Pies sąsiadów szczeka po nocach? Sprawdź, jak rozwiązać problem

Pies szczekający w mieszkaniu, a także co zrobić, jeśli pies wyje i szczeka
Szczekający pies może uprzykrzyć życie sąsiadom, którzy maja prawo zgłosić skargę do administracji, fot. Sandra
ikona podziel się
Opublikowano: 25.01.2024 r., 11:38 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak Milewska
Nieważne, która jest godzina, jaki jest dzień tygodnia, czy to środek nocy, czy słoneczne południe... ciągle dolatuje do ciebie szczekanie psa sąsiada? Cóż, zwierzęta hałasują. Czasami jednak ciężko to znieść, zwłaszcza jeśli hałaśliwy pies ciągle daje znać o swojej obecności. Dowiedz się, co możesz zrobić, jeśli pies sąsiadów bardzo głośno szczeka!

Szczekający pies sąsiada

Jeśli problem ujadania i szczekania pojawia się rzadko, większość osób to akceptuje. W końcu każdy rozumie, że psy też mają prawo do wyrażenia swoich emocji i swojej frustracji. Gorzej, kiedy ujadanie, szczekanie i hałasy towarzyszą nam od rana do wieczora albo wybudzają nas w nocy.

Wiadomo, psu się nie wytłumaczy, że ma przestać szczekać. Trudno od niego oczekiwać, żeby nagle powściągnął swoje emocje. Można jednak porozmawiać z jego właścicielem. Czasami może nawet nie zdawać sobie sprawy, że pies tak się zachowuje pod jego nieobecność. Poinformowanie sąsiada o problemie jest pierwszym krokiem. Być może znajdzie rozwiązanie, by oduczyć psa szczekania albo zmniejszy jego frustrację, organizując dodatkowy spacer w ciągu dnia.

Jak reagować na szczekającego psa sąsiada

Czasami jednak zdarza się, że rozmowa nie wystarcza i pies dalej szczeka, hałasuje i ujada, zakłócając nam czas odpoczynku. W tym wypadku konieczne jest podjęcie bardziej radykalnych kroków. Nie musisz dzwonić na służby, najpierw powinno się zgłosić problem do administratora nieruchomości. Powinien podjąć stosowane działania i upomnieć właściciela psa. To może być dla sąsiada mocniejszy argument, niż skarga sąsiadów, i zacznie działać.

Administrator może napisać do właściciela psa pismo z napomnieniem. Szczekający pies narusza regulamin wspólnoty czy spółdzielni, więc administracja ma prawo zadziałać. Jeśli nic się nie zmieni, sprawę można zgłosić na policję lub straż miejską. To radykalny krok, a właściciel może zostać ukarany karą grzywny.

Zaniedbany pies

Jeśli podejrzewasz, że pies szczeka dlatego, że jest zaniedbywany, nie pozostawaj obojętny. Jeśli szczekanie i wycie trwają przez cały dzień, do późnych godzin, może to oznaczać, że właściciel znika na długi czas. Pies zostaje sam i się boi. Nie ma także zapewnionego odpowiedniego spaceru i pożywienia. To mogą być oznaki, że jest zaniedbywany.

Jeśli masz takie podejrzenia, koniecznie zgłoś sprawę do odpowiednich służb. Gdzie zgłosić znęcanie się nad zwierzętami? Najlepiej w Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami działającym w twoim mieście. TOZ zajmuje się sprawdzaniem, czy zwierzęta są należycie zaopiekowane, czy mają odpowiednio dużo jedzenia i dobre warunki. Zaniedbywanie psa możesz zgłosić także na policję.

Smutny pies na trawniku, a także co zrobić, jeśli pies sąsiadów szczeka i hałasuje
Nie zawsze pies, który szczeka i hałasuje jest zaniedbany, fot. Maciej

Czy szczekający pies jest naprawdę zaniedbany?

Na odległość trudno wybadać, czy pies jest naprawdę zaniedbany. To, jak to rozumieć, reguluje Ustawa o ochronie zwierząt. Według niej brak właściwego schronienia przed chłodem, deszczem i upałem oraz brak dbałości o ich stan sanitarny czy brak odpowiedniego pożywienia to sytuacje, w których można mówić o zaniedbaniu.

To, że pies zostaje sam na całe dnie i nie jest wyprowadzany na spacer, nie wypełnia znamion zaniedbania. Przyjrzyj się zwierzęciu, jeśli będziesz mieć taką okazję. Jeśli cokolwiek w jego wyglądzie czy zachowaniu potwierdzi twoje obawy, pomyśl o zaalarmowaniu odpowiednich służb.

Źródła:

https://www.maxizoo.pl/magazyn/pies/zachowanie/pies-szczeka/ dostęp 24.01.2024

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/8689695,prawo-szczekajace-psy-przepisy-sasiedzi-szczekanie.html dostęp 24.01.2024

https://kobieta.interia.pl/porady/news-gdy-pies-sasiada-ujada-a-ten-nie-reaguje-pan-witold-walczyl-,nId,6743485 dostęp 24.01.2024

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto