Koty syjamski - czy istnieje kot syjamski długowłosy?

Koty syjamskiego starego typu (tradycyjne, old style) są masywne i o zaokrąglonych kształtach, podczas gdy syjamy nowego typu (modern style) są wysmuklone i bardziej sprężyste, a ich kończyny długie. Te tajskie koty nie są bez sierści ani długowłose. Syjam jest krótkowłosy, ma lśniące i przylegające do ciała futerko.

Jednak w wyniku pewnej mutacji genetycznej, w miotach zaczęły pojawiać się osobniki długowłose. Hodowcy początkowo nie wiedzieli, co z tym zrobić, ale ostatecznie postanowiono, że te koty staną się odrębną rasą i zostały nazwane kotami balijskimi.

Jak wygląda ich pielęgnacja? Podobnie jak syjamy, nie mają podszerstka, więc ich sierść nie ma predyspozycji do kołtunów. Czesze się je raz na kilka dni, aby usunąć martwy włos. Z kolei syjamy wystarczy czesać raz w tygodniu, używając do tego grzebienia i miękkiej szczotki. Jeśli chcesz, aby ich włosy lśniły, na koniec przetrzyj futerko nasączoną szmatką. Regularnie należy sprawdzać stan ich zębów oraz uszu, a także przycinać pazurki. Nie trzeba ich kąpać bez wyraźnej potrzeby.

Zarówno koty balijskie, jak i syjamskie nie są małe, a średnie. Waga tych kotów mieści się w granicach 2-5 kg. Są długowieczne – mogą żyć nawet 20 lat. Niestety, jak wszystkie zwierzątka, mogą cierpieć na różne choroby. W tych rasach możliwe są: postępujące zwyrodnienie siatkówki (PRA), wielotorbielowatość nerek (PKD), kadiomiopatia przerostowa, problemy z podniebieniem, stawami i oczami (zez lub oczopląs). Problemy z przewodem pokarmowym przeważnie wynikają z podjadania wełny przez te koty. Skrzywienie ogona, które może u nich wystąpić, uznawane jest za wadę.

Syjamy i koty balijskie mają umaszczenie typu point (łapki, pyszczek, ogon i uszka – u samca także moszna – są wyraźnie ciemniejsze od reszty ciała). Występują w wersji: colorpoint klasyczny, colorpoint tabby (pręgowany), colorpoint z białym, colorpoint tabby z białym oraz czysto biały z nieujawnionymi oznakami tzw. foreign white. Ciemniejsze obszary mogą mieć kolor: ciemnobrązowy (seal), niebieski (blue), czekoladowy (chocolate), rudy (red), liliowy (lilac), kremowy (cream), szylkretowy (tortie). A może zainteresuje cię także ten artykuł o orientalnym kocie krótkowłosym?

Koty syjamskie - jaki charakter mają te koty tajskie?

Koty syjamskie i koty balijskie mają taki sam charakter. Są żywiołowe i pełne energii. Trudno je zmęczyć, ale trzeba próbować i cały czas dawać im jakieś zajęcie. Nuda i bezczynność sprawią, że te zwierzaki staną się nieszczęśliwe. Dobrze sprawdza się dla nich wysoki drapak. Z ich temperamentem mogą nie poradzić sobie osoby starsze.

Są to gadatliwe koty, które podczas rozmów używają bardzo różnych tonacji. Raz ich głos jest niski i gardłowy, a innym razem cichy i delikatny. Zdarza się, że ich zawodzenie przypomina płacz lub krzyk dziecka. Głośno domagają się pieszczot i są nachalne. Bardzo nie lubią być ignorowane, za to uwielbiają być w centrum uwagi.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Leżący kot syjamski długowłosy, a także jego hodowla, cena i charakter
Jaki charakter ma kot syjamski długowłosy, czyli co warto wiedzieć

Te długowłose osobniki są bardzo inteligentne, więc można nauczyć je wielu sztuczek. Lubią zabawę i dobrze dogadują się z dziećmi. Nie są agresywne, ale wolą dominować w domowym stadzie. Tylko on ma prawo siedzieć na kolanach swojego właściciela! Wypchnie z nich każdego, kto nawet na chwilę zajmie jego miejsce. Te koty tak mocno przywiązują się do swojego opiekuna, że potrafią okazywać zazdrość, gdy ten interesuje się kimś innym. Są uczuciowe i bardzo wrażliwe. Źle znoszą samotność i rozłąkę z człowiekiem, dlatego nie powinno się zostawić ich na zbyt długo samych.

Jaka jest cena za rasowe kocięta kota syjamskiego?

Przeważnie jest to kwestia 3000 – 4500 zł. Cena zazwyczaj jest większa za rasowe kocięta po wybitnych rodzicach, którzy mają wysokie osiągnięcia na wystawach i pochodzą z dobrej linii genów. Średni koszt zakupu kota wystawowego wynosi 5000 – 8000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Istotne jest to, w jakim stopniu kociak wpasowuje się we wzorzec rasy. Dużą rolę w kwestii wysokości ceny odkrywa także renoma hodowli oraz to, czy rasa jest łatwo dostępne i powszechna.

Zarówno kot bengalski, jak i szkocki fold czy syjam kosztują podobnie, choć tutaj dość często zdarzają się oferty za ok. 4500 zł. Małe kotki z legalnych hodowli nie kosztują ok. 1000 zł. Takie oferty wystawiane są przez pseudohodowców, którzy nie dbają o zdrowie kotów ani wzorzec rasy.

Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje nie tylko o kocie (data urodzenia, umaszczenie, charakter, rodzice etc.), ale także o samej hodowli. Legalna hodowla powinna przynależeć do odpowiedniej organizacji felinologicznej. W Polsce funkcjonują trzy: FIFe, WCF i TICA.

Koty balijskie i syjamskie mają trudny charakter, ale są to bardzo wrażliwe kotki. Nadają się dla osób, które dużo czasu spędzają w domu i szukają rozmownego kociego towarzysza. Te koty sprawią, że w domu już zawsze będzie głośno, lecz nigdy nie zabraknie w nim kociej miłości.

ikona podziel się Przekaż dalej