Kocia więź

Coraz częściej naukowcy podkreślają, że koty tworzą bliską więź ze swoim opiekunem. W prawidłowej, bezpiecznej relacji z właścicielem, w nowych sytuacjach będą szukać w nim wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Potwierdzają to badania nad rodzajem więzi kotów i ich opiekunów, które przytacza FOCUS.

Każdy zatem, kto pragnie bliskiej relacji ze swoim kotem powinien w szczególności zadbać o jego potrzeby, dobre samopoczucie, przy jednoczesnej dbałości o uszanowanie indywidualnej przestrzeni zwierzęcia. Dzięki temu kot nawiąże z nami prawdziwą i głęboka więź, a relacja z nim przyniesie dużo radości.

Wyprawka dla kota

Decydując się na kota powinniśmy pamiętać, że razem z nim w naszym domu pojawi się sporo przedmiotów, które są niezbędne, aby poczuł się on bezpiecznie i swobodnie. Absolutnie obowiązkowe na pewno będą miski na wodę i karmę, kuweta czy posłanie dla kota, choć oczywiście jest to jedynie przysłowiowy “wierzchołek góry lodowej”. Warto bowiem pomyśleć również o żwirku, drapaku czy zabawkach. Na stronie FajnyZwierzak.pl umieszczaliśmy już dokładniejsze list z wyszczególnionymi produktami tego typu. Dobrze przemyślana kwestia gadżetów może okazać się pomocna w organizacji przestrzeni domowej w taki sposób, by wszyscy jego mieszkańcy czuli się dobrze i przyjemnie.

Karma

Jesteś tym, co jesz - to przysłowie odnosi się tak do ludzi, jak i do kotów. Bez wątpienia sposób, w jaki żywymi nasze zwierzaki ma bezpośredni wpływ na ich zdrowie. Źle zbilansowana dieta, brak witamin, składników odżywczych skutkować może różnymi dolegliwościami, a w konsekwencji zbyt częstymi wizytami u weterynarza.

Niestety wybór karmy to wyjątkowo trudna sprawa. Na rynku znaleźć może bowiem bardzo szeroką gamę różnego typu produktów. Na przykład sklep internetowy MAXIZOO ma w swojej ofercie ponad 400 pozycji z samą karmą mokrą, a przecież są jeszcze te suche i różnego typu przysmaki oraz suplementy. Sklepy stacjonarne również posiadają przebogatą ofertę. Wszystko to sprawia, że zdobycie rzetelnej wiedzy w tym temacie to niemałe wyzwanie. Wybierając karmę pamiętać trzeba, że dla różnych kotów odpowiednie będą różne karmy. Należy tu wziąć pod uwagę rasę, wiek, czy temperament zwierzaka. Nie bez znaczenie jest też czas, jaki możemy poświęcić na przygotowanie posiłków. Warto zatem porozmawiać z weterynarzem, dzięki temu łatwiej wybrać opcję idealną dla naszego kota.

Czas

Oczywiście gadżety i jedzenie to bardzo ważne, wręcz fundamentalne sprawy w kwestii zaspokajania kocich potrzeb. Niemniej jednak równie istotne są czas oraz bliskość, jaką możemy i chcemy poświęcić zwierzakowi. Konieczne jest tu jednak, by zawsze zwracać uwagę na to, czy nasz kot ma akurat ochotę na czułość. Jeśli nie jest na nią gotowe - poczekajmy pamiętając, że indywidualizm to ta cecha, za którą, między innymi, tak bardzo kochamy koty.

Szanując naszego kota i dbając o jego potrzeby zyskamy wspaniałego przyjaciela oraz bardzo bliskiego towarzysza, który odda z nawiązką obdarowując nas swoim uczuciem i prawdziwym przywiązaniem.


ikona podziel się Przekaż dalej