Bardzo małe psy - lista wszystkich ras wraz z opisami

Bardzo małe pieski rasowe stają się szczególnie popularne w miastach, gdzie coraz częściej widzi się takie popularne rasy jak york czy chihuahua. Poznaj nazwy popularnych ras. Wśród najmniejszych piesków pokojowych znajdziemy przedstawicieli ras krótkowłosych jak i ras kudłatych. Wyjaśnimy, czy bardzo małe psy sprawdzają się jako psy domowe i czy są łatwe w utrzymaniu.

Lista malutkich piesków

Bardzo małe psy rasowe cieszą się ogromną popularnością, gdyż uchodzą one za łatwe w utrzymaniu psy domowe, nadające się do mieszkania w blokach, w mieście.

Małe pieski - nazwy ras:

 • chihuahua,
 • chin japoński,
 • coton de tulear,
 • gryfonik,
 • grzywacz chiński,
 • maltańczyk,
 • pekińczyk,
 • pinczer małpi,
 • pinczer miniaturowy,
 • spaniel miniaturowy papillon,
 • szpic miniaturowy,
 • yorkshire terrier.

Do najmniejszych psów należy chihuahua pochodzący z Meksyku. O ich pochodzeniu narosło wiele legend. Hodowlą tych malutkich piesków zajmowali się Aztekowie, którzy ponoć karmili je mięsem dzieci, choć bardziej prawdopodobne jest, że były one żywione pokarmem nie z dzieci lecz dla dzieci. Chihuahua były popularne wśród wyższych sfer Azteków, zaś opiekowali się nimi niewolnicy. W Meksyku powstał wzór rasy tych najmniejszych psów.

Chihuahua występuje w odmianach krótkowłosych i długowłosych. Te małe pieski odznaczają się przywiązaniem do opiekuna, inteligencją i ruchliwością. Najbardziej odpowiednia jest dla nich rodzina ze starszymi dziećmi. Nie są to pieski dla małych dzieci. Wrodzona łagodność sprawia, że chihuahua to idealny pies dla starszych ludzi.

W miastach najbardziej popularne są yorki, czyli yorkshire terrier. Psy tej rasy zostały wyhodowane do tępienia myszy i szczurów. Obecnie są to popularne psy domowe do towarzystwa człowiekowi. Wbrew wielkości nie są to spokojne psy kanapowe. Yorki przywiązują się do swych opiekunów, lecz wymagają treningu i socjalizacji. Nie nadają się do rodziny z małymi dziećmi, jak również do osób, które nie potrafią stawiać psu wymagań. York to pies niezależny, który potrafi wymuszać swoje żądania. Jeśli pozwala mu się na wszystko i wybacza nieposłuszeństwo, pies staje się rozhisteryzowany, znerwicowany i rozwydrzony. York należy do ras kudłatych, dlatego wymaga częstego czesania i pielęgnacji sierści.

Pinczer miniaturowy był kiedyś bardzo popularny w Polsce. Rasowe pinczery są tylko brązowe i czarne podpalane i są to jedne z najmniejszych piesków. Jest to piesek wytrzymały i inteligentny, a jednocześnie ruchliwy i pełen energii. Mimo małych rozmiarów potrzebuje sporo miejsca w mieszkaniu. Wymaga też starannego szkolenia i treningu. Dobrze wyszkolony pies staje się idealnym psem rodzinnym i towarzyszącym.

Wyhodowane w Chinach pekińczyki pochodzą od azjatyckich wilków i stanowią jedną z najstarszych ras na świecie. Pekińczyk to idealny pies domowy, który świetnie nadaje się do małych mieszkań. Nie jest bojaźliwy ani agresywny, zaś wykazuje spokój i lojalność wobec opiekuna.

Czy utrzymanie malutkich piesków pokojowych jest łatwe i bezproblemowe

Utarło się przekonanie, że bardzo małe psy szczególnie nadają się do małych mieszkań w blokach. Nie zawsze jest to prawdą, gdyż bardzo małe psy są nierzadko bardzo ruchliwe i żywe.

Małe psy, to psy kanapowe tylko z nazwy. Należą one najczęściej do typu psów dla towarzystwa, lecz nie oznacza to, że nie potrzebują treningu i socjalizacji. Zdarza się, że opiekunowie traktują małego pieska jak małe dziecko i pozwalają mu na wszystko i wybaczają zachowania, których nie wybaczyliby u dużego psa. Takie postępowanie może skutkować tym, że to mały piesek zaczyna rządzić w domu. Dlatego też opiekun małego pieska musi mieć zdolności lidera.

Małe rasy to najczęściej psy kudłate, które wymagają starannego dbania o sierść. Takie psy jak maltańczyk, york, pekińczyk, chin japoński czy też szpic miniaturowy wymagają codziennego czesania oraz częstych wizyt u fryzjera.