Smycz dla maltańczyka – dobra smycz lub szelki dla psa

Jak wybrać smycz dla maltańczyka?

Ze względu na to, iż prawie każdy sklep zoologiczny ma ogromy wybór, jeżeli chodzi o smycze, szelki czy obroże, ciężko jest postawić na jedną wersję. Osoby posiadające niewielkie doświadczenie w wychowywaniu małych psów, mogą mieć kłopot z wybraniem idealnej smyczy. Podobnie, jak leżanka dla psa czy buda dla psa ocieplana, smycz musi być bardzo dokładnie dobrana – nie pod kątem własnych upodobań, a przede wszystkim jakości smyczy i jej przeznaczenia. Smycz dla maltańczyka ułatwić powinna nie tylko wychodzenie z psem na spacery, ale również kontrolowanie małego psiaka. Ważne, aby akcesoria w postaci smyczy były:

  • funkcjonalne,
  • trwałe,
  • solidnie wykończone,
  • dopasowane rozmiarem do wielkości maltańczyka.

Najważniejsza nie jest cena smyczy. Takie rzeczy wybierać jest najlepiej pod kątem zapotrzebowania – czyli, kupując smycz musisz mieć świadomość, w jaki sposób będziesz mógł ją użytkować ze swoim psem. Jedne przeznaczone są do codziennych spacerów, a jeszcze inne do np. typowo psich sportów.

Rodzaje smyczy dla maltańczyków

Smycz dla maltańczyka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Jej dopasowanie do niewielkiego psa powinno być nie mniej dokładne niż leżanka dla psa czy buda dla psa ocieplana. Smycze dzielą się głównie ze względu na sposób, w jaki można je użytkować. Wyróżniamy więc smycze:

  • pojedyncze – czyli klasyczne wersje smyczek, które będą pasowały do każdego maltańczyka.
  • regulowane – jeżeli maltańczyk ciągnie na spacerze, warto będzie postawić na tę smyczkę.
  • automatyczne – z tych smyczy korzystają raczej właściciele dużych ras, a nie maltańczyków. Poza tym, aby nauczyć psa chodzenia na takiej smyczy, powinien już on opanować umiejętność chodzenia przy nogach właściciela. A więc, nie będzie to dobre rozwiązanie dla szczeniaczka maltańczyka.
  • z amortyzatorem – jest to smycz typowo sportowa, dzięki której będziesz mógł razem z maltańczykiem biegać lub jeździć np. na rowerze. Uprzedzamy jednak, że na codzienne spacery nie będzie to na pewno dobre rozwiązanie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Smycz dla maltańczyka – tego nie możesz zapomnieć!

Obroża dla maltańczyka – opinie

Sklep zoologiczny bogaty jest w różne akcesoria dla psów, m.in. obroże. Obroża dla psa z imieniem może wyglądać fantastycznie, jednak nie na możliwość oznakowania obróżki powinno się zwracać największą uwagę. Obroża dla maltańczyka nie może być zbyt gruba. Tym niewielkim rasom poleca się kupować tzw. cienkie tasiemki. Zazwyczaj, dla maltańczyków kupuje się obroże na szerokość maksymalnie 2 cm.

Maltańczyk z panią podczas spaceru, a także polecane smycz dla maltańczyka, obroża dla maltańczyka
Jakie akcesoria dla maltańczyka, czyli smycz dla maltańczyka, obroża dla maltańczyka i inne

Wybierając obrożę dla maltańczyka, kieruj się zasadą „dwóch palców”. Na czym to polega? Otóż, gdy założysz maltańczykowi obrożę, powinny się za materiałem obroży zmieścić dwa palce. Obroża nie może być za luźna, ani też zbyt ciasna. Metoda „dwóch palców” pozwoli dobrze ją dopasować do psa.

Kupując obrożę pamiętaj nie tylko o jej estetyce, ale wytrzymałości i solidnym wykonaniu. Zwróć również uwagę na to, czy obroża dla psa z imieniem ma mocny zatrzask (plastik szybko się łamie). Unikaj kupowania dla maltańczyka obroży twardej, ciężkiej lub szerokiej. Taka obroża niestety, ale może wówczas maltańczykowi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Rodzaje obroży dla maltańczyka

Kupując obrożę dla tak małego psa, jakim jest maltańczyk, warto będzie szczególnie przyjrzeć się materiałom jej wykonania. Do dwóch najbardziej popularnych obróżek dla maltańczyków możemy zaliczyć:

  • Obroże z taśmy polipropylenowej – jest to chyba najbardziej podstawowy, tradycyjny model obroży dla maltańczyków. Zazwyczaj, obroże te są robione z parcianej lub właśnie polipropylenowej taśmy. W sklepie zakupisz je w dowolnym kolorze. Warto postawić na tę obrożę, ponieważ jest trwała, mocna i wytrzymała. W dodatku, w większości wyróżnia się pięknym wykończeniem i estetyką – co oczywiście też przekłada się na ostateczną cenę obroży. Cena obroży z taśmy zależy również od szerokości czy wielkości tasiemki. Koszt zakupu to najczęściej od kilku do kilkudziesięciu złotych.
  • Obroże skórzane – są przyjazne dla maltańczyków, zwłaszcza w kontakcie z ich delikatną skórą. Poza tym, obroże ze skóry są trwałe, estetycznie wykonane i solidne. Posłużyć mogą o wiele więcej lat niż te z polipropylenowej taśmy. Jednak, trudniej jest ją utrzymać w czystości (taśmowe wystarczy wrzucić do pralki). Skórzana obroża może szybko zesztywnieć w kontakcie z wodą. Jest też dużo droższa od obroży taśmowej, ponieważ skórzana obróżka często kosztuje od 100 zł w górę. Ostateczny wybór zawsze jednak należeć będzie do właściciela psa.
ikona podziel się Przekaż dalej