Podstawowe informacje o landseer

Kategoria FCI:
Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła > Sekcja 2.2 - Molosy typu górskiego
67 - 72 cm
50 - 60 kg
72 - 80 cm
60 - 70 kg
8 - 10 lat
lubi zabawę
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
5000 - 7000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 400 zł
Imiona dla landseer:
Kaprys, Kropka, Krem, Siesta, Krakers, Baton, Fire, Tea, Sosik, Jane, Szafir

Landseer to olbrzymia rasa psów, których bliskim krewnym jest nowofundland. Usposobienie psa jest łagodne, a landseer jest to bardzo spokojny i przyjazny pies. Jaka jest cena za szczeniaka? Co powinieneś wiedzieć o jego historii, wyglądzie, pielęgnacji i zdrowiu? Wyjaśniamy!

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.

Landseer – opis psa

Historia psów landseer

Szczeniak lansdeera swoją popularność zyskał w XVII wieku. Już od samego początku słynęły za zwierzęta odporne, silne i wytrzymałe. Tak naprawdę, landseery dały początek rasom takim, jak np. mniejszy i większy nowofundland. W okolicy XVIII wieku landseery trafiły do Wielkiej Brytanni i tam zaczęto się zachwycać rasą. Ich nazwa została zaczerpnięta od nazwiska malarza Edwina Landseera, który namalował psa na swoich płótnach. Dopiero później uznano rasę za oficjalną i wpisano ją do klasyfikacji FCI (w 1960 roku).

Nowofundland kanadyjski przez ten czas bardzo się zmieniał, stając się jeszcze większy i bardziej futrzasty. Europejskie odmiany miały zaś od nich dłuższe nogi, a także były nieco lżejsze. Uznaje się, że pierwszy miot landseerów kontynentalnych pojawił się w Holandii. Później hodowla rozwijała się również w Szwajcarii, jednak to Niemcy najbardziej skupili się na wyodrębnieniu ras – oddzielili więc nowofundlanda od landseera. Co ciekawe mimo, iż FCI uznało rasę landseera za odrębną, w Kanadzie, Anglii oraz Stanach Zjednoczonych związki kynologiczne nadal jej nie uznają.

Wygląd landseera – zdjęcia

Szczeniak landseera wygląda zupełnie inaczej niż inne rasy. Pies jest o wiele większy niż np. wyżeł polski. Opinie właścicieli wskazują na to, że landseer mierzy ok. 67-72 cm (suczki) i 72-80 cm (samce). Ich waga to między 50, a nawet 70 kg – pamiętając, że suczki zazwyczaj są nieco mniejsze. Maść psów jest czarno-biała, a sierść długa, miękka i gęsta. Psy podobnie, jak wyżeł polski, posiadają głęboko osadzone, ciemnobrązowe lub brązowe oczy. Rasa żyje ok. 9 lat – choć wiele zależy od genów psa, jego pielęgnacji, żywienia i aktywności.

Landseer cechuje się harmonijną i mocną budową ciała. Pies często bywa mylony z nowofundlandem. Jak można go odróżnić od tej drugiej rasy? Otóż, wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Landseer ma dłuższe kończyny od nowofundlanda, a także mniej obfity podszerstek i lżejszą głowę. Kończyny piesków są idealnie proste, długie i mocne – podobnie, jak ogon. Warto wspomnieć, że ogon landseerów nie może być zakręcony nad grzbietem bądź uniesiony. Hodowla najczęściej wycenia psa na 2500-4500 zł – o wiele więcej, jak chociażby cena pinczera miniaturowego. Ostateczna cena zależeć będzie od wielu czynników, m.in. od renomy hodowli, genów pieska czy jego płci bądź wieku. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cenami psów rasowych.

Charakter psa landseer

Rasę wyróżnia łagodne usposobienie. Opinie właścicieli wskazują na to, iż landseery są psami bardzo mocno kochającymi swoich opiekunów. Są to psy oddane i wierne, wykazujące się ogromną inteligencją i gracją, a także wrażliwością. Mimo olbrzymiego wzrostu i wagi, pieski nie są agresywne. Landseery nie uprawiają również kłusownictwa, jednak potrafią odstraszyć intruza, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Psy bardzo lubią spacerować i bawić się, szukając kontaktu z człowiekiem. Mają dużą cierpliwość, również do dzieci – stąd też nie będzie problemu, kiedy zakupisz psa do domu z małymi dziećmi.

Landseer nie potrzebuje wiele od życia, by być naprawdę szczęśliwym. Potrzeba mu czułości i miłości swojego opiekuna. Jeżeli nie będziesz potrafił poświęcić mu ani czasu, ani cierpliwości, ani miłości, lepiej nie kupuj landseera. Pies musi czuć, że jego właściciel jest nim zainteresowany – w przeciwnym wypadku może być bardzo nieszczęśliwy. To, że psy są tak ogromne nie świadczy wcale o tym, że nie mają uczuć lub ich nie potrzebują. Psa łatwo jest ułożyć, zwłaszcza że prędko dostosuje się on do wymagań ukochanego opiekuna.

Psy są duże, ale nie utrudnia im to szybkiego poruszania się. Landseery są sprawne fizycznie, a przy tym mają zrównoważoną psychikę. Właśnie to sprawia, że możesz uczynić psa towarzyszem swojej rodziny. Landseery są ciche i bezkonfliktowe, a także odważne. Psy potrafią się dostosować do naprawdę różnych sytuacji, przy okazji wzbudzając powszechny respekt swoją posturą i zachowaniem – o tak, charakter psów jest dość specyficzny. Warto wiedzieć jeszcze o tym, że landseery znakomicie sprawdzą się w roli stróża – są twardsze od nowofundlandów i odporne na zmienne warunki pogodowe.

Co powinieneś wiedzieć o rasie landseer?

Odporność i zdrowie landseerów

Rasa landseer zaliczana jest do olbrzymich, a więc pieski narażone będą na wiele różnych schorzeń, charakterystycznych dla tego typu odmian psów:

 • nadwaga – niestety, ale to może wpłynąć na źle rozwijające się stawy u psów (bardzo ważne będzie dobranie odpowiedniej diety swojemu pupilowi, najlepiej pod okiem doświadczonego lekarza weterynarii lub hodowcy)
 • problemy z układem kostnym
 • dysplazja łokciowa i biodrowa
 • rozszerzenie i kręt żołądka
 • choroby serca
 • wady powiek (ektropium i entropium)
 • zwężenie zastawki aortalnej
 • cystynuria
 • trombopatia
 • zapalenie uszu
 • padaczka

Żeby szczeniaki szybko nie zaczęły mieć problemów z układem kostnym, należy im zapewniać swobodny ruch, ale też nie forsować lub kazać chodzić po schodach. Warto też zadbać o zdrowe odżywianie psów, by nie miały problemów z żołądkiem – a więc, np. nie karmić od razu po spacerze i rozdzielać posiłki na porcje. Ważne będzie również, by nie pośpieszać psa w jedzeniu.

Pies generalnie należy do wytrzymałych, jednak nie żyje zbyt długo. Mimo, że landseer jest w stanie błyskawicznie przystosować się do zmian pogodowych, raczej nie przepada za upałami – trzeba go albo przed nimi ochronić, albo zapewnić cień i stały dostęp do świeżej wody. Pieski są odporne na zimno, ponieważ posiadają nieprzemakalną sierść, która jest podwójna i tym sposobem zapewniająca ochronę np. przed wilgocią.

Czym karmić i jak pielęgnować landseera?

Psy rasy landseer wymagają karmy dobrej jakości, która będzie dopasowana do rasy olbrzymiej. Po zakończeniu okresu wzrastania, landseer nie będzie jadł dużo, jak na swój rozmiar. Oczywiście, racje żywnościowe nadal będą spore – a to może generować wysokie koszta. Mimo, że psy są olbrzymie, ich karmienie nie powinno sprawiać większych trudności. Wystarczy psom wysokiej jakości sucha karma – choć zdecydowanie bardziej posmakuje im domowe jedzenie. Nie zapominaj również o tym, by podawać swojemu landseerowi dużą ilość wody. Możesz mieć jedynie problem z tym, że dużo wody lądować będzie wokół miski – mimo, że landseer nie ma okazałych fafli (jak nowofundland), to i tak potrafi zrobić sporo bałaganu.

Do niezbyt skomplikowanych należy również pielęgnacja psiaków. Oczywiście, nie można zapominać o okresie linienia landseerów – wówczas będą one gubiły sporo sierści. Wystarczy jednak wtedy, że będziesz czesał psa codziennie. Poza okresem linienia wystarczy czesać landseera raz w tygodniu. Jeżeli chodzi o kąpanie psa, rób to wyłącznie w razie potrzeby. Pamiętaj także o wycinaniu nadmiernej ilości owłosienia spomiędzy opuszków i palcy landseera, a także wokół uszu.

Zalety i wady landseer

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • inteligentny
 • łagodny
 • rodzinny
 • przyjacielski
 • odporny na zmiany pogody
 • dobry stróż
Landseer to cierpiwy pupi, który dobrze dogaduje się z dziećmi. Jest spokojny i zrównoważony.
Wady
 • koszt utrzymania
Landseer to pies, który może być dość kosztowny w utrzymaniu. Mowa zarówno o kosztach wyżywienia psa, jak i wizyt w gabinecie weterynaryjnym.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • średniej wielkości uszy,
 • mocny ogon,
 • dobrze umięśniona szyja,
 • szeroki zad,
 • zgryz nożycowy,
 • przylegające wargi
Pies duży i o mocnej, ale harmonijnej budowie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
brązowe

Galeria zdjęć - Landseer

Charakter landseer

Charakter:
Potrzeba ruchu:
lubi zabawę
Poziom agresji:
niski
Landseer nie może być agresywny. Jest to jednak stróż, który może zaatakować w przypadku takiej konieczności (po wcześniejszym ostrzeżeniu).
Skłonność do ucieczek:
niska
Landseer to pies stróżujący, który jest przywiązany do miejsca oraz rodziny. Nie wydaje się zatem psem skłonnym do ucieczek.
Użytkowanie:
Landseer to rasa, która wyciągała rybackie sieci, ciągnęły zaprzęgi, a także pilnowały obejść. Obecnie to często pies rodzinny.
Poddawany próbom pracy:
nie

Landseer - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Landseer to duży, ale serdeczny i czuły pies. Rasa opisywana jest jako podatna na szkolenie.
Dla kogo się nadaje:
Landseer to pies, który potrzebuje przestrzeni. Nadaje się bardziej do domów z ogrodem niż mieszkań. Jest czuły i lubi pieszczoty, nadaje się zatem dla rodzin.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Landseer uznawany jest za psa dobrego dla dzieci. Jest oddany, czuły i kocha najmłodszych członków swojej rodziny.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Landseer może zostawać sam. Nie ma z tym większego problemu. Nie powinien być jednak izolowany od rodziny. Rasa potrzebuje bliskiego kontaktu z ludźmi.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Rasa opisywana jest jako podatana na szkolenie. Ważne, by opiekun wykazywał się konsekwencją i prowadził treningi tak, by pies nie tracił zainteresowania ćwiczeniami.

Pielęgnacja landseer

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja psa rasy landseer polega na regularnym wyczesywaniu sierści, a także skracaniu pazurów, czy dbaniu o higienę jamy ustnej. Opiekun powinien regularnie sprawdzać stan uszu pupila.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • Karma dla psów ras dużych
Landseer je dość sporo, ale może być żywiony na różne sposoby. Do wyboru są karmy gotowe (mokre i suche) oraz diety domowe, czy surowe. Posiłki psa powinny być zbilansowane i dopasowane do jego wieku, aktywności oraz stanu zdrowia. U landseera można stosować dodatki wspomagające stawy (po konsultacji z lekarzem weterynarii).
Podatność na choroby:
Landseer to duży pies predysponowany do problemów ze stawami. Ważne są badania profiaktyczne, a także właściwe żywienie i aktywność.
ikona podziel się Przekaż dalej