Szczotka dla psa – polecane rodzaje szczotek do czesania psów

Czesanie psa krótkowłosego i długowłosego – o tym powinieneś wiedzieć

Ilu właścicieli psów, tyle sposobów na wyczesywanie zwierząt. Zupełnie każdy z nich ma swoją własną, sprawdzoną metodę, ale i kolejność czesania pupila. W żadnej książce nie jest konkretnie zapisane, czy pierwszy ma być czesany tułów, a może jednak pyszczek psiaka. O wiele ważniejsza jest dobra szczotka dla psa, ale i regularność wyczesywania jego sierści. Oczywiście, pielęgnacja będzie różniła się w momencie, gdy pies ma mniej lub bardziej wymagającą sierść.

  • Pies krótkowłosy – zazwyczaj wystarczy, byś wyszczotkował go np. 2 razy w tygodniu. W przeciwieństwie do ras długowłosych, krótkowłosym psom aż tak nie plącze się sierść, zatem wyczesywanie nie musi odbywać się tak często. Jeżeli jednak pies ma dość gęsty podszerstek może okazać się, że wymagać on będzie częstszego czesania. Niekiedy jednak w zupełności wystarcza rękawica do czesania bądź trymowanie.
  • Pies długowłosy – rasy długowłose wymagają częstszego szczotkowania, czasem nawet codziennego. Jest to czasochłonne zwłaszcza, gdy sierść pupila ma tendencję do kołtunienia się i plątania. W przypadku ras długowłosych, bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego narzędzia do czesania. Zazwyczaj, jest to odpowiednia szczotka dla psa.

Rodzaje szczotek do czesania psów

Szczotki do czesania psich włosów dzielą się na różne rodzaje. W zależności od rodzaju sierści psa, szczotki dzielą się na:

  • szczotka z gumową nakładką – tego rodzaju szczotki świetnie nadadzą się do wyczesania sierści krótkiej oraz gładkiej, którą mają np. dobermany. Z jej pomocą w zupełności wystarczy wyczesać pupila raz w tygodniu. Całe szczęście, gładka i krótka sierść nie powinna sprawić właścicielowi większego problemu w pielęgnacji. Pamiętaj jedynie o tym, by wyczesywać nią swojego psa najpierw pod włos. Polecanym modelem jest szczotka Artero Palm Brush (cena od 34 zł).
  • szczotka ze stalowym włosiem – czyli inaczej metalowa szczotka dla psów. Doskonale nada się ona do czesania szczeciniastej, ale również krótkiej sierści. Dzięki niej dokładnie wyczeszesz każde pasmo psiej sierści, usuwając z niej małe kołtuny. Metalowa szczotka dobra jest także do czesania sierści podwójnej, mającej grube podszycie. Dzięki niej świetnie rozdzielać będziesz włosy w ręce, a następnie czesać sierść do samych końcówek, usuwając splątane fragmenty i martwe włosie. Co ważne, szczotka ze stalowym włosiem może też rozczesać podwójną, średnio długą sierść (np. chow-chow). Polecanym modelem jest metalowe rzadkie zgrzebło Trixie (cena od 27 zł).
  • pudlówka – jest to potocznie zwana szczotka z metalowymi końcówkami, przeznaczona do czesania kręconej sierści u psów. Możesz nią czesać np. szczeniaka pudla, słynącego z lokowanej sierści. Pies o takiej strukturze włosa powinien być czesany pudlówką każdego dnia. Polecany model pudlówki to np. szczotka Andis (cena od 30 zł).

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Lablador czesany szczotką dla psa, a także modele szczotek, ceny oraz opinie użytkowników dotyczące różnych szczotek
Najlepsza szkotka dla psa krok po kroku, czyli modele i producenci, opinie użytkowników, ceny i zastosowanie

W sklepach zoologicznych jest naprawdę ogromny wybór, jeżeli chodzi o czesanie psów. Najlepsze akcesoria do czesania znajdziesz w sklepie Fajny Zwierzak, obok produktów takich jak szampon dla psa, zabawki dla psa, ale i rękawica do czesania kota. Koniecznie zapoznaj się z asortymentem sklepu i poszczególnymi rodzajami szczotek do czesania – mając na uwadze rodzaj sierści swojego pupila.

Która szczotka dla psa jest najlepsza? Popularne modele

Pozostałe modele szczotek do czesania psów

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów szczotek do czesania psów, wyróżnić można oczywiście wiele innych przyrządów. Wśród równie popularnych szczotek do czesania, wymienić należy także:

  • Szczotki włosiane, włosiano-plastikowe i włosiano-miedziane – pierwsza z nich okazuje się najbardziej uniwersalną i można nią wyczesać większość czworonogów. Jeżeli nie jesteś pewien rodzaju sierści swojego pupila, włosiana szczotka na pewno świetnie się sprawdzi u każdego z nich. Pamiętaj jedynie, że włosie powinno być rzadsze i dłuższe, im bardziej będzie długi oraz gęsty psi włos. Szukaj koniecznie szczotki z naturalnym włosiem. Może i będzie droższa, jednak lepsza jakościowo, służąc latami. Warto przyjrzeć się modelom szczotek włosianych takim, jak szczotka drewniana Trixie (cena od 10 zł).
  • Grzebień – jeżeli dopiero zaczynasz swoją „przygodę” ze szczotkowaniem psa, warto będzie skorzystać z grzebienia. Przy jego pomocy lepiej będzie rozczesywać kołtuny zwłaszcza, gdy zęby w grzebieniu będą gęsto rozstawione. Bardzo polecanym modelem jest chociażby grzebień metalowy Trixie (cena od 12 zł).
  • Szczotka do masażu wodnego – jest to szczotka do zadań specjalnych, z którą na pewno polubi się każdy pies. Warto poszukać szczotki wykonanej z naturalnego kauczuku, która pozwoli na rozprowadzenie szamponu po sierści psa, a także oczyszczenie jej, wyczesanie i wymasowanie. Szczotka tego typu pozwoli nie tylko na rozczesanie sierści psa, ale też jej dokładny masaż całego ciała. Poza tym, wpłynie na lepsze ukrwienie skóry, więc sierść będzie zdrowa i błyszcząca. Warto, by szczotka do masażu wodnego miała rączkę do trzymania – to sprawi, że nie będzie ślizgać się podczas kąpieli. Szczególnie rekomendowana jest szczotka do masażu Trixie (cena od 18 zł).

Oprócz szczotek, polecane jest również zgrzebło lub trymer. Zgrzebło może doskonale rozczesać sierść kręconą i długą, zaś trymer posłuży do wyczesywania martwego włosia.

Furminator – czy warto czesać nim psa?

Furminator w zasadzie zbliżony jest wyglądem do grzebienia, jednak nie do końca działa tak jak on. Każdy furminator posiada ostrza przycinające podszerstek i to odróżnia go od zwykłego grzebienia. Możesz zakupić urządzenie dostosowane do wielkości, ale i długości futerka swojego przyjaciela. Dzięki temu, będzie doskonale pełniło ono swoje zadanie. Musisz jednak pamiętać, by nie traktować sierści psa tym urządzeniem zbyt często. Niestety, ale nagminne korzystanie z furminatora może przyczynić się do wycinania zbyt dużej ilości sierści – a nawet do powstawania w niej… dużych przerzedzeń. Działaj więc furminatorem rozważnie, wyłącznie od czasu do czasu.

Czesanie psa jest nieodłącznym elementem jego pielęgnacji – a już zwłaszcza, gdy psiak ma długą sierść. Należy więc pamiętać o tym, by czesać czworonoga regularnie, usuwając martwe włosy i poprawiając ukrwienie skóry psa. Warto przejrzeć asortyment sklepu Fajny Zwierzak, by znaleźć najlepsze szczotki do czesania psów. Oprócz nich, w sklepie znajdziesz również m.in. szampon dla psa i przedmioty takie, jak zabawki dla psa czy rękawica do czesania kota.

ikona podziel się Przekaż dalej