Długość życia chihuahua

Historia rasy chihuahua – skąd pochodzi ten mały pies?

Generalnie pieski wywodzą się z Meksyku, prawdopodobnie sprzed epoki Azteków. Kiedyś chihuahua z włosami składana była jako dar dla pradawnych bogów. Miniaturka zyskała sobie popularność w połowie XIX wieku, a pierwsze zarejestrowane szczeniaczki narodziły się w latach 30-stych XX wieku w Anglii. Co ciekawe, zazwyczaj imię dla suczki czy samca zależy od tego, jakie kolory posiadają pieski. Wśród psów chihuahua możemy wyróżnić dwie odmiany:

  • długowłosa
  • krótkowłosa

Jeżeli chodzi o wagę psów, to zazwyczaj waha się ona w granicy 1,5 do 3 kg. Sierść psów posiada różne kolory, a włosy są delikatne i lśniące. Cena chihuahua to standardowo od 3000 zł wzwyż, kończąc się nawet na ok. 9000 zł. Najlepiej będzie jednak szukać psów wśród polecanych hodowli, które są zarejestrowane w Związku Kynologicznym (ZKwP).

Ile żyje piesek chihuahua?

Wiele osób zastanawia się, ile żyją jamniki lub inne mini pieski. Jeżeli chodzi o średnią długość życia psów, zazwyczaj jest to między 10 a 13 lat. Oczywiście, nie jest to zbyt pocieszająca informacja dla większości właścicieli. Każdy chciałby, aby jego czworonożny przyjaciel przeżył jak najdłuższą ilość lat. Rasie można pomóc przeżyć dłużej, jeżeli będzie się o nią odpowiednio dbać. Jeśli np. miniaturka będzie cieszyć się dobrym samopoczuciem i kondycją, to na pewno przeżyje znacznie więcej lat. Zadbane psy to psy dłużej żyjące!

Warto więc zatroszczyć się np. o regularne odwiedzanie weterynarza, wprowadzenie właściwej profilaktyki (np. szczepienia), zbilansowaną dietę czy aktywność fizyczną zwierzaka. Jeżeli pies z włosami będzie bowiem miał sporą nadwagę, na pewno nie przeżyje on wielu lat w zdrowiu. Naukowcy potwierdzili nawet, że nadmierna masa może skrócić życie psa o prawie 3 lata! Mówi się więc, że małe pieski starzeją się o wiele wolniej, jak te większe. I tak, długość życia chihuahua to zazwyczaj między 18, a nawet 20 lat! Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych miniaturowych rasach psów.

Chihuahua – jak przedłużyć życie psa?

Żywienie psa chihuahua

Jak już wspominaliśmy, odżywianie psów w ogromnym stopniu wpływa na długość ich życia – przez co wiesz np., ile żyją jamniki. Chihuahua mają zaś dość specyficzny charakter, ale też wymagania pokarmowe. Żeby ich sierść pięknie błyszczała, a lata życia były jak najdłuższe, należy zapewnić pupilowi pełnowartościową dietę. Na rynku dostępne mamy obecnie karmy:

  • suche,
  • mokre,
  • dla szczeniaków,
  • dla dorosłych,
  • dla seniorów,
  • ekologiczne,
  • konwencjonalne,
  • ekologiczne.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Brązowy chihuahua leżący na poduszce
Pies rasy chihuahua krok po kroku, czyli charakter i długość życia chihuahua

Wybór karmy nie będzie łatwym zadaniem, zwłaszcza że każdy przedstawiciel rasy chihuahua ma nieco inne zapotrzebowania oraz upodobania. Aby dopasować idealną dietę pieskowi i sprawić, że jego sierść zacznie błyszczeć, należy zwrócić szczególną uwagę na poziom aktywności fizycznej psa, jego wiek, wagę, płeć oraz stan zdrowia. Nie zapominaj też, że dobra karma powinna być pełna białka, witamin oraz niezbędnych substancji mineralnych.

Pamiętaj również o tym, że chihuahua trawią karmę mokrą czy suchą w różnym tempie. Lepiej nie łączyć ich ze sobą, ponieważ mogą wywołać niestrawność. Zamiast łączyć karmę mokrą i suchą, postaw na dietę BARF – czyli samodzielne przygotowywanie pożywienia dla piesków, np. w postaci surowych warzyw i mięsa. Oczywiście, metoda karmienia psa będzie dowolna i musisz ją dopasować zarówno pod swoje możliwości, jak i wymagania pieska. W razie wątpliwości, skonsultuj się z hodowcą albo weterynarzem.

Pielęgnowanie psa chihuahua

Na długość życia chihuahua wpływa również jego prawidłowa pielęgnacja, a także utrzymywanie psa w dobrej kondycji. Co trzeba więc robić, by chihuahua mógł przeżyć jak najwięcej lat w zdrowiu i szczęściu? Otóż, warto będzie regularnie szczotkować jego sierść, a także zadbać o włosy, uszy i oczy małego psa. Lepiej nauczyć się wstępnie określić wymagania i problemy chihuahua, niż później leczyć je „na ostatnią chwilę”.

Mogłoby się wydawać, że mały chihuahua to pies trudny w utrzymaniu i nie jest łatwo zadbać o jego pielęgnację. Jednak, jest zupełnie inaczej! Chihuahua nie ma problemu z dostosowaniem się do warunków mieszkalnych, a także wykazuje się dużą żywiołowością i zaangażowaniem. Jeżeli będzie ładna pogoda, pies chętnie wyjdzie na dłuższy spacer. Jeżeli zaś będzie nieco gorzej, to będzie odpoczywał w domu, nie sprawiając większych problemów.

Warto będzie od czasu do czasu trenować ze swoim psem nie tylko psie sporty, ale też socjalizację z innymi psami. To ułatwi życie nie tylko psu, ale i właścicielowi. Jeżeli zapewnisz mu zdrowe życie pełne aktywności, z całą pewnością chihuahua pozostanie członkiem rodziny przez mnóstwo kolejnych lat!

ikona podziel się Przekaż dalej