Jak wygląda kot brytyjski długowłosy?

Brytyjczyk o wielobarwnym umaszczeniu


Kocięta brytyjskie długowłose wyglądają wyjątkowo uroczo. Zazwyczaj przypominają małe, bardzo puchate kulki, które szybko zjednują sobie serca dorosłych i młodszych miłośników miałczących czworonogów.

Długość futra jest klasyczną mieszanką brytyjczyka oraz persa i uznaje się ją za półdługą. Dopuszczalne barwy umaszczenia okazują się bardzo zróżnicowane. Dużą popularnością cieszy się highlander biały, czarny, liliowy, rudy, a także niebieski. Istnieją także ubarwienia dwukolorowe, które zazwyczaj posiadają domieszkę futra w białym zabarwieniu.

Angielski kot może występować w ponad trzystu odmianach umaszczenia. Jego barwa może być taka sama jak w przypadku brytyjczyków krótkowłosych. Warto jednak pamiętać, iż kot brytyjski długowłosy nie jest rasą uznaną przez większość organizacji felinologicznych. Nasz rudy, niebieski, biały, czarny czy liliowy towarzysz jest często uznawany za skutek uboczny krzyżowania dwóch ras. Niektóre organizacje uważają go za tak zwane zwierze w typie rasy.

Wzrost, waga i wygląd długowłosego brytyjczyka

Kocięta angielskie długowłose posiadają dość specyficzną, krępą budowę ciała (podobnie jak pupil belgijski). Ich cechą charakterystyczną są też króciutkie łapki, pokryte bardzo gęstym futrem. Kotki sprawiają wrażenie pluszowych, a ich średnio długa okrywa jest gładka, lejąca i połyskliwa. Ciekawostką mogą być intensywnie niebieskie lub zielone oczy, które w połączeniu z futrem (np. kolor liliowy, czarny, biały czy rudy) zwracają na siebie dużą uwagę.

Długowłosy brytyjczyk waży około 5 do 8 kilogramów, kotki są przeważnie nieco lżejsze, a ich masa nie przekracza 6 kilogramów. Nasz angielski towarzysz posiada gęste futro, które sprawia wrażenie masywności. Z reguły małe kocięta oraz dorosłe kotki wydają się znacznie większe, niż wskazuje na to ich waga. A może zainteresuje cię także dla porównania ten artykuł o krótkowłosym kocie brytyjskim?

Kot brytyjski długowłosy – prawdziwy charakter, opinie, pielęgnacja i możliwe choroby

Jaki charakter posiada długowłosy kot angielski?

Charakter highlanderów nie różni się zbytnio od charakteru angielskiego kota krótkowłosego. Są to zwierzęta spokojne i pozbawione agresji. Kocięta lubią intensywne zabawy, jednak nie są w nich zbyt dominujące ani agresywne. Rzadko występują zabawy z użyciem ostrych pazurków czy zębów.

Dorosły, długowłosy kot belgijski ceni sobie ciszę i spokój. Bardzo lubi ciepłe zakamarki domu, jednak dobrze czuje się też na kolanach swojego właściciela. Większość długowłosych brytyjczyków jest dużymi pieszczochami, a co za tym idzie, świetnie radzą sobie w kontaktach z całą rodziną.

Łagodny i dość leniwy charakter angielskiego kota długowłosego łączy się z wyjątkową gracją oraz elegancją. Brytyjczyk sprawia nonszalanckie wrażenie, zazwyczaj jest dobrze ułożony i nie sprawia problemów w domowym życiu. Co ciekawe, nasz niebieski, czarny, rudy czy liliowy pupil będzie cenił sobie spokojne popołudnia. Warto zapewnić mu poczucie prywatności, dzięki czemu odwdzięczy się dużym przywiązaniem. Łagodny charakter i uległy temperament sprawiają, że highlander jest rasą lubianą przez rodziny ze starszymi dziećmi.

Opinie i odpowiednia pielęgnacja kota brytyjskiego

Jak już wiemy, kot brytyjski długowłosy posiada dość łagodne usposobienie. Dzięki temu zyskuje przychylne opinie wśród większości miłośników czworonogów. Większość miłośników tej rasy ceni w niej efektowny wygląd oraz bezproblemowość w kontaktach z człowiekiem.

Kot brytyjski długowłosy to rasa, która powstała niejako przez przypadek. Stąd biorą się negatywne opinie hodowców i organizacji, które nie traktują go jako oddzielnej rasy. Mimo wszystko, belgijski kot długowłosy nadal posiada wielu zwolenników, a jego nietypowe, średnio długie futro przyciąga uwagę.

Warto przy tym zaznaczyć, że długowłosy kot angielski posiada podobne wymagania, jak kocięta perskie. Konieczne jest regularne czesanie futra oraz pielęgnacja okolic oczu. Czesanie najlepiej wykonywać codziennie, co zapobiegnie pojawianiu się kołtunów. Z kolei pielęgnacja oczu to głównie ich przemywanie oraz usuwanie ewentualnych przebarwień pod oczami. Jasno umaszczone koty i kotki mogą posiadać widoczny, rudy nalot pod oczami. Jest to wynik wypływania łez z oka. Kocięta często posiadają niedrożne kanaliki łzowe, dlatego pielęgnacja polega na zapewnieniu optymalnej higieny w okolicach gałki ocznej.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj najnowszą linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie, podkreślającym aromat i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!
Kot brytyjski długowłosy na czarnym tle, a także cena kota brytyjskiego
Kot brytyjski długowłosy, czyli brytyjczyk niebieski, biały, czarny i jego cena

Kot belgijski długowłosy może mieć też strzyżone futro. Przeważnie przycina się je nożyczkami lub maszynką z dłuższą nakładką dystansową. Strzyżenie można wykonać samodzielnie, jednak znacznie popularniejszym rozwiązaniem okazuje się wizyta w salonie groomerskim. W owym miejscu można też przyciąć pazurki czy dodatkowo nawilżyć futro w celu poprawy jego struktury.

Na co choruje długowłosy kot angielski?

Kot brytyjski długowłosy jest rasą dość odporną, jednak mogą mu towarzyszyć problemy zdrowotne, typowe dla krótkowłosych brytyjczyków oraz persów. Jedną z chorób jest wspomniana wcześniej niedrożność kanalików łzowych, objawiająca się przebarwieniami pod oczami.

Długowłosy kot belgijski może też cierpieć na kardiomiopatię przerostową. Jest to choroba serca, typowa dla brytyjczyków. To również typowa choroba genetyczna, niemożliwa do wyleczenia. W celu uniknięcia ryzyka zakupu kota z daną chorobą, warto dopytać hodowcy, czy kotki hodowlane zostały przebadane pod USG. Do hodowli powinno się dopuszczać jedynie zdrowe osobniki, bez objawów chorobowych. Zwiększa to szanse na to, że kocięta nie będą obciążone wadami serca.

Rudy, liliowy, niebieski, biały czy czarny kot belgijski długowłosy może też cierpieć na wielotorbielowatość nerek. Jest to kolejna choroba o podłożu genetycznym. Co ciekawe, nieprawidłowość występuje zarówno u kotów brytyjskich krótkowłosych, jak i u persów. Potomek obydwu ras również może nosić znamiona owej choroby.

Cena kotów brytyjskich długowłosych

Długowłose koty brytyjskie nabędziemy w wielu większych i mniejszych hodowlach. Cena zakupu małego kociaka zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 1800-2000 zł. Jest to standardowa cena za małe koty i kotki. Cena długowłosego brytyjczyka może być niekiedy nieco wyższa. Wyższe stawki dotyczą kociąt o wyjątkowym wyglądzie czy bardziej popularnym umaszczeniu. Ostateczna stawka będzie uzależniona od konkretnej hodowli.

Warto pamiętać, że cena nie może być głównym kryterium wyboru kociaka. Bardzo istotne będą także warunki hodowlane, zdrowie rodziców kociąt czy usposobienie małego kociaka. Dlatego przed zakupem należy udać się osobiście do hodowli, sprawdzić książeczkę zdrowia, ocenić warunki hodowlane i wybrać kociaka, który będzie pasował do naszego trybu życia. W każdym miocie znajdą się kocięta bardziej odważne lub nieco bardziej żywiołowe. Dobry hodowca będzie w stanie wskazać nam kociaka, który idealnie poradzi sobie w naszym domu czy mieszkaniu.

Zwróćmy także uwagę na fakt, że podejrzanie niska cena często oznacza hodowle masowe. W owych miejscach utrzymują się złe warunki hodowlane, a liczba kotów hodowlanych jest często przerażająca. Małe kocięta mogą wtedy chorować na liczne choroby genetyczne, nie posiadać niezbędnych odrobaczeń czy szczepień. Dlatego warto podchodzić do owych ofert z dużą nieufnością.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny