Twój pies kręci się w kółko przed wypróżnieniem? Dowiedz się, dlaczego to robi

Pies wypróżniający się na trawie
Wypróżniający się pies podczas spaceru i jego nawyki, fot. Wasitt
ikona podziel się
Opublikowano: 12.02.2024 r., 11:00 | Autor: Adrian Kowalczyk
Stojąc w deszczu, marzysz tylko o tym, by jak najszybciej wrócić do domu ze spaceru ze swoim psem, lecz on ma inne plany? Zamiast podejrzewać go o robienie na złość właścicielowi, warto lepiej poznać jego naturę. Behawioryści przekonują bowiem, że charakterystyczne dla naszych Burków, Szarików czy Kubusiów kręcenie się w kółko przed wypróżnieniem nie bierze się znikąd i nie jest pozbawione sensu.

Pies długo zwleka z wypróżnieniem się? Ma to związek z… komunikacją

Pies, jak wiadomo, to najlepszy przyjaciel człowieka. A skoro tak, warto też traktować go z należytą cierpliwością – także w sytuacjach, które wymagają jej szczególnie dużo. Kiedy więc następnym razem wybierzesz się na spacer ze swoim pupilem, a ten nie będzie kwapił się do zrobienia kupy, nie popędzaj go, nie krzycz i nie wywieraj presji w jakikolwiek inny sposób. Daj mu po prostu działać w zgodzie z jego naturą.

Interesujące nas w tym miejscu czworonogi – niezależnie od ich wieku czy płci – „lubią” poszukać odpowiedniego miejsca do tego, by móc się w nim wypróżnić. Dlatego niekiedy dość długo węszą w jego poszukiwaniu, a następnie wykonują charakterystyczne ruchy. Ich kręcenie się w kółko przed spełnieniem potrzeby fizjologicznej zostało zbadane przez naukowców, którzy doszli do interesujących wniosków.

W przypadku psów oddawanie kału wiąże się z… komunikacją. Można powiedzieć, że pozostawienie przez nich odchodów w danym miejscu stanowi pewnego rodzaju przekazanie informacji dla innych czworonogów, które w niedalekiej przyszłości trafią do tego samego miejsca. Oczywiście „odczytanie” tego rodzaju komunikatu w przypadku psów polega na jego wywęszeniu. Kiedy więc po raz kolejny zobaczysz, jak Twój włochaty kompan przez dłuższy czas obwąchuje dane miejsce, pozwól mu zrobić to w spokoju. W końcu sam/a na pewno nie lubisz, gdy ktoś przeszkadza Ci podczas komunikowania się z inną osobą, prawda?

Kliknij i sprawdź 9 powodów, dla których psy wymiotują żółcią.

Dlaczego jeszcze pies kręci się w kółko przed spełnieniem potrzeby fizjologicznej?

Kręceniu się w kółko tuż przed procesem wypróżnienia przez psy często towarzyszą też inne, na pewno doskonale znane właścicielom tych czworonogów zachowania. Jest to zapewne tupanie i szuranie łapami w danym miejscu. Czemu ma to służyć? Krótko mówiąc, przygotowaniu sobie kawałka terenu w taki sposób, by był on wolny od tego, co mogłoby przeszkodzić psu w spokojnym zrobieniu kupy, np. ostre gałęzie czy zbyt bujna roślinność.

Poza tym opisywany przez nas „rytuał” ma na celu usprawnić psie wypróżnianie. Jest on bowiem istotny, jeżeli chodzi o perystaltykę jelit, czyli to, z jaką łatwością zawartość przewodu pokarmowego ulega przesunięciu ku końcowemu odcinkowi przewodu pokarmowego zwierzęcia. Poza tym niektóre futrzaki mogą przejawiać wrodzoną niechęć do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w miejscach, które są im nieznane, preferując np. to, w którym oddawały kał i mocz w wieku szczenięcym.

Chcesz wiedzieć, dlaczego psy boją się odkurzacza? Kliknij!

Pies biega po trawie
Wesoły pies podczas spaceru, fot. Ammit

Źródła:

  • https://www.karusek.com.pl/poradnik/dlaczego-psy-kreca-sie-w-kolko-przed-wiadomo-czym/
  • https://animal-center.pl/pies-sie-kreci-w-kolko/
  • https://swiatzwierzat.pl/dlaczego-pies-kreci-sie-w-kolko-zanim-zrobi-kupe-jego-zachowanie-ma-wiekszy-sens-niz-sie-spodziewasz-az-ksa-310124
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto