Waleriana dla kota – działanie i dawkowanie

Jaki wpływ na koty ma waleriana? Ciekawostki o kotach i walerianie

Waleriana dla kota, czyli kozłek lekarski, jest skuteczną kocią przynętą. Właśnie dlatego podobnie do kocimiętki wykorzystuje się ją do pobudzenia zwierząt. Niezależnie od tego, czy jest to kot Afrodyty, Havana Brown czy kot brytyjski, waleriana może być pomocna przy wielu sytuacjach. Dzięki niej zachęcisz swojego czworonoga chociażby do korzystania z drapaka albo niektórych zabawek. Kot „odurzony” walerianą może się również znacznie uspokoić. Jeżeli więc masz problem z nadpobudliwym zwierzakiem, warto będzie spróbować waleriany. Dzięki zielu pojawi się duża szansa sprawdzenia, jak kot okazuje miłość – zwłaszcza, że pod wpływem waleriany okazuje jej naprawdę sporo.

Waleriana może stać się środkiem zastępczym dla kocimiętki. Liczne badania naukowe dowiodły bowiem, że kocimiętka nie jest aż tak skuteczna w przypadku kotów. Czworonogi często na kocimiętkę nie reagują. Warto więc spróbować podmienić kocimiętkę na walerianę, która może okazać się skuteczniejsza. Kozłek lekarski dokładnie tak samo, jak w przypadku kocimiętki, wydziela specyficzny zapach. Koty go lubią zwłaszcza, że woń waleriany działa niczym kocie feromony. Waleriana nie szkodzi zwierzętom, ponieważ działa maksymalnie przez 15 minut. To bezpieczny środek, który doskonale wpłynie na uspokojenie nerwowych kotów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ciekawych zabawkach dla kota?

Czy każdy kot reaguje tak samo na walerianę? Zabawki z walerianą

Niestety, nie każdy kot identycznie zareaguje na kozłek lekarski. Tak jak w przypadku kocimiętki, zawsze znajdą się bowiem zwierzaki na które waleriana kompletnie nie zadziała. Badania naukowe wykazały, że na walerianę reaguje mimo wszystko o wiele więcej kotów, niż na kocimiętkę. Przy drugim zielu reakcja kotów liczona jest w ok. 30 %. Warto zaznaczyć, że niektóre czworonogi nie będą jednak wcale reagować na zapach waleriany. Takimi są np. małe kocięta, u których zdolność wyczuwania uspokajającego zioła pojawia się dopiero po dwóch miesiącach. Tak więc, nie należy bezgranicznie ufać statystykom, a samodzielnie przetestować skuteczność waleriany.

Nie powinieneś się przejmować tym, że waleriana nie działa na każdego kota. Zabawka dla kota z walerianą może stać się bowiem doskonałym gadżetem dla wszystkich czworonogów niezależnie od tego, jak reagują na ziele. W jaki sposób działa taka zabawka? Koty zazwyczaj się o nią ocierają, a także podrzucają i gryzą. Dzięki takiemu gadżetowi można odwrócić ich uwagę np. od stresującej sytuacji. Bardzo często zabawkę z walerianą można kupić w postaci maskotki albo specjalistycznych wędek (np. wędka z walerianą Trixie – cena od 16 zł).

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot śpiący przy dzbanku, a także jak działa waleriana dla kota, zastosowanie oraz działanie waleriany krok po kroku
Jak działa waleriana dla kota krok po kroku, czyli wyjaśniamy, jakie działanie ma waleriana oraz zastosowanie waleriany dla kota

Jeżeli waleriana zadziała na kota, będzie on „odurzony” zielem przez ok. kwadrans. Później zacznie się zachowywać zupełnie normalnie, natychmiastowo zapominając o chwilowej ekstazie. Warto wiedzieć, że waleriana działa zaledwie kilkanaście minut. Po zabawie z walerianą kot havana brown, kot Afrodyty czy innej rasy kociak nie będzie już interesować się walerianą. A na pewno nie przez kilka następnych godzin.

Czy waleriana dla kota jest bezpieczna? Działanie waleriany

Krople walerianowe i ich skuteczność na koty

Krople z walerianą posiadają właściwości odprężające i uspokajające koty. Kiedy podasz je swojemu pupilowi, wywołają u niego reakcję antystresową – kot w jednej chwili stanie się wyluzowany i zrelaksowany. Waleriana to bowiem nic innego, jak ziołowy środek uspokajający. Zaleca się krople walerianowe podawać szczególnie zestresowanym kotom, które np. nie radzą sobie z nowym otoczeniem. Krople walerianowe mogą również skutecznie sprawdzić się podczas stresujących sytuacji, jak wybuchy fajerwerków w Sylwestra.

Jednymi z polecanych są krople dla kota Beaphar No Stress Spot (cena od 27 zł). Wystarczy rozpylić je w odległości 20 cm od wybranego przedmiotu, na którym ma skupić się kot. Wystarczy zaledwie jedno psiknięcie, by skutecznie pobudzić czworonoga.

Uzależnienie kota od waleriany. Czy jest możliwe?

Nie, kot nie uzależni się od waleriany. Nie wykazuje ona szkodliwego działania. Nie jest też uzależniającym ziołem. Kot po jej powąchaniu stanie się jedynie bardziej pobudzony, zwiększając swoją aktywność ruchową. Dzięki walerianie najlepiej przekonać się można, jak kot okazuje miłość. Można porównać kozłek lekarki do swego rodzaju antydepresanta, który poprawia nastrój czworonoga i relaksuje go.

Skuteczne środki z walerianą możesz zakupić w każdym dobrym sklepie zoologicznym. Jednym z polecanych jest sklep Fajny Zwierzak, w którym znajdziesz różne przydatne akcesoria dla kotów. Bez problemu wyszukasz w asortymencie sklepu zarówno zabawki z walerianą, jak i świetne jakościowo krople antystresowe dla swojego pupila.

ikona podziel się Przekaż dalej