Woliera dla ptaków krok po kroku

Woliery – czym tak właściwie są?

Woliera jest to specjalna, duża klatka lub całkowicie osobne pomieszczenie / przestrzeń, gdzie żyć mogą ptaki w zbliżonych do naturalnego środowisku warunkach. W wolierze ptaki korzystać mogą nie tylko ze świeżego powietrza, ale i różnych gadżetów imitujących ich środowisko – drabinek, sznurków, drążków czy innych elementów. Woliera dla ptaków jest większa niż zwykła klatka – umożliwiając tym samym latanie ptakom. Zewnętrzna lub wewnętrzna woliera powinna być skonstruowana według:

  • gatunku ptaków, które będą w niej mieszkać (inna będzie dla kanarka, a jeszcze inna np. dla papug),
  • liczby ptaków, które mają w klatce przebywać,
  • wielkości ptaków,
  • kierunku i przeznaczenia hodowli ptaków.

Hodowcy papug ozdobnych korzystają wyłącznie z woliery – bez względu na to, jakie gatunki papug hodują. Oczywiście, mowa o profesjonalnej hodowli. Woliera ułatwia socjalizację i zapewnia lepsze życie ptakom, wpływając korzystnie na sukcesy hodowlane właścicieli.

W jaki sposób zbudować wolierę dla egzotycznych ptaków?

Jeżeli jesteś już pewien, jakie ptaki chcesz hodować, warto będzie nie tylko kupić – ale spróbować zbudować domową wolierę. Dlaczego? Nimfa czy żako może mieszkać w gotowej metalowej wolierze. Jednak, gotowa woliera dla ptaków z metalu może szybko zardzewieć zwłaszcza, gdy będzie zewnętrzna. Czasami lepiej więc zadbać o swoje ptaki i zbudować samodzielnie wolierę. Domowa będzie nie gorsza, niż kupna. A na pewno tańsza, odpowiednio zadaszona i zrobiona pod konkretne ptaki. Pamiętaj, woliera to miejsce ich codziennego bytowania. Warto będzie zadbać o szczegóły. Możesz zrobić wolierę:

  • hobbystyczną – schludną i wpasowaną do aranżacji w domu lub w ogrodzie
  • Zewnętrzna woliera dla ptaków na tle trawnika, a także polecane woliery dla ptaków
    Wewnętrzna i zewnętrzna woliera dla ptaków, czyli polecane woliery dla ptaków
    hodowlaną – tutaj trzeba przyłożyć się do funkcjonalności woliery, w której muszą znaleźć się m.in. sprzyjające lęgowi budki lęgowe dla ptaków, a także odpowiednie akcesoria.

Aby zbudować wolierę, potrzebować będziesz:

  • wybranego podłoża,
  • siatki,
  • drewna i blach,
  • wiertarki,
  • kątowników,
  • materiałów mocujących konstrukcję.

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla ptaków.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Woliera dla ptaków – jak zbudować?

Budujemy wolierę krok po kroku

  1. Jeżeli nimfa ma zamieszkać w wolierze, powinieneś zadbać o dobry jej projekt. Ważna będzie wielkość czy odpowiednie ustawienie woliery. Zarys konstrukcji pomogą stworzyć kątowniki. Do nich trzeba później przyczepiać koleje elementy (np. robiące za ściany). Szkielet woliery może być osobny albo jednostronnie podparty o ścianę budynku.
  2. Zbuduj z siatki część ścian i górę woliery. Siatka jest bardzo ważna, by ptaki nie mogły uciec i były osłonięte przed różnymi drapieżnikami. Im mniejsze będą oczka siatki w wolierze, tym lepiej! Zalecana jest też siatka wolierowa – jest odporna na zmienne warunki klimatyczne.
  3. Zadbaj o wydzielenie przestrzeni w wolierze, które będzie zadaszone – gdy woliera będzie stała na zewnątrz, ptaki muszą mieć gdzie schronić się przed deszczem.
  4. Nie zapominaj, by dobrze wyposażyć wolierę. Powinny się w niej znaleźć elementy takie, jak: żerdź, drzewko, zabawki (np. huśtawka czy liny), budki lęgowe dla ptaków, poidełko i karmnik.
  5. Jeżeli chcesz trzymać ptaki przez cały rok w zewnętrznej wolierze, warto będzie zamontować w niej ogrzewanie czy sztuczne oświetlenie. W Polsce nie mamy klimatu takiego, jak w naturalnym środowisku papug. Możesz wykorzystać więc np. nagrzewnice (takie, jak w kurniku). Trzeba też zadbać o zadaszenie i zabezpieczenie przed deszczem, śniegiem czy wiatrem.

Woliera zewnętrzna a papugi – o czym pamiętać?

Gdy decydujesz się na zewnętrzną wolierę, powinieneś pamiętać o zapewnieniu ptakom przestrzeni. Powierzchnia powinna być dostosowana do ilości ptaków, które zamierzasz w jednej wolierze hodować. Na kilka papug powinno wypadać ok. 10 m2 tak, by każda miała miejsce dla siebie. Jednak, w przypadku papug liczy się nie tylko powierzchnia woliery, a jej wysokość. Zaleca się, by nie była ona mniejsza od 250 cm. Jeżeli wybudujesz lub kupisz właśnie tak wysoką wolierę, ptaki będą mogły swobodnie poderwać się do lotu i przemieszczać się. Latanie to istotny elementy ich codziennego życia. Nie zapominaj o tym!

Woliera dla ptaków powinna być umieszczona na lekkim spadku, zwłaszcza gdy masz zamiar hodować papugi. Właśnie dzięki takiemu zastosowaniu woda z deszczu będzie spływać z woliery. Oprócz osłon przed deszczem, możesz również zainstalować system odprowadzający wodę – niektórzy hodowcy stawiają na studzienki. Pamiętaj, że woliera to świetna alternatywa dla klasycznych klatek. Kupując lub montując postaraj się jednak o to, by woliera dla ptaków była przede wszystkim bezpieczna!

ikona podziel się Przekaż dalej