Jak urządzić balkon dla kota?

Koci kontakt z naturą

Czy kot powinien wychodzić z domu? Nie ulega wątpliwości, że kontakt z naturą, możliwość eksploracji otoczenia to dla kota wielka frajda. Jeśli mamy możliwość, możemy go wyprowadzać w tym celu na spacer. A raczej wynosić - odpowiedni transporter lub plecak dla kota jest tu nieodzowny, w przeciwieństwie bowiem do spacerów z psem kota należy zanieść na miejsce docelowe.

Jeśli zamieszkujemy dom z ogrodem, świetnym pomysłem jest kocia woliera, czyli rodzaj osiatkowanego ze wszystkich stron wybiegu. Pozwoli on kotu realizować różne potrzeby, chociażby polowania, w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku.

A co, jeśli mieszkamy w bloku? Wtedy do dyspozycji pozostaje balkon. Nawet balkon niewielkich rozmiarów da się przystosować do potrzeb kociego lokatora. Jeśli zrobi się to z głową, a przede wszystkim dbałością o bezpieczeństwo, mruczek będzie nam za taki prezent dozgonnie wdzięczny.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczny balkon to taki, z którego kot nie wypadnie. Niestety, takie wypadki zdarzają się częściej, niż byśmy tego chcieli, a ich konsekwencje są przeważnie tragiczne. Nie warto ufać w tak zwany zdrowy rozsądek naszego pupila, kot nie rozumie praw fizyki. Zanim wypuścimy go na balkon, musimy go najpierw osiatkować lub zabudować w całości płytami z tworzywa.

Siatka używana do zabezpieczenia balkonu w bloku powinna być przeznaczona specjalnie dla kotów i wytrzymała. Najlepiej kupić ją w sklepie dla zwierząt lub zamówić w wyspecjalizowanej firmie. Niektóre siatki można zamontować samodzielnie bez konieczności wiercenia dziur w elewacji.

Jeśli zupełnie nie wiemy, jak się do tego zabrać, można skorzystać z oferty konkretnych firm. Na polskim rynku jest ich coraz więcej. Oferują zabudowę balkonów o nietypowych kształtach i rozmiarach, często bez stosowania inwazyjnych metod, co jest szczególnie istotne w przypadku mieszkań wynajmowanych.

Zabudowa z plastiku

Jeśli nasz balkon jest zabudowany, powinniśmy go sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa. Zabudowa balkonowa z plastiku powinna być na tyle wytrzymała, by zamortyzować ewentualny koci skok.

Należy również upewnić się, że przebywający na tak zabudowanym balkonie zwierzak będzie miał czym oddychać oraz gdzie się schłodzić. W słoneczny dzień temperatura na zabudowanym balkonie może szybko wzrosnąć, co grozi przegrzaniem zwierzęcia, a nawet udarem słonecznym.

Akcesoria na kocim balkonie

Umeblowanie

Jak urządzić balkon dla kota? Oczywiście wygodnie! Warto zapewnić mruczkowi przestronne legowisko, a także niewielki drapak, na przykład kartonowy. Jeśli kot lubi siedzieć na balkonie długo, przyda się miseczka z wodą i odrobiną karmy.

Legowiska czy drapak to podstawa, ale kocim balkonie mogą się również znaleźć rośliny. Kwiaty nie są najlepszym wyborem, większość jest trująca dla kotów, polecam za to trawę i kocimiętkę. Kocia trawka da kotu namiastkę przebywania w naturze, a kocimiętka dostarczy stymulacji zapachowej. Jej fioletowe kwiaty to piękna dekoracja, ale również osłona przed komarami! Sprawdź także ten artykuł z poradami, czy kot powinien wychodzić z domu.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Ochrona przed deszczem i słońcem

Kocia “zabudowa balkonowa” powinna chronić przed deszczem i słońcem. Jako osłona przed nieprzyjazną aurą świetnie sprawdzi się transporter lub plecak dla kota ustawiony tak, aby zwierzę mogło do niego wchodzić i wychodzić wedle potrzeby.

Jeśli nasz balkon będzie wygodny i wyposażony w solidne zabezpieczenia, to w słoneczne dni kot może siedzieć na nim chętniej, niż w mieszkaniu. Nie należy mu tego zabraniać. Nowe dźwięki, zapachy, interesujące widoki będą dla niego daleko bardziej atrakcyjne, niż nudne i przewidywalne cztery ściany.

Uwaga, intruz!

Jeśli mieszkamy na parterze lub pierwszym piętrze, to pod nasz balkon mogą podchodzić różne zwierzęta, w tym bezpańskie koty. Widok intruzów będzie dla naszego mruczka sporym stresorem, należy więc mu go oszczędzić. Konfrontacja z obcymi, nawet na odległość, może skutkować zaburzeniami, na przykład znaczeniem moczem w mieszkaniu.

Jeśli obce koty często pojawiają się w naszej okolicy, warto rozpatrzyć sensowność wypuszczania kota na balkon. Tak samo wówczas, gdy mieszkamy blisko głośnych ciągów komunikacyjnych albo przy trasie szybkiego ruchu. Należy chronić naszego pupila przed gwałtownymi dźwiękami czy zaczepkami ze strony przechodniów.

Bezpieczny balkon to balkon pod nadzorem, nie możemy zostawić na nim kota na cały dzień bez opieki. Zwierzak może zostać użądlony przez osę, zahaczyć pazurem o siatkę lub ulec przegrzaniu i potrzebować pomocy. W takiej sytuacji szybka interwencja opiekuna jest na wagę złota.

ikona podziel się Przekaż dalej