Maltańczyki towarzyszą ludziom od wieków. Pierwsze wzmianki o tych psach pochodzą z czasów starożytności, jednak prawdziwą popularnością zaczęły cieszyć się w okresie międzywojennym. Czworonogi tej rasy wyróżniają się gęstą, długą i białą sierścią oraz niewielkim rozmiarem – zazwyczaj ich waga nie przekracza 5 kg, natomiast wysokość w kłębie wynosi od 20 do 25 cm.

Co jedzą maltańczyki?

Ze względu na swoje gabaryty maltańczyki powinny jeść kilka posiłków dziennie, w niewielkich porcjach. Nie zaleca się stosowania 1-2 posiłków w większej ilości – zwierzęta te mają małe żołądki i może to być duże obciążenie dla ich układu trawiennego. Na jaką karmę zwrócić uwagę? W sklepach zoologicznych online (zobacz naszezoo.pl) można znaleźć wiele rodzajów pokarmów dedykowanych tej odmianie psów (zarówno suchych, jak i mokrych). Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na wiek zwierzęcia, ale również na skład produktu. Najlepsze będą te z jak największą zawartością chudego mięsa. Decydując się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla czworonoga warto pamiętać o jakości składników – ryżu, gotowanych warzyw, ale przede wszystkim mięsa. Na uwadze trzeba mieć to, że w przeciwieństwie do swoich większych kuzynów, maltańczyki nie potrzebują aż tak dużej ilości węglowodanów.

Jak wychowywać maltańczyka?

Nie ma specjalnych zasad w traktowaniu maltańczyków. Decydując się jednak na adopcję, a później przechodząc do tresury, trzeba wziąć pod uwagę to, że należą one do wrażliwych zwierząt. Ich wychowanie nie powinno opierać się na szorstkości, a nauka niektórych czynności będzie wymagała cierpliwości i opanowania.

Kiedy samiczki maltańczyków dostają pierwszej cieczki?

Według weterynarzy pierwsza cieczka pojawia się u samiczek maltańczyków między 8. a 10. miesiącem życia. Zdarza się jednak, że może ona wystąpić nieco wcześniej lub później – warto skonsultować to z odpowiednim specjalistą. Zazwyczaj cieczka trwa ok. 3 tygodni. W tym czasie koniecznie trzeba zakupić majtki na cieczkę oraz unikać kontaktu z innymi psami w czasie spacerów.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jak dbać o maltańczyki?

Oprócz standardowej pielęgnacji oczu, pazurów i uszu za pomocą specjalnych preparatów, w przypadku maltańczyków kluczowe znaczenie będzie miała dbałość o ich cechę wyróżniającą, czyli futerko. Zaleca się:

  • codzienne wyczesywanie – ich sierść stale rośnie i ma tendencję do kołtunienia się, więc czesanie, najlepiej każdego dnia, to obowiązek każdego opiekuna;
  • kąpiele – rekomenduje się przynajmniej jedno gruntowne mycie zwierzaka na miesiąc, wykorzystując do tego odpowiednie preparaty (szampony i odżywki dla psów);
  • wizytę u groomera – zadba on o odpowiednią długość futra, ale też zaproponuje fryzurę, która na co dzień nie będzie sprawiała problemu maltańczykowi i jego opiekunowi;

Maltańczyki – dla kogo to psy?

Ta rasa psów charakteryzuje się wyjątkowo przyjaznym usposobieniem. Futrzaki uwielbiają kontakt i zabawę z ludźmi. Szybko się do nich przywiązują, dlatego polecane są raczej osobom, które nie spędzają poza domem wiele czasu. Maltańczyki lubią aktywność fizyczną, dlatego będą też świetnymi kompanami dla uprawiających sport i wszystkich wielbicieli aktywności na świeżym powietrzu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej