Jakie umaszczenie posiadają kocięta rasy perskiej?

Rasowe, małe kotki posiadają wiele rodzajów umaszczenia. Największą popularnością cieszy się biały, a także niebieski kot perski. Cena ich zakupu może być czasem nieco wyższa w porównaniu do stawek, za jakie sprzedawany jest pers o innym umaszczeniu.

Biały czy niebieski kot perski to jedynie początek możliwości. W hodowlach dopuszcza się też kolor czarny, rudy, szynszylowy, kremowy, czekoladowy i wiele innych. Rasowe odmiany kota perskiego mogą posiadać ponad 300 odcieni. Zatem jest to długowłosy pupil, który występuje w niemal każdej barwie umaszczenia.

Niebieski kot perski – charakter

Na wstępie warto zaznaczyć, że biały, rudy, kremowy, czekoladowy czy niebieski kot perski należy do grona najstarszej rasy świata. Co prawda nie znamy dokładnej daty zapoczątkowania rasy, jednak kocięta towarzyszyły ludziom już od stuleci.

Opisując charakter, warto rozpocząć od braku agresji. Dorosły kot czy kotka nie wchodzą w konflikty z innymi zwierzętami, a jednocześnie są łagodne w kontaktach z ludźmi. Dostojny pers jest spokojny i cichy. Z pewnością polubi ciepłe miejsca, w których będzie wylegiwał się przez długie godziny.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Informacje o rasie wskazują na to, że białe czy niebieskie odmiany kota perskiego dobrze radzą sobie na zajęciach felinoterapii. Kot rasy perskiej świetnie sprawdzi się też w roli pupila dla całej rodziny. Warto przy tym pamiętać, iż kotka czy kot pers cenią sobie spokój i ciszę. Dlatego należy pozwolić im na przebywanie w samotności, jeśli tego potrzebują. A może zainteresuje cię także ten artykuł o niebieskim kocie brytyjskim?

Jakie opinie zdobywa kot rasy perskiej?

Jak już wiemy, pers posiada dość łagodny charakter i jest pupilem spokojnym. Dorosły kot lub kotka nie niszczy przedmiotów w domu, a jego stateczne usposobienie nie sprawia problemów domownikom.

Rasowe, białe czy niebieskie kocięta cieszą się dość dużą popularnością. Ich krótki pyszczek i ciekawe umaszczenie sprawiają, że rasa zwraca na siebie uwagę. Dużą popularnością cieszy się też rudy, czarny, kremowy, szynszylowy i czekoladowy pers. Jest to długowłosy, elegancki kot, zdobywający bardzo przychylne opinie.

Informacje zebrane od właścicieli wskazują na dwie wady kota rasy perskiej. Jedną z nich jest stosunkowo wysoka cena kota perskiego (szczególnie kocięta białe i małe kocięta o niebieskiej barwie). Opis rasy wskazuje także na fakt, że kot długowłosy może wymagać dość czasochłonnej pielęgnacji. Małe, rasowe i bogato umaszczone koty rasy perskiej mogą silnie gubić podszerstek. Według właścicieli może to być dość uciążliwe.

Pielęgnacja i żywienie kota perskiego – przydatne informacje

Każdy (czarny, szynszylowy, kremowy, biały czy czekoladowy) kot perski wymaga codziennej pielęgnacji oraz prawidłowego żywienia. Małe kocięta powinny dostawać posiłki wysokobiałkowe o dużym udziale mięsa. Świetnie sprawdzą się tu mięsa jagnięce, drobiowe, a także wołowe. Wieprzowina nie będzie najlepszą opcją ze względu na trudności z jej strawieniem. Pamiętajmy też, że kot czy kotka powinny dostawać niewielką ilość warzyw, które wzbogacą ich dietę o niezbędne mikroelementy. Nasze małe pupile mogą też otrzymywać dodatkowe suplementy (np. biotyne). Ich zadaniem będzie poprawa wyglądu oraz zwiększenie połysku sierści.

Niebieski kot perski leżący na plecach, a także opis jego usposobienia i charakter
Niebieski kot perski, a także jego dokładny opis, czyli co warto wiedzieć o charakterze

Samodzielne żywienie kota może okazać się dość czasochłonne. Na szczęście w sprzedaży znajdziemy dobre gatunkowo, suche i mokre karmy. Warto czytać opis ich składu i wybrać produkty dopasowane do potrzeb pupila. Ich cena może wydawać się wysoka, jednak małe koty jedzą niewielkie porcje.

Określiliśmy już najważniejsze informacje dotyczące żywienia. Musimy też podkreślić, że czarny, rudy, biały, szynszylowy czy niebieski kot długowłosy wymaga codziennej pielęgnacji. Kotka i kot będą wymagały codziennego czesania, dlatego warto od razu zainwestować w wygodne akcesoria pielęgnacyjne. Codzienne, dokładne czesanie zapobiegnie pojawieniu się kołtunów. Jeśli zaniedbamy ową czynność, niezbędne będzie ścięcie futra u groomera. Opis wskazany przez hodowców sugeruje też, że koty wymagają pielęgnacji oczu. Należy usuwać im tak zwane śpiochy i usuwać ewentualne odbarwienia.

Jaka jest cena kota perskiego?

Cena zakupu budzi niemałe zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców. Persy nie będą najtańszym rozwiązaniem. Cena kota perskiego z renomowanej hodowli wynosi od 2500 z w górę. Kocięta białe i błękitne mogą być nieco droższe. Cena kota perskiego, który może brać udział w wystawach zazwyczaj przekracza wartość 4000 zł (aktualizacja cen: 22-07-2021). Górna cena zakupu jest trudna do ustalenia i zależy od stawek konkretnych hodowców. Im bardziej renomowana hodowla, tym wyższa cena zakupu.

Cena kota perskiego może być także nieco niższa. Stawki za koty z rodowodem mało znanych stowarzyszeń felinologicznych wynoszą czasem około 1500 zł. Przed zakupem warto sprawdzić warunki panujące w hodowli, zobaczyć rodziców kociąt i upewnić się, że hodowla jest godna zaufania. Podejrzanie niska cena to także większe ryzyko zakupu szczenięcia chorowitego i niespełniającego wymogów wzorca rasy.

ikona podziel się Przekaż dalej