Groźna bestia czy pluszowy miś – jaki jest koci olbrzym?

Biały, szary, czarny czy rudy maine coon?

Te duże koty przez cały czas wyglądają tak, jakby były wkurzone. Jest to jednak sprawka mocnej brody, która jest charakterystyczna dla tej rasy. Maine coony można rozpoznać również po rysich pędzelkach na uszach, puszystym i długim ogonie (co najmniej długości samego kota) oraz masywnych łapach, które są bardzo mocno owłosione między palcami. Sierść maine coona jest miękka i gęsta, dłuższa na szyi (tzw. kryza), grzbiecie, brzuchu, boku ciała oraz zadku (tzw. portki).

W tej rasie jest wiele umaszczeń futra. Niedopuszczalne są tylko kolory takie jak: czekoladowy, liliowy, cynamonowy i płowy oraz maść z oznaczeniami typu syjamskiego (colorpoint). Z umaszczenia jednolitego może być czarny, biały, niebieski (czasami błędnie interpretowany jako szary), kremowy oraz rudy maine coon. Możliwy jest kot o sierści dwukolorowej z białym (van, arlekin, bicolour lub z nieokreśloną ilością białego), a kotki mogą być również trzykolorowe (szylkretki). Maine coon może mieć maść pręgowaną tabby (klasycznie, tygrysio, cętkowaną, ticked). Występuje również w wersji dymnej, srebrnej i złotej. MCO to zapis w kodzie EMS dla rasy maine coon według standardu FIFe.

Maine coon rozwija się do 3-4 roku życia i dopiero wtedy staje się dorosły. Kocur może ważyć od 7 do 10 kg, z kolei waga kotki zazwyczaj wynosi od 5 do 8 kg. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że zdarzają się osobniki zarówno cięższe, jak i lżejsze. Kotki mogą mieć tylko 3,5 kg, mimo że są bardzo długie i wysokie. Z kolei półroczny kocur może ważyć nawet 5 kg.

Charakter maine coon – zachowanie, cechy

Jest to niezwykle łagodna rasa kotów. Są przyjacielskie i towarzyskie. Choć nie są agresywne, będą ustawiały inne koty i psy, aby znaleźć się na górze w hierarchii domowego stada. Uwielbiają być w centrum zainteresowania, więc odwiedziny gości są dla nich wspaniałą rozrywką. Towarzyszą właścicielowi we wszystkich wykonywanych przez niego czynnościach. Jeżeli nie mogą być obok człowieka, to obserwują go bacznie z boku. Gdy przez dłuższy okres zaniedba się zabawę z nimi, to mogą stać się osowiałe lub zacząć niszczyć różne rzeczy, aby zainteresować sobą człowieka.

Przeważnie nie skaczą na szafki, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że mogą. Idealny jest dla nich średniej wysokości drapak o szerokich półeczkach. Musi być solidny, aby utrzymał ciężar tych kotów. Kupując drapak, możesz ochronić meble.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Maine coon jest bardzo inteligentnym kotem. Szybko uczy się nowych sztuczek, a także podpatruje zachowanie innych zwierząt i człowieka. Jest na tyle sprytny, że potrafi otwierać drzwi przesuwne. Swoim miauczeniem przykuwa uwagę, a gdy zauważy, że człowiek na to reaguje, będzie to wykorzystywać, aby dopraszać się zainteresowania lub jedzenia. Sprawdź także ten artykuł o wychowaniu kota krok po kroku.

Pielęgnacja kota rasy maine coon

Mimo że ich sierść jest długa, pielęgnacja nie stanowi dużego problemu. Wystarczy wyczesywać kota co kilka dni. W okresie linienia można to robić codziennie. Zapobiegnie to zakłaczeniu kota, które jest bardzo niebezpieczne. Zbite kule futra mogą zatrzymać się w przewodzie pokarmowym i zaczopować kota, doprowadzając do jego śmierci.

Regularnie należy sprawdzać uszy, oczy i zęby. Raz na miesiąc warto obciąć pazurki. Tych kotów nie trzeba kąpać. Zdarzają się jednak małe wpadki i czasami trzeba pomóc kotu się wyczyścić. Maine coon nie powinien mieć problemów z wodą, pod warunkiem, że zostanie z nią oswojony. Warto przyzwyczaić kota do różnych zabiegów pielęgnacyjnych, gdy ten jest jeszcze mały.

W zależności od kota i jego sierści, jeden osobnik może mieć większe tendencje do kołtunów niż drugi. Jeżeli zauważysz, że wyczesywanie raz na kilka dni nie chroni kota przed kłakami, należy zabieg powtarzać częściej. Doprowadzenie do zbyt dużej liczby kołtunów może w rezultacie odparzyć skórę oraz wywołać łupież.

Hodowla maine coon – cena, informacje, opinie

Ile kosztują rasowe kocięta maine coony?

Za rasowego kota trzeba nieco zapłacić. Jest to przeważnie kwestia od 3000 do 4500 zł. Cena zależy od renomy hodowli, rodziców kociaka oraz samego kota. Im hodowla bardziej znana, tym cena rośnie w górę. To samo dzieje się, gdy rodzice mieli wysokie osiągnięcia na wystawach. Jeżeli kociak mocno wpasowuje się we wzorzec rasy, to również cena za niego jest większa.

Mały rudy maine coon siedzący na kanapie w domu oraz charakter i usposobienie kota
Mały rudy maine coon, czyli interesujący kot domowy i jego charakter

Koty, które przeznaczone są do dalszej hodowli, kosztują od 5500 do 7000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Kotki są zazwyczaj droższe niż kocury. W tej rasie konieczne jest badanie pod kątem HCM (kardiomiopatia przerostowa). Jest to wada genetyczna. Kot z wynikiem HCM/HCM nie może być dalej rozmnażany, a n/HCM może być kojarzony jedynie z osobnikami o wyniku n/n.

Należy wystrzegać się ofert, w których rasowe kocięta kosztują 500 – 1000 zł. Prowadzenie hodowli jest czasochłonnym zajęciem i szanujący się hodowca nie sprzedaje kociąt w takich cenach. Za taką kwotę można dostać koty wyłącznie w pseudohodowli. Niestety, często te zwierzęta są chore i ich późniejsze leczenie jest bardzo kosztowne.

Maine coony - jak wygląda różnica między hodowlą a pseudohodowlą?

Rasa maine coon jest bardzo popularna w Polsce, przez co jest spory wybór w hodowlach. Aby nie trafić na pseudohodowlę, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę. Przede wszystkim hodowla powinna być zrzeszona w stowarzyszeniu lub klubie rasy będącej częścią większej organizacji. W Polsce obowiązują trzy: FIFe, WCF oraz TICA.

Innym ważnym czynnikiem jest samo ogłoszenie. Choć zdjęcia przykuwają uwagę, to najważniejszy jest opis. Powinny być tam informacje na temat samego kociaka (data urodzenia, kiedy możliwy odbiór, wykaz szczepień etc.), jego rodziców i samej hodowli. Warto prześledzić dawne mioty i sprawdzić opinie na forum lub grupie dla miłośników danej rasy. Zdjęcia pomagają wstępnie zweryfikować, czy kot wygląda na zadbanego oraz w jakich warunkach przebywa. Jednak dopiero na spotkaniu można się przekonać, jak jest naprawdę.

Maine coon jest cudownym kotem. Niezależnie od tego, na jakie umaszczenie jego futra się zdecydujesz, kot ten obdaruje cię swą miłością i towarzystwem. Wybierając maine coona, zyskasz kochanego przyjaciela na długie lata.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny