Prawidłowe utrzymanie welona

Pomarańczowa złota rybka

Goldfish to angielska nazwa złotej rybki. Często spotykamy ją na pokarmach dla ryb, akcesoriach akwariowych, a nawet preparatach do uzdatniania wody. Skoro srebrna prystelka i pomarańczowa pielęgnica Estery nie potrzebuje innego pokarmu niż podstawowy – skąd ta dodatkowa nazwa na produktach? Czy złote rybki są na tyle wyjątkowe, że muszą jeść karmę tylko dla nich?

Historia złotej rybki zaczyna się w Chinach. Karaś ozdobny był tam hodowany bardzo długo. Zaczął wyglądać inaczej, niż jego przodkowie, więc uznano, że nie jest już karasiem ozdobnym, ale nazwano go Karaś chiński. Tak powstała odmiana, którą trzymamy w akwariach.

Każda ryba, która była długo hodowana, ma wiele odmian. Tak jest też ze złotą rybką. Nazwa „ryba welon” pochodzi od odmiany kometka, która ma bardzo długie, falujące płetwy. Trochę jak bojownik. Nawet „złota rybka” to odmiana, bo nie każda ryba welon jest żółta. Najczęściej bywa pomarańczowa lub wielobarwna. Azjatyckie odmiany są bardzo zróżnicowane i istnieje nawet karaś dalmatyńczyk (calico). Trochę jak nasze zatrzęsienie w ilości odmian żyworódek (molinezja żółta, molinezja biała)

Welon a molinezja biała

40 lat temu welonki były o wiele bardziej popularne niż teraz. W naszych mieszkaniach jest ciepło, nie dysponujemy dużą ilością miejsca i zdecydowanie większy nacisk kładziemy na estetykę akwarium. Welonki natomiast nie za bardzo nadają się do akwariów aranżacyjnych z delikatnymi czerwonymi roślinami. Mogą być trzymane na zewnątrz, ale nie wolno ich wypuszczać do rzek, czy stawów, żeby nie rozpanoszyły się, jak Babka bycza (Babka śniadogłowa).

Nieustająco i wytrwale zwiększa się wiedza na temat utrzymania tych ryb i zapewnienia im odpowiednich warunków. Jednak gdy ktoś, kto nigdy wcześniej nie miał kontaktu z trzymaniem ryb w akwarium (i ominęły go te cenne informacje) nadal może wylądować z welonkiem w kuli. Karaś jest bardziej wytrzymały, niż molinezja księżycowa, czy inne gatunki molinezji, więc i tam będzie żył… tylko, co to za życie?

To tutaj naprzeciw wychodzą producenci sprzętów, pokarmów i akcesoriów ułatwiając wybór akcesoriów świeżo upieczonym akwarystom. Kiedy wchodzimy do sklepu i widzimy, że na opakowaniu jest „nasza” rybka, wybieramy w ciemno. Przyjrzyjmy się jednak jaka jest specyfika tych produktów i czy warto w nie celować. Niekiedy wymagania ryb mogą się mijać z celowością zakupu produktu.

Opis welonka w akwarium

Znaczenie filtra akwariowego

Najprościej można napisać, że Goldfish musi mieć jak najwięcej wody. Im więcej, tym lepiej. Może być to stare, porysane akwarium, które niekiedy jest nawet na wydanie na portalach aukcyjnych. Jeżeli jest prostokątne, to cudownie, bo ułatwiamy sobie montaż sprzętów, czyszczenie i stworzenie ślicznego zbiornika.

Im większe będzie akwarium, tym mniej pracy będziemy z nim mieli. Z tym związany jest kolejny sprzęt, którego potrzebujemy, a mianowicie filtr. Problem ze zrozumieniem potrzeby filtra zasadza się na tym, że ryby akwariowe żyją w wodzie. To nie żart. Po prostu w przypadku psa, kota, czy chomika widzimy, że sika, a w przypadku ryby nie.

Filtr należy traktować jako toaletę dla ryby. To trochę jak z toaletą dla ludzi. Jeżeli mamy filtr, to on spłukuje wodę w toalecie i jest dłużej czysta. Jeżeli nie mamy filtra, to sama woda służy za toaletę turystyczną, którą musimy często opróżniać, bo gdy tego nie zrobimy, no to wszyscy wiedzą, jak wygląda. Niezależnie, czy to argus, molinezja biała lub molinezja żółta – zasada jest ta sama.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Złoty karaś chiński, ile centymetrów mierzy karaś chiński, jak rozmnaża się karaś chiński
Czym charakteryzuje się karaś chiński, w jakich warunkach natiralnych żyje karaś chiński

Preparaty i wymagania karasi

Preparaty uzdatniające wodę dla złotych rybek uwzględniają to zagrożenie i są bardziej nastawione na zmniejszanie szkodliwości ewentualnych rybich nieczystości w wodzie. Nie oznacza to, że wyręczają nas w podmianie. Wylewanie starej wody i wlewanie nowej jest tak samo ważne, niezależnie od tego, czy stosujemy preparaty, czy nie.

Ryba jest zwierzęciem, które dostosuje się do lekkich zmian temperatury wody. Złota rybka w szczególności. Im wyższa temperatura, tym ryba jest bardziej aktywna. Przez to więcej wydala i szybciej brudzi wodę. W przypadku Goldfish robi to zasadniczą różnicę w utrzymaniu zbiornika. Lepiej dążyć do utrzymania 20 niż 26⁰C. Z kolei srebrna brzanka, skalar dalmatyńczyk, molinezja księżycowa i inne gatunki molinezji uznają taką temperaturę za zdecydowanie za niską.

Inną sprawą jest utrzymanie stabilnej wody. To znaczy, że im większy filtr i większe akwarium, tym lepiej. Ryby akwariowe nie lubią nagłych zmian. Jeżeli zobaczymy, że temperatura wynosi 26⁰C, to nie zmieniamy jej, dodając lodowatej, ale czekamy, aż sama się ochłodzi. Gdy w pomieszczeniu jest ciepło, lepiej dodać napowietrzanie, niż zbijać na siłę temperaturę w akwarium (mimo że wymagania karasi względem natlenienia wody są dość niskie). A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli neona czarnego?

Informacje o żywieniu

Najbardziej popularnymi produktami dla welonków są na pewno karmy. Każdy producent oferuje coś od siebie i zawsze na opakowaniu będzie zdjęcie pięknej zdrowej złotej rybki i mniej lub dokładniejszy opis składu. Wyróżnienie tu faktu, dla jakiej ryby pokarm jest dedykowany, wbrew pozorom nie ma związku z wyszukanym gustem dietetycznym welonków.

Chodzi tu bardziej o utrzymanie czystej wody, czyli wytwarzanie jak najmniejszej ilości związków fosforu w wodzie akwariowej. Jeżeli jedzonko nie zostanie znalezione przez rybę lub za dużo nam się „sypnie”, to nie skończy się to katastrofą dla zbiornika, a tym bardziej dla złotej rybki. Z podobnych względów welonka nie należy łączyć z wieloma innymi rybami. Srebrna arowana, skalar dalmatyńczyk, molinezja księżycowa i inne gatunki molinezji nie przeżyją tego, co karaś chiński.

Tutaj musimy przetestować, które najlepiej się sprawdzą w naszym akwarium. Wystarczy kupić testy na NO3 i PO4 (opis wyników i instrukcja są w każdym teście), które będziemy robili co tydzień z podmianą wody. Wówczas wychodzi czarno na białym, kiedy woda jest lepsza, a kiedy szybko traci na jakości. Poza tym uzyskujemy cenną informację, jak działa akwarium i ile podmienić wody.

Ryba ozdobna do oczka

Hodowla i cena welonka

Hodowla welonków może nie jest trudna, ale rzadko kto się jej podejmuje, bo najbardziej zasadne jest utrzymywanie ich wówczas w większych hodowlanych zbiornikach i zapewnienie zupełnie innej opieki, niż ta w warunkach domowych. Często kluczem do skutecznego rozmnażania jest modyfikacja temperatury, o co trudno w domowych warunkach.

W pokoju wolimy utrzymywać cały czas stałą temperaturę, a nie robić okres zimowy i letni, żeby na wiosnę nasze karaś chiński miał większą motywację do rozmnażania. Ponadto hodowla „przemysłowa” karasi jest na tyle tania, że trudno by nam było konkurować ceną przy sprzedaży narybku. Jeżeli mamy małe ryby akwariowe nigdy ich nie ratujmy, wypuszczając do rzeki, żeby się nie rozpanoszyły jak Babka bycza (Babka śniadogłowa).

Inną sprawą jest hodowla konkretnej odmiany, która ma mieć odpowiednią jakość, kształt i kolor. Na razie Polska nie jest najlepszym gruntem do sprzedaży odmian Ranchu, Lwiej Główki, czy Tamasaba. Ofert jest niewiele, a różnica między akwarystyką wschodnią a europejską powoduje, że wiele odmian uznawanych jest za bardziej szpecące niż pożądane. Jednak cena tych rzadszych ryb bywa zdecydowanie wyższa niż pospolitych teleskopów.

Ryba welon nie lubi zimy

Karaś chiński zyskuje popularność na nowo w trochę innym otoczeniu niż akwarium. Pojawia się coraz więcej ogromnych skalnych zbiorników ogrodowych, gdzie w lecie ryby mogą cieszyć się słońcem, robaczkami, czystą wodą i naturalnym otoczeniem. Tak ryba welon była trzymana już tysiąc lat temu w Chinach i powoli powraca się do tej tradycji. Nie wolno ich jednak wypuszczać do środowiska, bo mogą stać się gatunkiem inwazyjnym jak Babka bycza (Babka śniadogłowa).

Niestety w Polsce nie mamy możliwości utrzymywać ich dłużej na otwartym powietrzu, bo zimy nie są tak łaskawe, jak byśmy chcieli. Ryba welon nie może być trzymana w bardzo zimnej wodzie, bo jej delikatne płetwy mogą na tym ucierpieć.

Osobniki krótkopłetwe i bardziej zbliżone wyglądem do karpia koi mają większe szanse, ale tylko do wczesnej jesieni. Wielkość zbiornika stwarza zagrożenie zamarznięcia wody i za dużego spadku temperatury. Najlepiej na ten czas znaleźć im chłodne miejsce, gdzie mogą doczekać do wiosny. A wówczas istnieje duża szansa na rozmnożenie naszych złotych rybek.

ikona podziel się Przekaż dalej