Przyjazny domator, czyli prawdziwy charakter kota perskiego

Kot perski posiada bardzo łagodne usposobienie. Większość przedstawicieli swojej rasy jest całkowicie pozbawionych agresji. Już małe kocięta rasy perskiej cechuje niski poziom zawziętości podczas zabaw. Rasowe persy rzadko używają w zabawie pazurów, nie drapią i nie gryzą. Co prawda należy zapewnić im odpowiednie wychowanie, jednak dorosły, biały czy czarny kot perski zazwyczaj nie sprawia żadnych problemów.

Charakter kota perskiego uwidacznia się w typowych dla rasy zachowaniach. Nasz długowłosy towarzysz będzie spokojny i cichy. Rasowe kocięta rzadko miauczą bez powodu, a przez większość dnia chętnie spędzają czas ze swoimi właścicielami. Dorosła kotka czy kot przywiązują się do ludzi, lubią głaskanie, codzienne spędzanie czasu, a odpowiednie wychowanie sprawia, że chętnie poddają się codziennej pielęgnacji.

Jakie jeszcze są koty perskie? Nasz rudy, czarny czy biały kot rasy perskiej lubi też chodzić swoimi ścieżkami. Dlatego należy zapewnić mu możliwość pozostawania samemu. Persy często lubią spędzać czas w samotności, cenią sobie spokój i ciszę. Jeśli uszanujemy ich charakter i zapewnimy odpowiednie wychowanie, kot perski odwdzięczy się swoim przywiązaniem oraz potulnym zachowaniem.

Omawiając charakter kota perskiego, warto pamiętać o łagodnym nastawieniu do dzieci. Rude czy białe koty perskie są zazwyczaj bardzo tolerancyjne wobec najmłodszych domowników i chętnie się z nimi bawią. Należy jedynie zadbać o to, by małe dzieci nie robiły im krzywdy i nie męczyły bez potrzeby. Zagrożone persy (podobnie jak kot każdej innej rasy) będą broniły swojego bezpieczeństwa. Sprawdź także ten artykuł o cechach niebieskiego kota perskiego.

Właściwa opieka i pielęgnacja ras długowłosych – przydatne informacje i opinie

Omówiliśmy już charakter kota perskiego. Jednak każdy pupil wymaga też odpowiedniej pielęgnacji oraz opieki. Jak łatwo się domyślić, pielęgnacja perskiej sierści wymaga konsekwencji. Kot perski długowłosy musi być czesany każdego dnia. Informacje zebrane o rasie wskazują na fakt, że w ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje akcesoriów pielęgnacyjnych. Dobra szczotka sprawi, że rudy, czarny czy biały kot długowłosy, będzie chętniej poddawał się pielęgnacji.

Posiadacze niebieskiego, białego czy biszkoptowego kota perskiego mogą mieć także problemy z zaciekami pod oczami. Jasne rodzaje umaszczenia uwidaczniają ten problem. Dlatego warto pamiętać, że rasowe koty perskie wymagają odpowiedniej pielęgnacji oczu.

Regularna opieka nad zwierzęciem i dobrze przeprowadzona pielęgnacja sprawią, że kot perski rudy, biały, czarny czy kotka koloru niebieskiego, będą wyglądały bardzo efektownie. Opinie i informacje zebrane od właścicieli wskazują na to, że codzienna pielęgnacja może być czasochłonna, jednak dorosły kot czy kotka nie będą się im sprzeciwiać. Odpowiednie wychowanie i właściwa opieka małego pupila sprawią, że dorosły kot perski chętnie podda się codziennemu czesaniu czy czyszczeniu okolic oczu.

Śpiący kot perski na podłodze, a także charakter kota perskiego i jego opis
Charakter kota perskiego, czyli najważniejsze informacje i opis rasy

Nie bez znaczenia będzie też odpowiednie żywienie. Zarówno małe kocięta, jaki duże koty perskie posiadają krótki pyszczek, który utrudnia im jedzenie. Dlatego warto wybierać rodzaje suchych karm o drobnej granulacji. Dobrym pomysłem będą także karmy mokre. Przed ich zakupem warto przeczytać opis składu. Znajdziemy tam najważniejsze informacje dotyczące zawartości mięsa i składników odżywczych. Kot i kotka mogą spożywać różne rodzaje mięs, najlepiej sprawdzą się karmy wysokobiałkowe, pozbawione zbóż. Z pewnością warto wybierać karmy, które posiadają czytelne informacje o składzie i wyróżniają je pozytywne opinie.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Na jakie choroby najczęściej zapada kot perski? Opis najczęstszych problemów

Nasz mały towarzysz rasy perskiej może zapadać na różne choroby. Poniżej przedstawimy opis kilku problemów zdrowotnych, które mogą towarzyszyć małym i dużym pupilom. Na co chorują koty perskie?

  • Stany zapalne dziąseł – rasowe kocięta rasy perskiej posiadają brachycefaliczną budowę czaszki. Wynikają z niej pewne problemy z przyjmowaniem pokarmów, a także częstymi zapaleniami dziąseł. Nasz rudy czy biały kot będzie miał tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego opieka powinna też obejmować czyszczenie jamy ustnej. W sprzedaży znajdziemy specjalne pasty enzymatyczne, które nie wymagają szczotkowania. Co prawda ich cena może być nieco wyższa, jednak produkty są wydajne i posiadają dobre opinie.
  • Zapalenie rogówki – kocięta mogą zapadać też na choroby oczu. Do najczęstszych należy zapalenie rogówki, które może prowadzić do powstania martwiaka rogówki. Tego typu choroby małych i dużych kotów wymagają jak najszybszej interwencji weterynarza, który wskaże opis dalszego postępowania i przepisze niezbędne leki.

Cena kota perskiego

Mały rudy, biały czy niebieski kot perski nie będzie najtańszy w zakupie. Cena za rasowe kocięta z renomowanej hodowli zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 2500 zł. W owych kosztach nabędziemy też pupila niebieskiego. Jest to średnia cena kota perskiego przeznaczonego na tak zwane kolanka. Jest to mały pupil domowy (np. koloru niebieskiego), który nie może brać udziału w wystawach. Cena kota perskiego z uprawnieniami wystawowymi zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 4000 zł. Rudy czy biały kot z renomowanej hodowli będzie nieco droższy.

W sieci pojawiają się też oferty, w których cena okazuje się bardziej atrakcyjna. Musimy jednak podkreślić, iż bardzo atrakcyjna cena kota perskiego rzadko idzie w parze z dobrymi warunkami hodowlanymi.  Dla przykładu, cena niebieskiego kota bez rodowodu może wynosić poniżej 1000 zł. Jednak nie mamy żadnych informacji o przodkach, nie wiemy czy kociak nie pochodzi z chowu wsobnego, a co więcej, nie mamy żadnej pewności, że jest czystym przedstawicielem swojej rasy. Dlatego cena zakupu nie powinna być jedynym kryterium, które bierzemy pod uwagę podczas zakupu pupila domowego.

ikona podziel się Przekaż dalej