Molinezja – popularna ryba akwariowa

Jak wygląda molinezja? Rodzaje i charakter ryby

Molinezja to jedna z najczęściej kupowanych ryb do akwarium, która należy do rodzaju Poecilia – czyli dokładnie tego samego, co gupiki. W zbiorniku wodnym prezentuje się pięknie niezależnie od tego, a jaki gatunek się zdecydujesz. Ryby mają różną wielkość, zależną od rodzaju – np. molinezja ostrousta mierzy średnio ok. 6-10 cm, choć czasem może urosnąć znacznie większa (zwłaszcza samica). Molinezje określa się jako wytrzymały gatunek ryb, których pielęgnacja nie przysparza akwaryście większych kłopotów. Molinezja ostrousta żyje w Ameryce Środkowej i Południowej, a także w wodach karaibskich. Jako że molinezje w owych wodach krzyżują się ze sobą, w ten sposób powstało wiele gatunków ryby. Wśród dostępnych w sklepach akwarystycznych ryb, szczególnie wyróżnia się molinezja:

  • Meksykańska
  • Ostrousta
  • Black Molly (Czarna Księżycowa)
  • Szerokopłetwa
  • Szerokokropkowana
  • Żaglopłetwa

Oczywiście, jest jeszcze molinezja biała, żółta, złota, czerwona i wiele innych. Samica i samiec różnią się od siebie, więc można bez większego problemu rozróżnić płeć ryb. Przede wszystkim, samica jest większa i może urosnąć nawet do 12-18 cm. Dodatkowo, jest ona słabiej wybarwiona i grubsza. Samiec z kolei posiada zewnętrzny narząd kopulacyjny, czyli tzw. gonopodium.

Niezależnie od tego, czy molinezja jest żółta, czerwona, złota lub czarna, uchodzi za towarzyską rybę. Jak to jednak w przyrodzie bywa, czasami mogą zdarzyć się wyjątki od tej reguły – zwłaszcza, jeżeli zbiornik wodny będzie przerybiony. Wówczas, walcząc o terytorium, molinezja księżycowa czy black molly mogą zacząć podgryzać innym rybom płetwy. Molinezja jest bardzo ruchliwą i żywiołową rybą, za co uwielbiana jest przez akwarystów. Największą aktywność rybka wykazuje za dnia – co ciekawe nawet wówczas, gdy oświetlenie zostanie włączone na całą noc. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.

Hodowla molinezji w akwarium

Zbiornik wodny dla molinezji koniecznie musi być duży, przestronny, doskonale oświetlony i obsadzony gęsto roślinami – oczywiście pamiętając o tym, by pozostawić rybom nieco wolnego miejsca między nimi po to, żeby mogły bez problemu poruszać się w wodzie. Minimalna pojemność akwarium dla molinezji powinna wynosić 60 litrów, choć większość doświadczonych akwarystów zaleca przyjąć 100 litrowe akwarium za minimum. Gdy rybom zabraknie bowiem ruchu przez zbyt małe akwarium, mogą zacząć być agresywne wobec siebie – a wtedy nawet mieszkający z molinezją pławikonik nie będzie miał łatwego życia. Molinezja charakteryzuje się bardzo szybką przemianą materii, przez co zaleca się raz w tygodniu wymieniać wodę w akwarium i czyścić dno poprzez odmulanie. Konieczna jest też doskonała filtracja. Mimo, że ryby łatwo się pielęgnuje, są one wrażliwe na różne zmiany, jak np. niska temperatura wody. Weloniasta rybka może być hodowana w małych grupach. Optymalne warunki dla molinezji to:

  • Temperatura wody: 23-28 st. C
  • Twardość wody: 11-30
  • pH wody: 7,5-8,5

Jak już wspominaliśmy, zalecana jest częsta podmiana wody i stosowanie filtrów z wkładami. Weloniasta ryba uwielbia dobrze napowietrzone zbiorniki wodne, a także pływanie w gęstej roślinności akwariowej. Doskonałym wyborem będzie wybór anubiasów, ponieważ są one uznawane za niemal niezniszczalne rośliny w akwarium. Jeśli chcesz w przyszłości zająć się hodowlą, najlepiej będzie dobrze dobrać płeć ryb do zbiornika wodnego – czyli wybrać przewagę samic nad samcami. Na jednego samca powinny przypadać 2 lub 3 samice. Staraj się nie narażać molinezji na stres, bo wystraszone będą wykazywały agresję wobec siebie i wszystkich zwierząt morskich, które z nimi mieszkają (jak pławikonik).

Molinezja w akwarium – jak ją hodować?

Pokarm dla molinezji, czyli czym karmić ryby?

Zanim podejmiesz się hodowli molinezji powinieneś wiedzieć, co ryba może jeść. Najważniejszy pokarm dla molinezji jest pochodzenia nie tylko roślinnego, ale też zwierzęcego. Molinezja chętnie żywi się zatem:

  • spiruliną,
  • planktonem,
  • glonami,
  • rzęsą wodną,
  • larwami komarów i ochotki,
  • dafniami,
  • mrożonymi sercami wołowymi,
  • mrożonym szpinakiem,
  • suchym pokarmem (w płatkach, granulacie lub tabletkach).

Ryby powinno się karmić mniej więcej dwa razy dziennie, najlepiej rano i pod wieczór. Aby nie były narażone na przytycie, warto od czasu do czasu zrobić rybkom głodówkę.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Ryba akwariowa molinezja na niebieskim tle w akwarium, a także jej wymagania
Ryba akwariowa molinezja, jej wymagania, hodowla, warunki i temperatura

Rozmnażanie molinezji w zbiorniku wodnym

Ciąża u molinezji czarnej nie jest ciężkim do osiągnięcia sukcesem. Molinezje dość szybko rozmnażają się, więc możesz się spodziewać zarybienia przez nie akwarium w naprawdę krótkim czasie. W zasadzie, nic w tym dziwnego – ryby są jajożyworodne. Domowe warunki wcale nie są specjalnym ograniczeniem, jeżeli chodzi o rozmnażanie się rybek. Oczywiście istotne będzie, aby odpowiednio dobrać rodziców – zatem, nie mogą być ze sobą blisko spokrewnieni. Ważne też, by nie trzymać w jednym akwarium kilku rodzajów molinezji – wówczas mogą zacząć krzyżować się ze sobą. Parą rodzicielską powinny zostać molinezje, które mają ok. 6-7 miesięcy. Najlepsze potomstwo zaś można uzyskać od samic, które posiadają mniej więcej 8 miesięcy. Aby parka przystąpiła do kopulowania, nie będzie trzeba przygotowywać dla nich specjalnych warunków, oprócz nieco wyższej temperatury w wodzie. Odżywiać ryby można zupełnie tak samo, jak zawsze. Samiec zapładnia samicę dzięki gonopodium, o którym wspominaliśmy już wcześniej. Odbywać się to może zarówno w zbiorczym akwarium, jak i w kotniku. Ważne jednak, by temperatura wody wynosiła wówczas powyżej 26 st. C.

Ikra będzie przebywać w ciele samicy, a narybek wyjdzie na świat w pełni już ukształtowany. W ciele molinezji, zarodek rozwija się zazwyczaj ok. 5 tygodni. Molinezję rozpoznasz, że jest w ciąży po tym, gdy będzie miała wyraźnie zaznaczoną plamkę przy odbycie i o wiele większy brzuch. Tuż przed porodem, samica w ciąży będzie bardzo nabrzmiała. Z reguły ciąża u molinezji trwa ok. 5 tygodni. Aby zachować ikrę, lepiej od razu będzie ją odłowić – dlatego, że molinezja ma skłonność do kanibalizmu. Nowo narodzonym rybkom zaleca się podawanie rozdrobnionego pokarmu i odżywiać je trzeba każdego dnia. Małe molinezje powinno się karmić już od najwcześniejszych chwil po to, by mogły się zdrowo i prawidłowo rozwijać.

Jeżeli chcesz urządzić molinezji osobne akwarium rozrodcze, czyli tzw. kotnik dla ryb, potrzebować będziesz ok. 40 litrowego zbiornika wodnego. Powinien on jednak zostać odpowiednio przygotowany, by uzyskać jak najlepszy narybek. Jeżeli zapewnisz bowiem dobre warunki w takim akwarium, będziesz mógł się spodziewać czasami nawet do 100 małych molinezji! U formy typowo hodowlanej, zazwyczaj jest to zaś ok. 50 sztuk. Warto będzie obsadzić zbiornik wodny roślinnością, ponieważ w przypadku braku możliwości odławiania narybku, będzie się miał on, gdzie schronić przed rodzicami – jak już wspominaliśmy, dorosłe molinezje mają tendencję do kanibalizmu, zatem młode będą musiały się gdzieś przed nimi schować. Nie jest to nic nadzwyczajnego – molinezja jest nie tylko roślinożerna, ale i mięsożerna. Więc może zainteresować się małymi rybkami, wybierając je na potencjalną ofiarę i ostatecznie… posiłek. Zamiast odławiać narybek z akwarium rozrodczego, prościej będzie też wyciągnąć z niego samicę, tuż po porodzie. Zresztą, zaleca się to zrobić, ponieważ samica powinna zostać odseparowana. Musi przecież otrzymać trochę zasłużonego odpoczynku po ciąży.

ikona podziel się Przekaż dalej