Wyprawka dla kota

1. Jakiej karmy potrzebuje kotek?

To jeden z najważniejszych elementów wyprawki każdego kota. Należy zainwestować w jedzenie, które będzie wysokiej jakości. Dzięki niemu kociak będzie się zdrowo i prawidłowo rozwijał. Należy dopasować karmę do wieku i wielkości swojego czworonoga. Warto będzie zaczerpnąć opinii hodowcy albo lekarza weterynarii, którą karmę kupić. Sprzedawana w supermarketach często jest słabej jakości, zawierając więcej zbóż niż czystego mięsa.

Należy zakupić zarówno mokrą, jak i suchą karę. Pamiętaj jedynie o tym, że pakowana w duże opakowanie sucha karma może się utlenić, więc w ten sposób straci swoje właściwości i smak. Lepszym rozwiązaniem będzie przesypanie jej do szczelnego pojemnika. Jeżeli możesz, postaraj się też karmić swojego kota BARFem, czyli naturalnymi produktami, które może jeść pupil.

2. Żwirek i kuweta dla kotka

Mały kot po kastracji zapewnioną powinien mieć kuwetkę w domu. Kocia toaleta to ważny element wyposażenia, który należy kupić. Możesz zdecydować się na kuwetę:

a) odkrytą – bez dachu, do której łatwiej się kotu dostać. Są to kuwety tańsze, niż zamykane, zajmując od nich o wiele mniej miejsca. Niestety, ale wokół takiej kuwety trzeba będzie częściej sprzątać.

b) zakrytą – posiada daszek, a często też drzwiczki. Nie każdy kot będzie chciał tylko z takiej kuwety korzystać. Jednak, w przypadku tej kuwety, nie będzie się wokół niej roznosić żwirek.

Do kuwety należy kupić żwirek. Jego rodzaj zależeć będzie od upodobań kota i decyzji opiekuna. Dostępne na rynku żwirki to m.in.:

  • żwirki zbrylające,
  • żwirki z betonitu,
  • żwirki z wiórków drzewnych,
  • żwirki silikonowe,
  • żwirki niezbrylające.

Warto wypróbować kilka, by wyczuć potrzeby małego kociaka. Niektóre koty mogą być wyczulone na zmiany, odmawiając korzystania z domowego zacisza na załatwianie potrzeby. Zmiany staraj się więc zawsze wprowadzać delikatnie, nie stresując czworonoga.

3. Miseczki dla kota

Są potrzebne zarówno do jedzenia, jak i picia. Należy je dobrać do wagi i wieku kota. Najlepiej sprawdzają się pojemności ok. 0,3 l na żywność oraz 0,4 l na świeżą wodę. Koty wbrew pozorom wcale nie jedzą dużo, więc do tej wielkości miski powinna się zmieścić cała racja żywnościowa na jeden dzień. Miski, które dostępne są na rynku, to:

  • metalowe,
  • ceramiczne,
  • plastikowe.

Metalowe i ceramiczne będą się mniej rysować, niż plastik. Ciężej jest też je wywrócić. Niestety, są nieco droższe od plastikowych misek. Warto zwrócić uwagę, z której będzie wygodnie jeść i pić kotu. Sprawdź także ten artykuł: TOP 8 miski dla kota.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

4. Transporterek dla kota

Wśród niezbędnych rzeczy dla kociaka, warto wymienić również transporter. Dzięki niemu będzie można w łatwy sposób podróżować z kotem np. na wakacje czy do weterynarza. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów transporterków, np. w formie torebek, koszyków lub małych kontenerów. Od właściciela zależeć będzie, która forma transportowania kota będzie najbezpieczniejsza i najlepsza dla kota.

Polecamy zaopatrzenie się w lekki, plastikowy transporterek – łatwo się go czyści i jest trwalszy np. od wikliny. Dobrym pomysłem będzie otwierany od góry, przez który łatwiej wkłada się kociaka. Dobrym pomysłem są też miękkie plecaki i torby jednak wyłącznie, gdy chcesz gdzieś blisko przemieścić się z kotem. Niestety, ale torba już nie sprawdzi się np. w samochodzie.

Niezbędne wyposażenie - co dokupić do domowego wyposażenia kociaka?

5. Drapak dla kota i legowisko

Warto zakupić drapak dla kota, na który będzie mógł on się wspinać i ścierać swoje pazurki. Oczywiście, należy do dobrać pod względem wielkości kota, a także jego możliwości. Należy drapak dostosować również do pomieszczenia. Koty w naturze mają drapanie, więc drapak będzie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli nie chcesz mieć zniszczonych mebli w domu. Przy zakupie drapaka możesz zdecydować się na:

  • poziomy,
  • pionowy.

Generalnie na rynku jest wiele drapaków, jednak koty preferują pionowe – mogą się na nie wspinać i wypoczywać. Każdy drapak ma inną wielkość czy dodatki, które mogą posłużyć np. do zabawy kotu. Najlepiej zdecydować się na zwykły drapak, a później zakupić inny – z różnymi akcesoriami, które może polubić kot.

Kot leżący w legowisku, a także wyprawka dla kota, czyli czego potrzebuje kot
Co trzeba kupić dla małego kotka, czyli wyprawka dla kota krok po kroku

Dodatkowo, warto będzie zakupić dla mruczka legowisko. Podobnie, jak szynszyla mała, koty też potrzebują wypoczywać i wylegiwać się. Zakup legowiska nie będzie jednak oznaczał, że kot faktycznie będzie chciał z niego korzystać. Niektóre koty wybiorą sobie bowiem np. zupełnie inny fragment domu, by tam odpoczywać.

6. Akcesoria pielęgnacyjne

Podobnie, jak szynszyla mała, kot po kastracji powinien mieć zapewnione w domu akcesoria do pielęgnacji. Najważniejsze elementy to oczywiście:

  • cążki lub nożyczki do obcinania pazurków (jeżeli kot nie ściera ich sam),
  • szczotka do wyczesywania sierści kota,
  • szampon dla kotów (używać należy go wyłącznie, gdy zajdzie taka potrzeba),
  • talk lub puder do rozczesywania sierści (dla długowłosych kotów, by ułatwić rozczesywanie ich sierści).

7. Zabawki dla kota

Jeżeli kociak ma poczuć się bezpiecznie i szczęśliwie w nowym domku, warto będzie zakupić mu różne elementy do zabawy. Wśród najchętniej wybieranych są:

  • piłeczki,
  • tunele,
  • piórka,
  • myszki,
  • pluszaki.

Dzięki nim kot będzie się więcej ruszać, a także zabije nudę. Zabawki mogą się również przyczynić do budowania więzi pomiędzy właścicielem, a jego kotem. Nie kupuj jednak byt wielu zabawek dla swojego kota, ponieważ część z nich może wywoływać frustrację u zwierząt (zwłaszcza zabawki takie, jak np. łapanie lasera). W ten sposób kot może stracić wiarę w siebie, a chyba nie o to chodzi w jego wychowywaniu, prawda?

ikona podziel się Przekaż dalej