Koty w Polsce

Okazuje się, że rasowe koty z rodowodem są niewielkim procentem pupilów, jakie trzymamy w domu. Sporym zainteresowaniem cieszą się zwykłe dachowce, które przygarniane są z ulicy lub adoptowane ze schroniska. Warto zauważyć, że te zwierzaki są zazwyczaj zdrowe i mają niską skłonność do dziedzicznych schorzeń. Nie bez powodu są najpopularniejszymi kotami w domach wielu miłośników zwierząt. Oczywiście są też osoby, które marzą o unikalnej rasie kota. Wśród rasowych pupilów znajdziemy te pochodzące z różnych krajów, o różnej długości futra, kolorze, czy charakterze. 

Najpopularniejsze rasy kotów

Jednym z pierwszych hitów wśród ras kocich była turecka angora, którą sprowadzona z Anatolii. Nieco później popularność zyskały koty syjamskie i perskie. Co ciekawe, to właśnie rodzime rasy są najbardziej cenione w danym kraju. Znanymi i cenionymi rasami kotów są między innymi:

  • Kot brytyjski krótkowłosy - spotykane często na wystawie rasowych kotów. Zwierzę odznacza się miłym wyglądem i przyjaznym charakterem. Jest zazwyczaj spokojne i ciche, ma też miękkie i grube futro. Brytyjskie koty są hodowane w kilku barwnych odmianach, przy czym popularnością cieszy się odmiana niebieska. 
  • Maine coon - to duży kot, który lubi się bawić i jest cierpliwy. Często chodzi za swoim opiekunem krok w krok i uwielbia być w centrum uwagi. Oryginalny wygląd przyciąga uwagę, a przyjacielski charakter jest dodatkowym plusem. 
  • Kot perski - to miły pupil, który chętnie bawi się z właścicielem. Jest wdzięczny i lubi kłaść się na kolanach opiekuna. Persy raczej nie są humorzaste i chętnie uczą się nowych rzeczy. Ta rasa posiada długie futro. 
  • Kot syberyjski - odznacza się nieco dzikim wyglądem i jedwabistą sierścią. To kot krzepki, zdrowy i pełen wigoru. Syberyjczyk przybył do naszego kraju z ZSRR na początku lat 90. 
  • Kot syjamski - to klasyczna kocia rasa, która wymaga sporo uwagi opiekunów. Lubi aktywnie uczestniczyć w codziennym życiu i odwdzięcza się przyjaźnią. Wyróżnia się niebieskimi oczami, które potrafią zauroczyć. Okazuje się, że ta rasa nie jest polecana początkującym kociarzom. 

Każda kocia rasa ma inne cechy charakteru i wygląd. Odpowiednie zsocjalizowanie pupila pozwala na przyjemne życie pod jednym dachem z kotem. Nie od dziś wiadomo, że koty chodzą własnymi ścieżkami, jednak wiele ras jest przyjaznych dla człowieka i potrafi się odwdzięczyć. 

Opracowane we współpracy z https://abc-kot.pl/

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej