Ile pies rozumie z ludzkiej mowy?

Pies rasy welsh corgi
Czy psy rozumieją ludzką mowę?, fot. tatomm
ikona podziel się
Opublikowano: 24.04.2024 r., 23:48 | Autor: Justyna Sterczewska
Pytanie o to, czy psy rozumieją ludzką mowę, od dawna budzi ciekawość miłośników czworonogów. Choć nie rozumieją one języka ludzkiego w taki sposób jak ludzie, potrafią rozpoznawać i reagować na określone słowa czy frazy, które kojarzą z konkretnymi działaniami lub nagrodami. Naukowcy dowodzą, że psy są w stanie zrozumieć od kilkudziesięciu do nawet setek słów. Ich zdolność do rozumienia naszej mowy wynika głównie z doskonałej umiejętności czytania ludzkich intonacji, gestów i mowy ciała, co czyni je wyjątkowo wrażliwymi i empatycznymi towarzyszami.

Czy pies rozumie ludzką mowę?

Psy są niezwykle czujnymi obserwatorami, które potrafią odczytywać sygnały wysyłane przez ludzi, co można by nazwać ich pracą i hobby w jednym. Czasami na spacerze wydaje się, że pies nas ignoruje, nie reagując na wołanie, jednak w domu ten sam pies może z uwagą obserwować każdy ruch właściciela, szczególnie podczas gotowania czy przygotowań do wyjścia. Psy wiedzą, kiedy ich obserwacja przyniesie korzyści, na przykład kiedy zbliża się czas na spacer.

Z upływem czasu nasze psy uczą się rozpoznawać nasze codzienne rytuały. Na przykład mogą odróżnić, czy szykujemy się do pracy, czy na spacer, obserwując jakie ubranie zakładamy. Są również wrażliwe na emocje, które wyrażamy za pomocą tonu głosu, mimiki oraz gestów. Psy skrupulatnie analizują naszą mowę ciała, szybkość ruchów, napięcie mięśni oraz tempo oddechu, co pozwala im zrozumieć nasze intencje bez użycia słów.

Niemniej jednak psy potrafią także rozumieć ludzką mowę, co potwierdzają słowne komendy, które opanowują podczas szkolenia. Im więcej wysiłku włożymy w trening, tym więcej słów zacznie dla psa nabierać znaczenia. Słowo, które wiąże się z konkretnymi konsekwencjami, staje się dla psa ważne i zrozumiałe.

Co rozumie pies, gdy do niego mówimy?

Wielu właścicieli psów jest przekonanych, że ich czworonożni przyjaciele rozumieją mowę ludzką. Opowiadają im o swoim dniu, zadają pytania czy zwierzają się ze swoich problemów, ceniąc przy tym zdolność psa do słuchania i jego obecność, kiedy jest potrzebna. Często można zaobserwować u psów gesty, które mogą wydawać się oznakami zrozumienia, takie jak przechylanie głowy czy merdanie ogonem, co umacnia przekonanie o ich empatii i zdolnościach komunikacyjnych.

Jednak większość naukowców zgadza się, że psy prawdopodobnie nie rozumieją znaczenia słów w sposób, w jaki rozumieją je ludzie. Psy nie mają w swoim mózgu ośrodka mowy, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie języka, co uniemożliwia im rozumienie składni czy gramatyki. Badania nad zdolnościami językowymi psów nadal trwają, ale dotychczasowe wyniki wskazują, że brak im zdolności do pełnego zrozumienia ludzkiej mowy.

Mimo to interakcje między psami a ludźmi są często skuteczne i pełne wzajemnego zrozumienia. Psy są doskonałymi obserwatorami i potrafią odczytać wiele z mowy ciała człowieka, a ich reakcje są często zależne od tonu głosu właściciela. Dzięki tej wrażliwości na sygnały niewerbalne psy potrafią odpowiednio reagować na komunikaty ludzi, co sprawia, że są postrzegane jako niezwykle empatyczni towarzysze.

A może jednak pies wie, o czym do niego mówimy?

Naukowcy z Dalhousie University w Kanadzie przeprowadzili analizy, z których wynika, że psy przeciętnie rozumieją 89 słów. Liczba ta jest średnią z różnorodnych badań, które pokazały, że psy potrafią reagować na zakres od 15 do nawet 215 słów, co odpowiada poziomowi zrozumienia dwuletniego dziecka. Wśród ras ras najbardziej uzdolnionych lingwistycznie znajdują się border collie, owczarek niemiecki oraz chihuahua. Z kolei psy takie jak beagle czy boksery, choć mogą reagować tylko na kilkanaście słów, również są wspaniałymi towarzyszami, doskonale odnajdując się w roli przyjaciela człowieka.

Interesujące jest to, że odpowiedni trening może jeszcze bardziej rozwijać językowe kompetencje psów, co otwiera nowe możliwości w komunikacji między człowiekiem a jego czworonożnym przyjacielem.

Psy, będące przez tysiące lat w bliskim towarzystwie człowieka, nauczyły się doskonale kojarzyć konkretne dźwięki z ich potencjalnymi znaczeniami, oczekiwaniami opiekuna, a także możliwościami nagrody. Kluczem do budowania tych skojarzeń jest ich wielokrotne powtarzanie, co pozwala psom lepiej zrozumieć i przewidywać ludzkie intencje oraz adekwatnie na nie reagować

Źródła:

  • https://oko.press/czy-psy-wiedza-co-do-nich-mowimy
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0168159121003002
  • https://wamiz.pl/pies/porady/8391/czy-psy-rozumieja-ludzka-mowe
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto