Wyprawka dla kota

1. Jakiej karmy potrzebuje kotek?

To jeden z najważniejszych elementów wyprawki każdego kota. Należy zainwestować w jedzenie, które będzie wysokiej jakości. Dzięki niemu kociak będzie się zdrowo i prawidłowo rozwijał. Należy dopasować karmę do wieku i wielkości swojego czworonoga. Warto będzie zaczerpnąć opinii hodowcy albo lekarza weterynarii, którą karmę kupić. Sprzedawana w supermarketach często jest słabej jakości, zawierając więcej zbóż niż czystego mięsa.

Należy zakupić zarówno mokrą, jak i suchą karę. Pamiętaj jedynie o tym, że pakowana w duże opakowanie sucha karma może się utlenić, więc w ten sposób straci swoje właściwości i smak. Lepszym rozwiązaniem będzie przesypanie jej do szczelnego pojemnika. Jeżeli możesz, postaraj się też karmić swojego kota BARFem, czyli naturalnymi produktami, które może jeść pupil.

2. Żwirek i kuweta dla kotka

Mały kot po kastracji zapewnioną powinien mieć kuwetkę w domu. Kocia toaleta to ważny element wyposażenia, który należy kupić. Możesz zdecydować się na kuwetę:

a) odkrytą – bez dachu, do której łatwiej się kotu dostać. Są to kuwety tańsze, niż zamykane, zajmując od nich o wiele mniej miejsca. Niestety, ale wokół takiej kuwety trzeba będzie częściej sprzątać.

b) zakrytą – posiada daszek, a często też drzwiczki. Nie każdy kot będzie chciał tylko z takiej kuwety korzystać. Jednak, w przypadku tej kuwety, nie będzie się wokół niej roznosić żwirek.

Do kuwety należy kupić żwirek. Jego rodzaj zależeć będzie od upodobań kota i decyzji opiekuna. Dostępne na rynku żwirki to m.in.:

 • żwirki zbrylające,
 • żwirki z betonitu,
 • żwirki z wiórków drzewnych,
 • żwirki silikonowe,
 • żwirki niezbrylające.

Warto wypróbować kilka, by wyczuć potrzeby małego kociaka. Niektóre koty mogą być wyczulone na zmiany, odmawiając korzystania z domowego zacisza na załatwianie potrzeby. Zmiany staraj się więc zawsze wprowadzać delikatnie, nie stresując czworonoga.

3. Miseczki dla kota

Są potrzebne zarówno do jedzenia, jak i picia. Należy je dobrać do wagi i wieku kota. Najlepiej sprawdzają się pojemności ok. 0,3 l na żywność oraz 0,4 l na świeżą wodę. Koty wbrew pozorom wcale nie jedzą dużo, więc do tej wielkości miski powinna się zmieścić cała racja żywnościowa na jeden dzień. Miski, które dostępne są na rynku, to:

 • metalowe,
 • ceramiczne,
 • plastikowe.

Metalowe i ceramiczne będą się mniej rysować, niż plastik. Ciężej jest też je wywrócić. Niestety, są nieco droższe od plastikowych misek. Warto zwrócić uwagę, z której będzie wygodnie jeść i pić kotu. Sprawdź także ten artykuł: TOP 8 miski dla kota.

Polecane akcesoria dla kotów - sprawdź je!

4. Transporterek dla kota

Wśród niezbędnych rzeczy dla kociaka, warto wymienić również transporter. Dzięki niemu będzie można w łatwy sposób podróżować z kotem np. na wakacje czy do weterynarza. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów transporterków, np. w formie torebek, koszyków lub małych kontenerów. Od właściciela zależeć będzie, która forma transportowania kota będzie najbezpieczniejsza i najlepsza dla kota.

Polecamy zaopatrzenie się w lekki, plastikowy transporterek – łatwo się go czyści i jest trwalszy np. od wikliny. Dobrym pomysłem będzie otwierany od góry, przez który łatwiej wkłada się kociaka. Dobrym pomysłem są też miękkie plecaki i torby jednak wyłącznie, gdy chcesz gdzieś blisko przemieścić się z kotem. Niestety, ale torba już nie sprawdzi się np. w samochodzie.

Niezbędne wyposażenie - co dokupić do domowego wyposażenia kociaka?

5. Drapak dla kota i legowisko

Warto zakupić drapak dla kota, na który będzie mógł on się wspinać i ścierać swoje pazurki. Oczywiście, należy do dobrać pod względem wielkości kota, a także jego możliwości. Należy drapak dostosować również do pomieszczenia. Koty w naturze mają drapanie, więc drapak będzie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli nie chcesz mieć zniszczonych mebli w domu. Przy zakupie drapaka możesz zdecydować się na:

 • poziomy,
 • pionowy.

Generalnie na rynku jest wiele drapaków, jednak koty preferują pionowe – mogą się na nie wspinać i wypoczywać. Każdy drapak ma inną wielkość czy dodatki, które mogą posłużyć np. do zabawy kotu. Najlepiej zdecydować się na zwykły drapak, a później zakupić inny – z różnymi akcesoriami, które może polubić kot.

Kot leżący w legowisku, a także wyprawka dla kota, czyli czego potrzebuje kot

Dodatkowo, warto będzie zakupić dla mruczka legowisko. Podobnie, jak szynszyla mała, koty też potrzebują wypoczywać i wylegiwać się. Zakup legowiska nie będzie jednak oznaczał, że kot faktycznie będzie chciał z niego korzystać. Niektóre koty wybiorą sobie bowiem np. zupełnie inny fragment domu, by tam odpoczywać.

6. Akcesoria pielęgnacyjne

Podobnie, jak szynszyla mała, kot po kastracji powinien mieć zapewnione w domu akcesoria do pielęgnacji. Najważniejsze elementy to oczywiście:

 • cążki lub nożyczki do obcinania pazurków (jeżeli kot nie ściera ich sam),
 • szczotka do wyczesywania sierści kota,
 • szampon dla kotów (używać należy go wyłącznie, gdy zajdzie taka potrzeba),
 • talk lub puder do rozczesywania sierści (dla długowłosych kotów, by ułatwić rozczesywanie ich sierści).

7. Zabawki dla kota

Jeżeli kociak ma poczuć się bezpiecznie i szczęśliwie w nowym domku, warto będzie zakupić mu różne elementy do zabawy. Wśród najchętniej wybieranych są:

 • piłeczki,
 • tunele,
 • piórka,
 • myszki,
 • pluszaki.

Dzięki nim kot będzie się więcej ruszać, a także zabije nudę. Zabawki mogą się również przyczynić do budowania więzi pomiędzy właścicielem, a jego kotem. Nie kupuj jednak byt wielu zabawek dla swojego kota, ponieważ część z nich może wywoływać frustrację u zwierząt (zwłaszcza zabawki takie, jak np. łapanie lasera). W ten sposób kot może stracić wiarę w siebie, a chyba nie o to chodzi w jego wychowywaniu, prawda?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny