Ptak gwarek – opis, podchodzenie, siedlisko

Gwarek czczony to średniej wielkości ptak (ok. 27-30 cm, dla porównania gołąb grzywacz: 40-45 cm, aleksandretta wielka: 56-62 cm) należący do rodziny szpakowatych. W Indiach niegdyś uznawano go za świętego i otaczano szczególną czcią, skąd wziął się drugi człon jego polskiej nazwy („czczony”).

Naturalnym środowiskiem życia gwarka są ciepłe, wilgotne lasy i dżungle. Ptak gwarek zamieszkuje rozległe obszary południowej i południowo-wschodniej Azji. Żyje m.in. w:

  • Indiach,
  • Indonezji,
  • Chinach,
  • Tajlandii,
  • Malezji.

Gwarek to krępy ptak, z krótkim, prostokątnym ogonem. Ma czarne upierzenie, z charakterystycznym połyskiem. Pióra na głowie, karku i piersi mienią się na fioletowo, a upierzenie reszty ciała opalizuje na zielono. Na lotkach u gwarków występują białe plamy, które są widoczne podczas lotu. Dziób gwarka jest duży, haczykowaty, pomarańczowy, z jaśniejszą żółtą końcówką. Ptak ma mocne, żółte nogi.

Jedną z cech rozpoznawczych gwarka są żółte fałdy nagiej skóry i dzwonki – rozciągające się od obszaru pod oczami do połowy karku. U gwarka czczonego nie występuje dymorfizm płciowy.

Gwarek – usposobienie, nauka mówienia, żywienie

Gwarek – zachowanie, usposobienie, charakter

Ptak gwarek słynie z towarzyskiego i wesołego usposobienia. Gadający, czarno upierzony towarzysz uwielbia gaworzyć i może być hałaśliwy.

Gwarek nie ma wygórowanych wymagań. W przeciwieństwie do wielu papug (np. papugi kakadu) dobrze znosi samotność i na ogół nie domaga się uwagi od opiekuna, choć potrafi czerpać radość z interakcji z człowiekiem. Nie jest jednak typowym pieszczochem.

Gwarek ma zrównoważone usposobienie – nie przeszkadzają mu zmiany w otoczeniu, wizyty gości czy dłuższa nieobecność opiekuna. Nie ma skłonności niszczycielskich. Niektóre osobniki bywają agresywne.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Gadający gwarek – wokalizacja, nauka mówienia

Pod względem zdolności dźwiękonaśladowczych ptak gwarek w niczym nie ustępuje gadającym papugom, takim jak papuga kakadu czy żako. Niepozorny szpak to prawdziwy krasomówca. Potrafi powtarzać słowa z niezwykłą precyzją, naśladując nie tylko ich brzmienie, ale również tembr głosu i akcent swojego opiekuna. Gadający ptak jest także niezwykle uzdolniony wokalnie. Chętnie wsłuchuje się w muzykę i gwiżdże zasłyszane melodie. Zdolności wokalne wykazują zarówno samce, jak i samice.

Gwarek czczony nie ma problemów, by uczyć się w towarzystwie różnych osób. W przeciwieństwie do wielu papug nie krępuje go obecność obcych. Zwykle chętnie prezentuje swoje umiejętności przed szerszą publiką. Do nauki nie potrzebuje nawet szczególnej zachęty. Szybko przyswaja nowe słowa, jednak zwykle jest w stanie zapamiętać maksymalnie kilkadziesiąt słów. Największy zapał do nauki wykazują młode gwarki – z wiekiem wyraźnie on spada.

Ptak gwarek ma szeroki naturalny repertuar wokalny, w którym znajdują się m.in. gwizdy i piski. Każdy osobnik ma też kilka unikalnych odgłosów. W naturze ptaki, które żyją na tym samym terenie, posługują się lokalnymi dialektami.

Żywienie gwarka – najważniejsze zasady

Gwarki to typowe miękkojady. W odróżnieniu od ziarnojadów (np. gołębia grzywacza, wróbla, nimfy) preferują wilgotne pokarmy. W naturze ptaki te żywią się głównie owocami. Z chęcią zjadają figi, owoce jagodowe, nektar. Pokarm zdobywają głównie na drzewach. Nie gardzą również owadami.

W hodowli gwarka najlepiej karmić gotową karmą dla miękkojadów. W sklepach bez problemu kupisz także specjalną granulowaną karmę dla gwarka. Dodatkowo dietę ptaka trzeba wzbogacać owocami (m.in. jabłkami, gruszkami, bananami, brzoskwiniami, mango, figami) i kwiatami. Owoce powinny być podzielone na cząstki nie większe niż 2 cm. Nie lada atrakcją dla gwarka będą owady karmowe (np. mączniki, świerszcze).

Gwarek czczony jest podatny na hemochromatozę, dlatego w jego diecie trzeba ograniczyć pokarmy bogate w żelazo. Codziennie należy usuwać niezjedzony pokarm – wilgotne produkty szybko się psują.

Gwarek w klatce, piękny ptak i jego wymagania, rozmnażanie oraz porady hodowlane krok po kroku
Gwarek, ciekawy ptak w klatce w domu oraz jego hodowla i wymagania

Ptak gwarek – wymagania, hodowla, długość życia

Gwarek – klatka, sprzątanie, wymagania

Ptak gwarek jest z natury energiczny, skoczny i ruchliwy, dlatego należy zapewnić mu sporą przestrzeń do aktywności. Odpowiednia dla gwarka będzie klatka o wymiarach minimum: 100 cm x 60 cm x 60 cm. W klatce należy umieścić kilka drewnianych żerdzi o różnej grubości.

Aby zapewnić pierzastemu pupilowi odpowiednią dawkę rozrywki, warto zaoferować mu zabawki. Idealne będą zabawki wydające dźwięki (np. dzwonki). Gwarek czczony bardzo lubi się kąpać, dlatego należy udostępnić mu naczynie z wodą.

Ważną rolę w opiece nad gwarkiem odgrywają odpowiednie warunki higieniczne. Ze względu na rodzaj spożywanego pokarmu gwarki wydalają wodniste odchody. Dodatkowo ptaki te mają tendencję do rozrzucania pożywienia. Ich klatkę koniecznie należy więc wyłożyć podłożem o wysokiej chłonności. Niezbędne jest także częste sprzątanie. Gwarki są wrażliwe na przeciągi i niskie temperatury – nie powinny przebywać w temperaturach poniżej 10℃. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat gadających papug?

Ptak gwarek – rozmnażanie, hodowla, długość życia

Gwarek jest ptakiem monogamicznym. Podobnie jak np. gołąb grzywacz samodzielnie buduje swoje gniazdo. Ptaki w okresie lęgowym wyszukują dziuplę na drzewie, w której budują gniazdo z gałązek, traw i piór. Samica składa 2-3 zielonkawe, nakrapiane jaja. Samica i samiec dzielą się rodzicielskimi obowiązkami związanymi z wysiadywaniem jaj i odchowem piskląt.

Hodowla gwarka powinna odbywać się w dużej wolierze, w której należy umieścić budkę lęgową przeznaczoną dla szpaków. Ptaki słabo rozmnażają się jednak w niewoli. Problematyczne jest również dobieranie par.

Długość życia gwarka w warunkach domowych wynosi średnio 8-10 lat. W odpowiednich warunkach ptak żyje jednak dużo dłużej i może poszczycić się podobną długością życia jak niektóre papugi (np. aleksandretta wielka, rozella białolica) – nawet 25 lat.

Zakup gwarka, cena ptaka

Gdzie kupić gwarka? W Polsce nie jest łatwo kupić tego pięknego gadającego ptaka. Gwarki, ze względu na zdolności dźwiękonaśladowcze, cieszą się sporym zainteresowaniem. Trudności w hodowli sprawiają jednak, że liczba młodych na sprzedaż jest ograniczona.

Na terenie Polski ptaki dostępne są w handlu jedynie okazjonalnie. W Polsce gwarka można kupić za pośrednictwem sklepów ze zwierzętami egzotycznymi lub bezpośrednio od hodowcy. Cena gwarka jest porównywalna do ceny niektórych dużych papug (takich jak papuga kakadu) i wynosi około 3000 zł.

Gwarek może być równie dobrym pierzastym towarzyszem jak tropikalne papugi (np. aleksandretty wielkie, żako, kakadu). Jeśli więc uwielbiasz ptasie gaduły, z pewnością szybko znajdziesz z nim nić porozumienia.

ikona podziel się Przekaż dalej