Psy szwajcarskie - spis ras, opisy, zdjęcia, opinie, porady

Niejeden kraj na świecie może pochwalić się własną rasą psa. W niektórych wyhodowano nawet kilka odmian. Państwem, które może się tym pochwalić jest Szwajcaria. Wiele osób wie, że pochodzi z niej ogromny i sympatyczny bernardyn. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jest to tylko jedna z ras. Zatem zagłębienie się w ten temat jest dobrym pomysłem. By to ułatwić opisujemy ciekawe psy szwajcarskie.

Rasowe psy ze Szwajcarii

Psy pochodzące ze Szwajcarii to dość liczna i zróżnicowana rodzina zwierząt. Cztery rasy znajdują się w II grupie klasyfikacji FCI. To szwajcarskie psy pasterskie i taką też nazwę ma sekcja, do której je zaliczono. Kolejne pięć odmian to czworonogi myśliwskie. Znajdują się w VI grupie FCI, psów gończych oraz ras pokrewnych. Wspomniany we wstępie bernardyn to zwierzak z kategorii molosowatych. Znajdujących się w tej samej grupie, co czworonogi pilnujące stad. Wspomnieć należy o jeszcze jednej rasie. Jest nią piękny, biały owczarek szwajcarski. Należący do I grupy proponowanej przez FCI.

Wspomniany powyżej biały owczarek oficjalnie pochodzie ze Szwajcarii. Jednakże jest spokrewniony z owczarkiem niemieckim a jego odrębna hodowla rozpoczęła się w USA i Kanadzie. To duży pies, dorosły samiec dorasta do 60-66 cm a samica 55-61 cm wysokości w kłębie. Waga to odpowiednio 30-40 kg samce i 25-35 kg suczki. Biały owczarek szwajcarski żyje średnio 11-12 lat. Ma przyjazne usposobienie, choć wobec obcych bywa nieufny. Ponadto świetnie dogaduje się z dziećmi, jest inteligentny i szybko się uczy. Szczeniaki z rodowodem nie należą do tanich. Cena to zazwyczaj około 3000 zł.

Kilka słów poświęcimy bernardynowi. Bywa nazywany psem św. Bernarda i jest naprawdę wielki. Samiec osiąga od 70 do 90 cm wysokości i waży 55-90 kg, zdarzają się osobniki mające nawet 100 kg. Samice dorastają do 65-80 cm w kłębie a ich waga to 50-75 kg. Bernardyny żyją krótko, bo tylko 8-10 lat. Mają bardzo przyjazny, spokojny charakter. Cechuje je umiarkowany temperament, wrażliwość oraz zrównoważenie. Bardzo mocno przywiązują się do całej rodziny. Wydają się flegmatyczne, lecz cały czas zachowują czujność. Za młode pieski trzeba zapłacić około 2500 zł. Więcej informacji o tej rasie i zdjęcia można znaleźć na naszej stronie.

Myśliwskie i pasterskie psy szwajcarskie – rodzaje i cena

Poza powyższymi, z kraju helvetów pochodzi pięć odmian psów myśliwskich. Pierwszą z nich jest gończy szwajcarski. Ten czworonóg średniej wielkości do dziś jest wykorzystywany na polowaniach na lisy, dziki czy zające. Wysokość dorosłych psów utrzymuje się w przedziale 49-59 cm. Suczki dorastają do 47-57 cm. W obu przypadkach optymalna waga wynosi 15-25 kg. Gończy szwajcarski dożywa do 12-14 lat i jest odporny na choroby. Tak jak inne rasy myśliwskie jest energiczny i potrzebuje sporo ruchu. Ma pogodne usposobienie, przywiązuje się do opiekuna, wykazuje czułość i wrażliwość.

Pozostałe cztery myśliwskie psy szwajcarskie to gończy berneński, lucereński, gończy z Jury oraz gończy ze Schwyz. Wymienione odmiany od głównej różnią się tylko rodzajem umaszczenia. Mają ten sam wzorzec, lecz nie krzyżuje się ich między sobą. Do opisania pozostały jeszcze cztery rasy pasterskie. Jest to appenzeller, entlebucher, berneński pies pasterski oraz duży szwajcarski pies pasterski. Poza pochodzeniem ich cechą wspólną jest rodzaj umaszczenia. Doskonale ukazują to zdjęcia. Zwyczaj są to tricolory, mają czarną sierść z brązowym podpalaniem oraz białymi znaczeniami.

Berneński pies pasterski to najpopularniejszy szwajcarski czworonóg pasterski. W naszym kraju funkcjonuje niejedna hodowla tej rasy. Berneńczyki to nie małe pieski, samce dorastają do 64-70 cm a samice osiągają 58-66 cm wysokości w kłębie. Waga obu płci mieści się w przedziale 40-60 kg. Pies berneński, podobnie jak bernardyn, żyje 8-10 lat. Ma zrównoważony i wesoły charakter. Ten czworonóg potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Przywiązuje się do opiekuna i lubi okazywać czułość. Za rasowe szczeniaki trzeba zapłacić minimum 1500 zł. Szczegółowe informacje o psach szwajcarskich znajdują się na naszej stronie.