TOP 4 zabawki dla ptaków – czym może bawić się papuga?

1. Żerdka dla ptaków

Należy zaznaczyć, że każda hodowla ptaków powinna wnosić w życie wiele radości. Wesołe i szczęśliwe ptaki sprawiają, że każde mieszkanie od razu nabiera barw. Aby zapewnić swoim ptakom jak najwięcej radości, powinieneś zainwestować w różne akcesoria dla nich. Dzięki nim, ptak nie będzie czuł się samotny czy też znudzony, gdy nikogo nie będzie w domu. Musisz jednak pamiętać o tym, że każda zabawka powinna być naturalna, by nie zaszkodzić ptakowi. Dzięki zabawkom, oswajanie papugi nimfy bądź ary będzie łatwiejszym zadaniem.

Każde gniazdko, klatka czy budka powinny być wyposażone w żerdź. Jest to najważniejszy element wyposażenia każdego domku dla ptaków. Właśnie na żerdzi ptaki spędzają najwięcej czasu – śpiąc, odpoczywając, pielęgnując pióra, jedząc czy bawiąc się właśnie. Żerdka potrafi wpłynąć na ich prawidłową kondycję nóg, co z kolei zapobiega urazom w przyszłości. Sklepy zoologiczne posiadają na sprzedaż całą masę żerdzi w różnych kolorach, kształtach czy materiałach. Oczywiście, daruj sobie te plastikowe i najtańsze. Niestety, mogą być szkodliwe dla życia i zdrowia ptaka. Poza tym, plastik źle wpływa na nogi ptaków, odparzając je i powodując przykurcz ścięgien. Plastikowe żerdzie często montowane są w nowych klatkach. Trzeba je usunąć i zastąpić np. drewnianym elementem. Ewentualnie, może być to gruby bawełniany sznur – choć z reguły, to właśnie drewniane żerdki sprawdzają się najlepiej.

Cena papugi falistej to jedno. Drugą sprawą jest klatka i jej wyposażenie – na które składają się żerdzie właśnie. Powinny one mieć dopasowaną do klatki średnicę. Pazurki ptaków muszą na niej być postawione swobodnie. Dla papużek np. falistych, średnica żerdzi wynosi z reguły ok. 1-2,5 centymetra. Średnie papugi (jak. żako) potrzebują żerdzi na ok. 2,5-5 cm. Duże z kolei mniej więcej 5-9 cm. Oprócz zabawy, żerdzie będą mogły wspomóc ścieranie pazurków i dzioba ptaków. Drewno powinno być jednak wolne od zanieczyszczeń i chemicznych substancji.

2. Drewniane zabawki dla ptaków

Każda klatka dla ptaków powinna być wyposażona w drewniane zabawki dla ptaków. Wpłyną one pozytywnie na oswajanie papugi nimfy, ary, żako czy jakiejkolwiek innej. W wolierze albo klatce, każda zabawka powinna być bezpieczna dla ptaków. Warto więc, by materiały zabawek były naturalne – jak drewno właśnie. Papuga z całą pewnością się ucieszy nie tylko z drewnianych żerdzi, ale i drabinek lub siatek z bawełnianej liny. Poza tym, ptaki lubią też naturalne zabawki interaktywne w formie:

  • kołowrotków,
  • kryjówek,
  • łamigłówek.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Pamiętaj, że np. papugi są bardzo inteligentnymi ptakami, posiadającymi wysoki poziom rozwoju osobowości. Aby mogły ją prawidłowo rozwijać, zabawki w klatce są niezbędne. Wiele drewnianych zabawek wzbudza ich radość i zmusza do zdrowego wysiłku fizycznego lub psychicznego. To najlepszy sposób na nudę, ale też profilaktyka zapobiegająca negatywnym skutkom nudy i smutku (jak wyskubywanie piór). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla ptaków.

Jakie zabawki dla ptaków warto kupić?

3. Huśtawka dla ptaków

Huśtawka dla papug podobnie, jak inne akcesoria najlepiej, by była naturalna. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na parkę papug – co byłoby najlepszym rozwiązanie – warto będzie zamontować huśtawkę dla papugi. Będzie to doskonała rozrywka dla ptaka, który podczas nieobecności człowieka może zacząć się nudzić. Huśtawka w klatce powinna znaleźć się minimum jedna. Oczywiście lepiej, żeby było ich więcej. Ptaki uwielbiają na nie skakać i bujać się.

Huśtawka z papugą w klatce, a także zabawki dla ptaków, rodzaje i ciekawostki
Jakie zabawki dla ptaków domowych wybrać, czyli polecane akcesoria do klatki

Huśtawki dostępne w sklepach zoologicznych stacjonarnych oraz internetowych są naprawdę różnorodne. Zalecamy jednak postawić na drewnianą, która będzie posiadała dodatkowo wiele innych elementów takich, jak np. koraliki czy sznurki. Będą to dodatki bawiące papużkę i odwracające jej uwagę od nudy. Dzięki takim elementom papuga będzie się huśtać i jednocześnie bawić. Możesz również zakupić drewnianą żerdź i np. we własnym zakresie wyposażać klatkę w dodatkowe elementy do zabawy.

Ile kosztuje huśtawka dla papugi? Na pewno nie tyle, co cena papugi falistej. Koszt zakupu huśtawki dla papugi to ok. 10 zł. Możesz jednak równie dobrze sam przygotować taką huśtawkę, łącząc mocne bawełniane sznury z kawałkiem drewna. Oczywiście, muszą to być mocne materiały i pozbawione sztucznych substancji. Mimo wszystko, huśtawka akurat nie należy do drogich elementów wyposażenia, które nabyć można bez problemu w sklepie zoologicznym. Warto ją kupić i wyposażyć gniazdko – papuga będzie zachwycona.

4. Plac zabaw dla ptaków

Ostatnią propozycją zabawek dla papug jest plac zabaw. Nie każda budka, woliera czy klatka może być jednak w niego wyposażona – bo zajmuje sporo miejsca. Plac zabaw to specjalna konstrukcja, łącząca kilka zabawek dla ptaków. Są one zamontowane np. do drzewek, pali bądź ramek. Producenci wymyślają rozmaite rozwiązania, będące bezpiecznymi dla papug. Na placu zabawach dla papug można znaleźć elementy takie, jak:

  • żerdzie na różnych wysokościach,
  • koraliczki,
  • wiszące sznury,
  • huśtawki,
  • kołatki,
  • drabinki na linach,
  • dzwoneczki.

W przypadku chęci zakupu gotowego placu zabaw dla papug, trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami zakupu. Place zabaw dla papug z reguły są bardzo drogie, więc kosztują nawet kilkaset złotych za sztukę. Oczywiście, można zrobić plac zabaw papugom mniejszym kosztem. Jednak, trzeba naprawdę solidnie przysiąść do dobrania odpowiednich materiałów.

ikona podziel się Przekaż dalej