Czarny owczarek szwajcarski – opis rasy

Jak wyglądają szczeniaki owczarka szwajcarskiego?


Owczarki szwajcarskie zalicza się do grupy pierwszej klasyfikacji FCI – czyli do owczarków i innych psów pasterskich (podobnie, jak owczarek niemiecki). Owczarek szwajcarski jest nieco wyższy niż płochacz holenderski. Suczki mierzą bowiem między 53, a 61 cm, zaś samce od 58 do 66 cm. Są to psy masywne, które ważą więcej niż owczarek belgijski długowłosy. Waga suczek to 25-35, a samców ok. 30-40 kg.

Jeżeli ktoś sądzi, że istnieje czarny owczarek szwajcarski, popełnia duży błąd. Jedynym dopuszczalnym kolorem sierści owczarków szwajcarskich jest biały – jak np. długowłosy amerykański pies eskimoski. Jednak, w przeciwieństwie do „eskimosa”, owczarek szwajcarski może być również krótkowłosy. Sierść owczarków szwajcarskich jest podwójna i dobrze przylega do ciała piesków. Zarówno długowłosa, jak i krótkowłosa odmiana może mieć nieco pofalowaną sierść.

Charakterystyka psów wskazuje na ich mocną i umięśnioną budowę. Owczarek szwajcarski posiada duże i stojące uszka, skośne oczy o kształcie migdałów, a także dość nisko osadzony ogon. Z całą pewnością nie da się pomylić rasy z żadną inną. Cena za białego owczarka szwajcarskiego to zazwyczaj ok. 2000-3000 euro. Ostateczny koszt zależny jest głównie od:

  • wieku,
  • pochodzenia,
  • płci psa,
  • renomy hodowli.

Charakter owczarków szwajcarskich

Psy wywodzą się od owczarków niemieckich. Tak samo, jak one, wykazują się ogromną inteligencją i pewnością siebie. Chętnie współpracują z człowiekiem i uczą się nowych sztuczek lub komend. Jednak, owczarki szwajcarskie są znacznie łagodniejsze od swoich niemieckich braci. Pies nigdy nie miał być bowiem obronnym, a wyłącznie rodzinnym pupilem. Szczeniaki szybko przywiązują się do swoich opiekunów podobnie, jak owczarek amerykańsko-kanadyjski.

Musisz pamiętać, że „szwajcary” bardzo nie lubią być źle tolerowane – podobnie, jak każdy inny pies. Owczarki szwajcarskie nie znoszą niejasnych komunikatów bądź przemocy. Jeżeli będziesz więc stosował wobec niego agresję, pies stanie się nieposłuszny i zamknięty w sobie. Chyba jedyną wadą owczarka będzie jego szczekanie – owczarki szwajcarskie sygnalizują w ten sposób o każdym zagrożeniu, będąc nieufne wobec nieznajomych. Przez to jednak możesz uczynić swojego czworonoga najlepszym stróżem domu.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Warto też wiedzieć, że owczarki szwajcarskie są dość wszechstronną rasą. Bez większego problemu mogą więc brać udział w zawodach sportowych dla psów, jak np. tropienie użytkowe. Fakt, że są łagodne oraz inteligentne sprawia, że owczarki szwajcarskie mogą sprawdzić się również w dogoterapii, pomocy osobom niewidomym czy poszukiwaniach zaginionych osób. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach szwajcarskich.

Charakterystyka owczarków szwajcarskich

Opis pielęgnacji owczarka szwajcarskiego

Całe szczęście, pielęgnacja tych psów nie należy do skomplikowanych. Wystarczy, że będziesz regularnie szczotkował swojego pupila. Jeżeli chodzi o kąpiel owczarków szwajcarskich, możesz robić to jedynie 1 bądź 2 razy do roku i nie więcej. Sierść owczarków czyści się sama, więc nie będzie potrzeby kąpania psa częściej.

Pamiętaj również o regularnym sprawdzaniu i oczyszczaniu zarówno uszu, jak i oczu swojego czworonoga. W okresie linienia (przesilenie jesienne i wiosenne) pies może tracić więcej sierści. Wówczas szczotkuj go nieco częściej niż zwykle.

Żywienie i zdrowie owczarków szwajcarskich

Możesz zdecydować się na karmę suchą albo mokrą. Dobrym pomysłem będzie też przygotowywanie pupilowi domowych posiłków. Niezależnie jednak od tego, na którą z trzech opcji się zdecydujesz, należy dostosować dania dla psa do jego:

  • wieku,
  • stanu zdrowia,
  • kondycji fizycznej.

Powinieneś skupić się na tym, by karma była odpowiednio zbilansowana. Niestety, ale owczarki są wrażliwe i często cierpią na biegunki. Dlatego też zaleca się, by dietę ułożył weterynarz. Posiłki dla pieska możesz podzielić na jeden lżejszy z rana i drugi nieco większy, podany pod wieczór. Dzięki takiemu podziałowi możesz zmniejszyć ryzyko chociażby skrętu żołądka.

Psy dożywają zazwyczaj wieku ok. 14 lat, choć właściwe żywienie i pielęgnacja pozwala im żyć nieco dłużej. Psy są wytrzymałe i odporne na zmiany klimatyczne, jednak w czasie upału należy zapewnić owczarkowi zarówno cień, jak i dostęp do świeżej wody. Zimą lepiej zaś będzie zabrać pieska do ciepłego pomieszczenia. W przeciwieństwie do niektórych ras, owczarki szwajcarskie nie mają skłonności do tycia. Jedynymi chorobami, które dotyczą owczarków szwajcarskich, są:

  • mutacja genu MDR1,
  • skłonność do biegunek,
  • dysplazja stawu łokciowego lub biodrowego.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny