Niebieski, biały, szary czy dymny – jak wygląd pers szynszylowy?

Ten rodzaj umaszczenia charakteryzuje się tym, że białe futerko kota pokryte jest ciemnym kolorem. Pers szynszylowy (Chinchilla Persian) ma górną część włosa (dokładnie 1/8) zabarwioną zazwyczaj na czarno, chociaż niekiedy zdarza się, że jest to kolor niebieski, rzadziej liliowy lub brązowy. Jest to tzw. tipping. Pers srebrzysty cieniowany ma włos bawiony na ok. 1/3 długości.

Kot perski jest długowłosy. Jego sierść powinna być gęsta, błyszcząca i jedwabista. Ten kot ma miękki podszerstek. Pers wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Najlepiej wyczesywać go każdego dnia, aby zminimalizować ilość włosów zjadaną przez kota podczas mycia. Warto podawać kotu łyżeczkę smalcu (z kaczki lub z gęsi) raz w tygodniu, aby zapobiec tworzeniu się kul włosowych w jego przewodzie pokarmowym. Persa można kąpać, ale potem należy trzymać go w ciepłym miejscu, dopóki jego sierść nie będzie dobrze wysuszona suszarką. Niekiedy może okazać się konieczne przycięcie futerka na portkach. Codziennie należy przecierać pyszczek persa, aby wytrzeć wydzieliny z oczu i nosa. Trzeba kontrolować także stan jego zębów oraz przycinać pazurki mniej więcej co 3 tygodnie.

Istnieje miniaturka persa. Występuje nawet w trzech rozmiarach. Te koty mogą być: małe, mniejsze i najmniejsze. Te ostatnie to tzw. persy filiżankowe. Teacup Persian waży ok. 1-2 kg i mieści się w filiżance. Te bardzo małe kotki nie są uważane jako odrębna rasa, a podgatunek persa. Pers miniaturowy jest hodowany głównie w Stanach Zjednoczonych. Ten niezwykle rzadki kot ma bardzo duże problemy ze zdrowiem.

Jaki charakter ma kot perski?

Pers jest z natury bardzo spokojnym kotem, który przez większą część dnia leniuchuje. Trzeba jednak pamiętać, że jak każdy kot, pers również potrzebuje ruchu. Warto zachęcać go do wspólnej zabawy, bo zazwyczaj jej nie odmawia. Jeśli jednak postanowi odejść nie bok, nie należy go do niej zmuszać. Jest to prawdziwy łakomczuch, więc przez cały czas należy kontrolować jego wagę.

Ten kot ceni sobie ciszę i spokój. Nie nadaje się do domu, w którym często jest głośno. Polecany jest dla osób starszych, pod warunkiem, że poradzą sobie z jego codzienną pielęgnacją. Powinien złapać dobry kontakt z niehałaśliwym dzieckiem. Kot perski jest czuły wobec właściciela, ale nie jest to kot, który chętnie będzie przesiadywać długie godziny na kolanach.

Zazwyczaj pers lubi samotność. Powinien zaakceptować drugiego kota, ale może zająć mu to nieco czasu. Kot perski może dogadać się z psem o spokojnym usposobieniu. Jest to kot powściągliwy, który często woli obserwować otoczenie z boku. Pers jest mało gadatliwym kotem i zwykle w komunikacji z człowiekiem nie używa głosu, a swojego spojrzenia. Jeśli planujesz kupić kociaka, sprawdź także ten artykuł z polecanymi imionami dla kota.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Hodowla kotów – jaka jest cena za rasowe kocięta?

Ogłoszenie zamieszczone na portalu powinno zawierać informacje o sprzedawany kocie (wiek, charakter, rasa, umaszczenie, tytuły i badania rodziców, aktualne szczepienia etc.) i o samej hodowli. Zwróć uwagę na to, w jakim stowarzyszeniu zrzeszona jest hodowla. W naszym kraju obowiązują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA.

Zdjęcia kota pers szynszylowy Chinchilla Persian z bliska a także pielęgnacja, charakter i wygląd
Opis kota pers szynszylowy Chinchilla Persian a takze informacje o charakterze, opis wyglądu i zdjęcia

Każdy rasowy kot ma rodowód. Kocięta, które opuszczają hodowlę, muszą mieć co najmniej 12 tygodni. Młode koty muszą być 2-3 razy odrobaczone i 2-3 razy zaszczepione. Obowiązkowy jest także CHIP, który jest wszczepiany pod skórę kota. Jego numer znajduje się na rodowodzie i w książeczce zdrowia.

Ostateczna cena za kota zależy od linii genów, tytułów rodziców oraz wyglądu samego kota. Każdy kociak z miotu może kosztować inaczej, ponieważ w innym stopniu będzie wpasowywać się w ramy wzorca rasy. Znaczenie ma renoma hodowli, a także to, czy dana rasa jest łatwo dostępna w kraju. Koty sprowadzane zza granicy są droższe (dochodzą różne koszty m.in. za transport i dodatkowe szczepienia). Istotny jest wiek, ale równie ważne jest przeznaczenie kotka i jego płeć. Dorosłe osobniki sprzedawane są rzadziej, a ich cena zazwyczaj wynosi ok. 1000 – 1500 zł. Kotki przeznaczone do dalszej hodowli kosztują dwa razy więcej od kotów „na kolanka”.

Za kota perskiego trzeba zapłacić ok. 2500 – 4000 zł (aktualizacja cen: 22-07-2021), ale pers szynszylowy jest trudniej dostępny i zazwyczaj jego cena to kwestia ok. 500 – 2000 euro. Kot singapurski jest najmniejszym kotem, nie licząc mocno zmutowanego miniaturowego persa, ale jego cena nie jest już taka mała. Ten krótkowłosy kotek kosztuje w Polsce ok. 5000-6500 zł.

Pers szynszylowy ma spokojne usposobienie. Ten kot lubi spokój i ciszę. Polecany jest dla osób starszych, które mają czas i możliwości, aby zajmować się jego codzienną pielęgnacją. Koty tej rasy zazwyczaj są czułe w stosunku do swojego opiekuna, ale lubią też obserwować otoczenie z boku.

ikona podziel się Przekaż dalej