Psy japońskie - wykaz ras, opisy, zdjęcia, ciekawostki

Rasy japońskie stają się coraz bardziej popularne w Polsce, mimo że ich ceny nie są małe. Jeśli interesują się pieski japońskie i zamierzasz kupić szczeniaka, znajdziesz tu porady i informacje. Jakie rasy wyhodowano w Japonii? Czy w Japonii występują psy pracujące typu owczarek? Czy pies rasy japońskiej jest dla każdego? Przedstawimy najpopularniejsze rasy psów i pomożemy ci podjąć decyzję jakie szczeniaki wybrać.

Rasowe psy japońskie

Wykaz popularnych ras japońskich:

Wykaz ras rzadko spotykanych poza Japonią,

  • kai,
  • kishu,
  • shikoku,
  • hokkaido,
  • nihon teria.

Większość ras japońskich to psy rodzime, występujące na wyspach od tysiącleci. Niektóre psy japońskie jak tosa, kai, shikoku, kishu czy shiba inu uznano w Japonii za pomniki przyrody.

W Japonii najczęściej występującymi rasami są szpice. Występuje tu 7 ras szpiców jak: shiba, szpic japoński, kai, shikoku, hokkaido i kishu. Większość ras to psy myśliwskie, które wymagają doświadczonego opiekuna z uwagi na ich niezależny charakter. Myśliwskie psy jak shikoku, kai, kishu czy hokkaido rzadko można spotkać poza Japonia. Niektóre psy jak akita czy tosa wykorzystywane były jako psy do walki. Mamy jednak również psy japońskie typowo towarzyskie jak chin japoński czy szpic japoński. Rasy japońskie nie były hodowane do pomocy pasterzom, dlatego też nie ma wśród nich psów typu owczarek.

Hodowla psów japońskich w Polsce datuje się od niedawna. Jeszcze niedawno rasowe szczeniaki japońskie entuzjaści tych ras sprowadzali z zagranicy. Ceny tych psów są niebagatelne. Rasowe szczeniaki shiba inu z rodowodem kosztują od 3 do 5 tysięcy zł. Ceny szczeniaków akita z rodowodem dochodzą do 6 tysięcy zł. Zdarza się hodowla, która sprzedaje szczeniaki akita za cenę około 2 tysięcy. Jednak w przypadku psów rasowych warto dokładnie przyjrzeć się hodowli, zanim dokonamy zakupu. Ceny china japońskiego są niższe, gdyż za te pieski zapłacimy od 2500 do 3500 zł. Rzadziej spotyka się hodowle mastifów japońskich tosa inu, które zyskały sobie złą sławę jako psy niebezpieczne. Zdarza się, że opiekunowie, którzy nie potrafią sobie z tym psem poradzić oddają je do adopcji. Jednak jak każdy odpowiednio prowadzony pies, także tosa inu może być wspaniałym przyjacielem.

Najpopularniejsze psy japońskie, jakie widujemy w Polsce

Akita inu - opis rasy

Akita inu to japońskie psy obronne, które towarzyszyły samurajom już 5 tysięcy lat temu. Wykorzystywane były też do walk psów. Obecnie jest to najpopularniejsza rasa japońska hodowana na świecie. Psy te służa jako rasy obronne i strużujące. Coraz częściej są one typowymi psami rodzinnymi.

Akita to świetny pies dla domatora, który nie lubi ruchu. Zapotrzebowanie akity na ruch jest niewielkie i nie potrzebuje on długich spacerów i wybiegania się. Jednak opiekun akity musi mieć silny charakter i doświadczenie w prowadzeniu i tresurze psów. Psa tego należy odpowiednio socjalizować od szczeniaka. Wówczas ten towarzyski i przyjazny pies odwdzięczy się posłuszeństwem i lojalnością.

Warto wiedzieć, że akita nie toleruje innych psów i może powodować konflikty. Decydując się na akitę, zapewnij mu dom bez innych zwierząt.

Shiba inu - opis rasy

Shiba inu to pies naturalnie występujący w Japonii od wieków. Wykorzystywany był jako pies myśliwski do pomocy przy polowaniu na małe zwierzęta. Ten pies, typu szpic, o pomarańczowym umaszczeniu przypominającym lisa, sprawia wrażenie puchatego misia. Niestety nie jest to przytulanka, ani pies dla dzieci. Shiba inu będzie wspaniałym towarzyszem i psem rodzinnym, lecz wymaga doświadczonego opiekuna i musi być starannie prowadzony i trenowany od szczeniaka.

Shiba inu należy do psów łowczych o niezależnym charakterze. Jego opiekun musi lubić zabawę na świeżym powietrzu i długie spacery, gdyż pies musi się wybiegać. Znudzony i niewybiegany shiba będzie niszczył rzeczy w mieszkaniu. Tego niezależnego psa nie należy spuszczać ze smyczy na otwartym terenie, gdyż trudno go odwołać. Jego socjalizacja z innymi zwierzętami wymaga sporej pracy opiekuna, gdyż jest to pies myśliwski. Nawet wtedy nie można zostawić go sam na sam ze świnką morską czy innym mniejszym zwierzęciem.

Jednak znawcy tej rasy twierdzą, że ma on więcej zalet niż wad. Odpowiednio prowadzony to świetny pies rodzinny, który nie przeszkadza w mieszkaniu. Jest długowieczny, zdrowy, tani w utrzymaniu, przyjacielski i bardzo przywiązany do opiekuna i jego rodziny.

Tosa inu - opis rasy

Tosa inu to japońskie psy obronne w typie molosa, które wykorzystywane były do walk psów. Są to psy duże i budzące respekt. Ich waga dochodzi do 75 kg. W Polsce tosa inu są wpisane do wykazu psów niebezpiecznych i agresywnych, zaś w niektórych krajach ich hodowla jest zabroniona. W Japonii rasa ta uznawana jest za pomnik przyrody, jednak hodowla podlega ścisłym zasadom.

Czy opinia psich morderców jest słuszna? Niewłaściwie prowadzone tosa inu mogą stać się nieprzewidywalne i niebezpieczne. Muszą być odpowiednio szkolone już jako szczeniaki. W przeciwnym razie mogą być agresywne wobec obcych lub swego opiekuna. Tosa inu wymaga opiekuna, który będzie konsekwentny ale łagodny. Dobrze prowadzony pies stanie się łagodny, przyjacielski i oddany. Tosy dobrze dogadują się z innymi zwierzętami i otaczają je opieką. Tosa zachowuje się w domu nienagannie i jest troskliwa wobec dzieci. Wymaga codziennych niezbyt męczących spacerów.

Chin japoński - opis rasy

Chiny japońskie to psy kanapowe japońskiego dworu okresu Edo. Jest to mały pies ozdobny, ulubieniec wyższych sfer. Waży około 3 kg i odznacza się piękną długą sierścią i umaszczeniem w kolorze biało-czarnym lub biało-czerwonym. Sierść china nie jest trudna do pielęgnacji. Psy te nie wymagają doświadczonego opiekuna, są łatwe do prowadzenia i ułożenia. Są bardzo łagodne i nie dominują. W obronie opiekuna bywają jednak bardzo wojownicze.

Chin japoński to wspaniały piesek towarzyski. Jest wesoły i chętny do zabawy. Chinowi japońskiemu trzeba poświęcić wiele uwagi i wiele czasu na zabawę i wspólne spędzanie czasu. Pozostawiony sam sobie chin wpada w depresję i problemy emocjonalne. Chiny nie wymagają długich spacerów, dlatego są idealnymi towarzyszami dla osób starszych.