Podstawowe informacje o chinie japońskim

Popularne nazwy:
Japanese Chin (ang.), Japan Chin (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 9 - Psy do towarzystwa i ozdobne > Sekcja 8 - Chin japoński i pekińczyk
18 - 28 cm
2 - 4 kg
18 - 28 cm
2 - 4 kg
12 - 16 lat
lubi zabawę
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
2500 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla china japońskiego:
Opal, Boni, Kaprys, Jazz, Krakers, Baton, Frytka, Martini, Tea, Sosik, Bez, Jane, Szafir

Chin japoński jest to spaniel bardzo energiczny, przyjacielski i miły. To typowy pies do towarzystwa, który z całą pewnością błyskawicznie stanie się najlepszym przyjacielem rodziny. Czym wyróżniają się sympatyczne szczeniaki? Jaka jest cena za japońskiego china z rodowodem? Wyjaśniamy!

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach japońskich.

Chin japoński – charakterystyka psów czin

Historia rasy psów chin japoński

Przodkowie psa japan pochodzą, według krążącej teorii, z terenów Chin. Sama nazwa psa „chin” wywodzi się z chińskiego słówka „tsien” – oznaczającego psa właśnie. Oczywiście, teorii na temat genów china japońskiego krąży o wiele więcej. Niektórzy historycy uważają chociażby, że psa wyhodowano na koreańskim dworze dynastii Silla – a stamtąd psy powędrowały dalej do cesarza, jako podarunek dla władcy. Wielu historyków sądzi też, że psy powstały dzięki krzyżowaniu ras takich, jak jedwabistowłose psy z okolic Morza Śródziemnego i mopsów.

Na forum można też wyczytać o tym, że spaniel japoński szybko stał się popularny w Kraju Kwitnącej Wiśni. Często uwieczniano psy np. w różnych przypowieściach bądź baśniach, a także ozdabiano ich wizerunkami jedwab lub porcelanę. Psów można było dopatrzeć się również na dworach panujących dynastii i zamożniejszych rodzin, które mogły mieć szczeniaki. Nie było wówczas tak, że psy po prostu sobie biegały pod dworze. Przestrzegane musiały być wszelakie zasady utrzymywania piesków, często też zakładana była mała, amatorska hodowla. Kiedy ktoś próbował wykraść psa albo go nielegalnie wywieźć, groziła mu nawet kara śmierci. Chin japoński był skarbem narodowym, stąd takie obostrzenia.

Niektórzy uważają, że pies dotarł do Europy ok. XVI wieku. Rasowy japan pojawił się najpierw w Hiszpanii i Portugalii. Tak, jak i w Chinach, również w Europie psy zaczęły się pojawiać w towarzystwie zamożnych ludzi. Uwieczniano je również na obrazach. Uznaje się, że do Europy china japońskiego sprowadził komandor Matthew Perry, przekazując go później królowej Wiktorii i Stanom Zjednoczonym. Pierwsza europejska hodowla psów owej rasy powstała zaś w Austrii. W Polsce chiny japońskie pojawiły się dopiero w 1977 roku.

Sierść, rozmiar i waga – wygląd chinów japońskich

Chin japoński wg. klasyfikacji FCI należy go grupy 9 (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcji 8 (pekińczyki j japoński chin). Psy należą do długo żyjących, ponieważ rasowy chin może przeżyć nawet 14 lat. Do specyficznych należy również ich charakter – to inteligentny pieszczoch, który bardzo lubi się bawić. Zanim jednak przejdziemy do tego, jakie jest usposobienie piesków, omówmy do końca ich specyficzny wygląd.

Chin japoński nie jest dużym psem, jak np. wyżeł niemiecki krótkowłosy. Suczki mierzą ok. 22-24 cm, zaś psy ok. 24-26 cm. Psy ważą zazwyczaj między 3, a 4 kg. Ich sierść jest długa, prosta, jedwabista i bardzo gęsta. Włosy są najczęściej dwukolorowe – biało-czarne i biało-czerwone. Co ciekawe ogon, uda, szyję i uszy piesków zdobią obfite piórka, które są dość charakterystyczne dla rasy. Czin mimo, iż jest naprawdę niewielki, to porastają go obfite i długie włosy.

Jeżeli chodzi o budowę psów, na pewno wyróżnia ich stosunkowo duża głowa, która jest zaokrąglona i szeroka. Pyszczek psów jest krótki, a nosek szeroki i w różnych kolorach (najczęściej jest to brąz lub czerń, zależnie od maści chinów). Oczy psów są szeroko rozstawione i okrągłe, a także nieco wyłupiaste – resztą, to też jest znak rozpoznawczy chinów. Uszy czworonogów są w kształcie litery „V”, będąc płaskie i pokryte długą sierścią. Psy noszą ogon nad grzbietem, który jest prosty i krótki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psie rasy shiba inu?

Usposobienie japońskiego china

Cziny są psami samodzielnymi, niezależnymi i niezwykle czułymi. Ich zachowanie czasami porównać można do kotów, ponieważ np. odpoczywają w nietypowych miejscach domu (jak krzesło) i przeczyszczają sobie pyszczki za pomocą przednich łapek. Chin japoński lubi przebywać z człowiekiem, a swojego pana obdarza niewiarygodnym zaufaniem i wielką miłością. Z tego też względu, że są to psy bardzo troskliwe i sympatyczne, wykorzystuje się je chociażby w dogoterapii albo podczas pracy z niepełnosprawnymi osobami.

Aby pies był posłuszny, należy go jednak odpowiednio wcześniej uspołecznić. Socjalizacja psów ważna jest zresztą nie tylko w przypadku tej jednej konkretnej rasy, ale u większości psiaków. Dzięki temu, że zaczniesz swojego czworonoga odpowiednio wcześniej socjalizować, nie będziesz miał później problemów z np. pojawieniem się destrukcyjnych zachowań albo agresją u psa. Warto się tym odpowiednio wcześniej zająć, by pies był przyjazny nie tylko dla innych zwierząt, ale też ludzi.

Jeżeli chodzi o chiny japońskie, towarzyszyły one człowiekowi od wczesnych lat. Nie powinno być więc większych problemów, jeżeli chodzi o dogadanie się z psiakiem. Mało tego, chiny japońskie bardzo szybko uczą się różnych sztuczek, np. podskakiwania na tylnych łapkach. Chiny są inteligentne i posłuszne, a także błyskawicznie uczą się nowych sztuczek lub komend. Jeżeli zadbasz o odpowiednią motywację pieska i będziesz potrafił zachęcić go do współpracy, z całą pewnością stworzycie zgrany duet.

Pies szybko przywiązuje się do swojego opiekuna zwłaszcza, jeżeli ten będzie dla niego miły i poświęcał zwierzakowi swój czas każdego dnia. Nie zapominaj o tym, że wobec china japońskiego nie wolno stosować agresywnych metod i szkolić go poprzez krzyk – wówczas pies na pewno przestanie być posłuszny, odczuwając zagrożenie ze strony właściciela.

Charakter chinów japońskich

Pielęgnacja i żywienie japońskich chinów

Całe szczęście, pielęgnowanie pieska nie należy do zadań specjalnie skomplikowanych. Jeżeli będziesz co tydzień szczotkował sierść czworonoga (w okresie linienia częściej), nie będziesz miał większych problemów z włosami na dywanach czy kanapie. A więc, systematyczna pielęgnacja jak najbardziej wskazana! Możesz czesać swojego czworonoga za pomocą metalowej szczotki – to dobra szczotka do tego typu włosa okrywowego.

Poza tym, sierść piesków ma właściwości samoczyszczące – a więc, nie trzeba będzie zbyt często kąpać swojego pupila. Jeżeli jednak już będziesz musiał go wykąpać, zadbaj o naniesienie na jego sierść specjalnej odżywki i wysuszenie włosów ręcznikiem, a później suszarką. Zadbaj również o uszy i oczy psa, ponieważ te miejsca są najbardziej narażone na pojawienie się jakiejś infekcji. Ważne będzie również regularne przycinanie psom pazurków.

Co do żywienia, możesz podawać psu suchą karmę wysokiej jakości – oczywiście, dopasowując ją do wieku i aktywności ruchowej psa. Zdecydowanie lepszą opcją pozostaje jednak domowe żywienie w postaci mięsa, warzyw, podrobów i kilku owoców. Dietę najlepiej, by ułożył lekarz weterynarii bądź hodowca, od którego zakupiłeś pieska.

Choroby chinów japońskich

Chin japoński jest psem wytrzymałym i odpornym, na co wskazują wypowiedzi na forum. Pies jest odporny chociażby na zimno, które nie jest mu straszne. Jednak, upały na pewno będą dla niego szkodliwe – zatem, latem należy szczególnie zatroszczyć się o swojego pupila. Uważaj też na wagę swojego psa. Jako że nie należy on do uwielbiających sport, może szybko przybrać na wadze. Z racji swoich genów, psy podatne są na różne choroby. Oto kilka z nich:

 • problemy przy porodzie,
 • udar cieplny,
 • infekcje uszu i oczu (np. zespół suchego oka, otarcia rogówki, podwinięcie powieki lub katarakta),
 • problemy z oddychaniem,
 • zwichnięcia rzepek kolanowych,
 • choroby serca,
 • nadwrażliwość na narkozę.

Co ciekawe, niektóre spaniele japońskie często wydają z siebie… dziwne dźwięki. Można porównać je do krztuszenia się albo do kichania. Nie jest to jednak problem zdrowotny, a kłopot wynikający z dość charakterystycznej budowy pyszczków czworonogów japońskich. To naturalne, nie musisz od razu jechać do weterynarza. Przypadłość ta nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Cena za china japońskiego z rodowodem to zazwyczaj ok. 4000, a nawet 7000 zł – czyli więcej niż kosztuje wyżeł niemiecki krótkowłosy. Oczywiście, na ostateczną kwotę zakupu psa przekłada się np. jego pochodzenie, płeć i wiek, a także zbliżenie do wzorca ras FCI.

Czin japoński - zalety i wady

Zalety
 • łatwy w treningu
 • nadaje się do mieszkania
 • łagodny
 • tolerancyjny wobec innych psów
Chin japoński jest spokojnym i łagodnym pupilem. Może mieszkać w domu z innymi zwierzętami. Nadaje się do mieszkania, o ile opiekun zapewni mu spacery i zabawy.
Wady
 • wrażliwy na upały
Chin japoński miewa kłopoty zdrowotne i jest dość wrażliwy zarówno na upały, jak i zimowe chłody.

Spaniel japoński - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • krótki grzbiet,
 • trójkątne uszy,
 • duże oczy,
 • duże uszy,
 • szerokie lędźwie,
 • szeroka czaszka
Chin japoński to mały pies o szerokim pysku oraz obfitej szacie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • biało-czarne,
 • biało-czerwone
Kolor oczu:
czarne

Galeria zdjęć - Czin japoński

Charakter china japońskiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
lubi zabawę
Poziom agresji:
niski
Chin japoński nie powinien być agresywny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Chin japoński nie wydaje się skłonny do ucieczek.
Użytkowanie:
pies do towarzystwa
Chin japoński to typowy pies do towarzystwa. Może być pupilem dla osoby samotnej, czy rodziny z dziećmi.
Poddawany próbom pracy:
nie

Spaniel japoński - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Chin japoński jest łatwy w prowadzeniu i nadaje się na pierwszego psa w domu.
Dla kogo się nadaje:
Chin japoński jest spokojny i łagodny. Potrzebuje zabaw i spacerów, ale nadaje się również dla osób starszych.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Chin japoński lubi zabawy, a jednocześnie jest spokojnym pupilem. Nadaje się do domów z dziećmi. Dorośli powinni jednak nadzorować zabawy dzieci i psa.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Chin japoński nie lubi samotności.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Chin japoński uznawany jest za psa łatwego do prowadzenia. Nie wykazuje się zbytnią niezależnością, a jednocześnie jest bystry i pojętny.

Pielęgnacja china japońskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Chin japoński wymaga wyczesywania sierści raz na kilka dni. Do jego pielęgnacji warto używać szamponów dla psów długowłosych. Jeżeli u psa pojawia się łzawienie i przebarwienia sierści w okolicy oczu, należy je przemywać preparatami pielęgnacyjnymi. Konieczne jest skracanie pazurów, mycie psich zębów oraz sprawdzanie czystości uszu.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • Karma dla ras małych
Chin japoński może jeść gotowe karmy suche lub mokre. Do wyboru są specjalne produkty dla ras małych oraz o białej sierści. Opiekun może również gotować dla psa lub podawać mu dietę surową.
Podatność na choroby:
Chin japoński jest długowiecznym psem, ale może cierpieć na różne choroby. U pupila warto wykonywać badania profilaktyczne raz w roku. Powinny one obejmować badania krwi, moczu oraz kału, a także USG jamy brzusznej.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do china japońskiego