Maltipoo – ogólny opis rasy

W Polsce maltipoo jest mało rozpoznawalny pieskiem, który wyróżnia się pod względem wyglądu. Rasa powstaje ze skrzyżowania maltańczyka z pudlem miniaturowym toy. W efekcie owej krzyżówki powstają szczeniaczki o nietypowym wyglądzie, różnorodnym umaszczeniu i ciekawej szacie.

Warto pamiętać, że maltipoo nie jest rasą uznaną przez FCI. Z uwagi na to, nie znajdziemy wzorca rasy FCI ani hodowli należących do Związku Kynologicznego w Polsce. Małe pieski będą za to dostępne w innych, mniej znanych związkach lub stowarzyszeniach.

Mieszanka maltańczyka i pudla posiada bardzo przyjazny charakter i nietypowy wygląd. Jest to pies inteligentny, podatny na szkolenie i wyjątkowo silnie przywiązujący się do człowieka. Możemy wychować go na wspaniałego towarzysza dla dzieci bądź osób dorosłych.

Co ciekawe, dorosły maltipoo, podobnie jak pudel i maltańczyk, nie posiadają podszerstka. Dzięki temu będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają uczulenie na psią sierść. Nie jest to jednak rasa całkowicie hipoalergiczna. Częstym alergenem okazuje się również psia ślina. Brak podszerstka jest natomiast dużym ułatwieniem podczas sprzątania. Pies nie linieje, nie gubi futerka na naszych kanapach czy łóżkach.

Opisując charakterystyczne cechy maltipoo, warto zwrócić uwagę na ich umaszczenie. Stanowi ono połączenie gęstego, falującego futerka pudla oraz miękkiej, bardzo miłej w dotyku okrywy maltańczyka. Rasa wymaga częstego szczotkowania i regularnych kąpieli, które pozwolą utrzymać szatę w idealnej kondycji.

Rasa maltipoo posiada niewielkie rozmiary ciała. Jej waga przeważnie wynosi około 3 – 5 kilogramów. Sylwetka stanowi połączenie pudla i maltańczyka, przeważnie wpisuje się w kształt prostokąta. Do charakterystycznych cech rasy należy też bystre spojrzenie, zwisające uszy, żwawy chód oraz lekko zawinięty ogon.

Gdzie kupić szczeniaka? Ogólny opis hodowli maltipoo

W Polsce działa wiele związków i stowarzyszeń, a niektóre są uznane wyłącznie w naszym kraju. Jak już wspomnieliśmy na samym początku, rasa maltipoo nie jest uznana przez FCI, a zatem nie znajdziemy jej w hodowlach należących do Związku Kynologicznego w Polsce. Szczeniaki mogą pochodzić z innych źródeł, posiadać kilkupokoleniowy rodowód i wzorcowy charakter.

Dobra hodowla maltipoo czy hodowla airedale terriera pokaże suczkę hodowlaną i psa reproduktora. Bardzo istotne jest to, aby nie odbierać pieska na parkingach czy w miejscach poza hodowlą. Takie działanie nie daje nam możliwości obejrzenia rodziców szczeniąt, oceny warunków panujących w hodowli, ani nawet spokojnego porozmawiania z hodowcą. Szczeniaki oferowane w taki sposób przeważnie pochodzą z pseudohodowli, które nie zapewniają należytych warunków.

Godna uwagi hodowla maltipoo zaprosi nas do siebie, pokaże, jak wygląda dorosły pies hodowlany i suczka. Przy okazji zaprezentuje dostępne szczeniaczki, opisze ich usposobienie, podpowie, jak wychować małego pupila i wskaże najważniejsze informacje o rasie. Nasz czarny, brązowy czy biszkoptowy piesek powinien pochodzić od zdrowych, a jednocześnie zadbanych rodziców. Osobista wizyta w hodowli może pomóc nam w dokonaniu najwłaściwszego wyboru. Warto przy tym zauważyć, że hodowla maltipoo, hodowla airedale terriera czy każdej innej rasy, powinna podpisać umowę kupna sprzedaży lub przekazania szczeniaka. Jest to podstawowe zabezpieczenie strony kupującej, ale i godnego zaufania hodowcy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych miniaturowych rasach psów.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Cena zakupu szczeniaka maltipoo

Wbrew pozorom, szczeniaczki maltipoo nie należą do najtańszych w zakupie. Cena za małego pieska o czarnym, brązowym, morelowym czy białym umaszczeniu przeważnie przekracza kwotę 3000 zł. Niekiedy cena zakupu małego pupila będzie jeszcze wyższa. Cena w granicach 3000 – 5000 zł nie powinna być dla nikogo powodem do zdumienia.

Pies rasy maltipoo spacerujący po trawniku, a także hodowla maltipoo i cena za szczeniaki
Szczeniaki maltipoo z rodowodem, czyli hodowla maltipoo w Polsce

Opisując ceny zakupu szczeniąt, warto także wskazać na inną mało popularną rasę, czyli airedale terriera. Dobra hodowla airedale terriera sprzedaje szczeniaki w kwotach ponad 3000 – 4000 zł. Renomowana, należąca do ZKwP hodowla airedale terriera może niekiedy sprzedawać psa w jeszcze wyższych cenach, a górna granica jest trudna do jednoznacznego oszacowania.

Innym, bardzo interesującym zwierzakiem jest piesek preriowy. Co ciekawe, piesek preriowy nie jest szczekającym czworonogiem, a przedstawicielem rodziny wiewiórkowatych. Tak zwany piesek preriowy to w rzeczywistości nieświszczuk. Jest to bardzo wymagające stworzenie, polecane jedynie osobom z większym doświadczeniem. Piesek preriowy może być dostępny w nielicznych hodowlach, a cena jego zakupu może wynosić około 1500 zł.

Charakter i prawidłowe podejście przy rasie maltipoo – ogólny opis

Wybierając psa rasy maltipoo, zyskujemy wspaniałego kompana do zabaw i wyjątkowego pieszczocha. Szczeniaczki przeważnie dziedziczą przyjazny charakter po maltańczykach oraz potrzebę aktywności po pudlach. Świetnie sprawdzą się w roli psa dla osób, które lubią piesze, krótkie spacery, a nawet dłuższe wędrówki w łatwym terenie. Rasie nieodłącznie towarzyszy pozytywne nastawienie oraz chęć do przebywania z właścicielem.

Nasz czarny, biało czarny czy czekoladowy towarzysz będzie szybko uczył się nowych komend. Możemy wychować go na idealnego pupila dla dzieci. Dobrze szkolony nie będzie sprawiał problemów ani nie okaże się zbyt szczekliwy. Zarówno małe szczeniaczki, jak i dorosły maltipoo uchodzą za bardzo łatwe do wytresowania i wchodzą w głębokie relacje ze swoją rodziną.

Pudel toy, maltańczyk i maltipoo są psami bardzo wrażliwymi. Rasie nie towarzyszy agresja ani tendencja do dominacji. Szkolenie powinno odbywać się z użyciem wzmocnień pozytywnych. Wszelkie przejawy agresji wymierzone w stronę psa są najprostszą drogą do rozwoju lękliwości i ograniczeniu zaufania do właściciela.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny