Charakter zwierząt domowych - przegląd różnych zwierząt

Jakie zwierzęta domowe cieszą się największa popularnością? Bez wątpienia na szczycie listy znajdują się psy i koty. Nie da się właściwie stwierdzić, które zyskały większe powodzenie. Poza nimi chętnie przyjmowane pod dach są gryzonie. Takie jak chomiki, świnki morskie i szynszyle. Można też zaobserwować rosnącą popularność królików. Podając opis tych zwierząt nie można pominąć usposobienia. Jakie cechy charakteru wykazują wymienione gatunki?

Charakter zwierząt domowych – psy i koty

Na charakter zwierząt domowych wpływa wiele czynników. W dużej mierze usposobienie zwierzaka zależy od gatunku, rasy a także odziedziczonych genów. Pewne zachowania są instynktowne i charakterystyczne dla danego gatunku. Do tego trzeba doliczyć cechy nabyte i wyuczone. Charaktery różnych zwierząt kształtuje również środowisko, w jaki żyją. Kolejne ważne czynniki to przeżycia oraz indywidualne doświadczenia. Nie należy oczywiście pomijać istotnej kwestii, jaką jest wychowanie. Opiekun, poprzez naukę, może wykształcić u psa czy kota prawidłowe, pożądane odruchy eliminując niewłaściwe zachowanie.

Charaktery psów są dość mocno zróżnicowane. Istnieją rasy bardzo żywiołowe, potrzebujące dużo ruchu. Bez niego stają się sfrustrowane i osowiałe. W wielu przypadkach pojawiają się problemy z właściwym zachowaniem. Chodzi tu na przykład o psy myśliwskie i pasterskie przyzwyczajone do pracy. Rasy pasterskie są też niezależne i nie zawsze wykonują wszystkie polecenia opiekuna. Inne psy mają mniejsze wymagania, co do aktywności fizycznej. Wolą pieszczoty i nie lubią zostawać same. Trzeba pamiętać, że żaden pies nie staje się agresywny bez powodu. Jeśli tresura była prowadzona niewłaściwie to zwierze będzie sprawiać trudności w codziennym życiu.

Dla wielu osób charakterystyka kotów jest prosta. To indywidualiści przywiązujący się do miejsca i stale podawanego jedzenia. Takie założenie jest błędne, kot kocha swego opiekuna i potrafi to okazać. Niejedna rasa jest przyjacielska, łagodna i bardzo często wrażliwa. Jednakże na zachowanie kota mocno wpływa instynkt łowcy. To urodzony drapieżnik, dlatego nie oduczy się pewnych odruchów. Należy podkreślić, że żaden kot nie jest złośliwy, jego zachowanie zawsze z czegoś wynika. Może być to choroba, złe traktowanie, błędy w wychowaniu. Informacje opisujące jak powinna wyglądać tresura psów i kotów i inne cenne porady znajdują się na naszej stronie.

Charakter zwierząt – urocze gryzonie

Chomik syryjski to gryzoń często pojawiający się w domach. Jest znany z tego, że buduje silne więzi z opiekunem. Po oswojeniu staje się bardzo przyjacielski. Ten zwierzak powinien mieć klatkę tylko dla siebie. W przeciwnym razie może sprawiać problemy. Podobne cechy charakteru wykazuje chomik chiński. Zaprzyjaźnia się z człowiekiem, choć jest bardziej nieśmiały niż rasa syryjska. Natomiast chomiki Roborowskiego są najtrudniejsze do oswojenia, poleca się je doświadczonym opiekunom. Podobnie jak odmiany karłowate, niewielkie, zwinne i niezwykle ruchliwe.

Oprócz chomika, popularnym gryzoniem jest kawia domowa. Bardziej znana nazwa tego zwierzęcia to świnka morska. Proces oswajania może sprawiać pewne trudności. Decyduje o tym jej usposobienie. Świnka morska jest nieufnym i płochliwym zwierzątkiem domowym. Każdy, kto weźmie ją na wychowanie musi wykazać się cierpliwością. Oswajanie trwa nawet kilka miesięcy. Trzeba też wiedzieć, że kawia przynajmniej raz dziennie musi być wypuszczana z klatki. Na koniec pozostała charakterystyka jeszcze jednego, uroczego zwierzaka.

Jak już wspominaliśmy zauważalnie rośnie popularność królików miniaturek. Opis tych zwierzaków należy zacząć od tego, że są wesołe i ciekawskie. Zazwyczaj jednak nie lubią brania na ręce i przytulania. Po stopniowym oswojeniu można to robić, lecz niezbyt często. Poza tym króliki lubią zabawy i pieszczony. Jednakże, gdy poczują się zagrożone będą tupać, gryźć i drapać. Charakter wymienionych w tym artykule zwierząt dokładniej opisujemy w materiałach na naszej stronie. Podajemy też inne informacje, wymagania żywieniowe, porady dotyczące pielęgnacji i wiele więcej.