Jak oswoić psa z kąpielą? Praktyczny poradnik kąpania psa
Kąpiel psa może wiązać się z wieloma trudnościami. Z pewnością jest to czynność, do której warto się dobrze przygotować. Prawidłowe przyzwyczajenie psa do wody może mieć wpływ na wszystkie kolejne kąpiele. W związku z tym dobrze jest wiedzieć, jak oswoić psa z kąpielą i sprawić, by nie była ona powodem do stresu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zanim rozpoczniemy mycie – przyzwyczajamy psa do miejsca i wody
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak oswoić psa z kąpielą, musimy omówić kilka następujących po sobie etapów. Pierwszym z nich jest przyzwyczajenie psa do miejsca, w którym planujemy kąpiele. Większość szczeniąt boi się wnętrza kabiny prysznicowej, misek lub wanny. Już samo wejście do owej strefy może wiązać się z wyraźnym stresem. Dlatego pierwszym krokiem jest zbudowanie pozytywnych skojarzeń.
Jeśli pies boi się wanny lub brodzika, warto umieścić w nim ulubione zabawki. Na wstępie umieszczamy psa w wybranym miejscu dosłownie na kilka chwil. Możemy tam wysypać ulubione przysmaki czy spędzić chwilę na zabawie. Nie wlewamy wody, nie uruchamiamy suszarki ani niczego, co mogłoby zestresować pupila. Oswojenie z miejscem kąpieli jest najlepszą drogą do przyzwyczajenia psa do wody.
Jeśli pies nie boi się już miejsca kąpieli, możemy przejść do następnego etapu. Woda, która głośno wylewa się z baterii prysznicowej jest kolejnym czynnikiem stresującym. Wiele psów trzęsie się jeszcze zanim polejemy je wodą. Dlatego ponownie warto zadbać o prawidłowe przyzwyczajenie. W tym celu nalewamy wodę bardzo powoli. Jednocześnie możemy zająć psa przyjemną zabawą lub podawaniem przysmaków. Za pierwszym razem ilość wody powinna być bardzo niewielka. Przy kolejnych próbach możemy zwiększać jej ilość i rozpocząć mycie łapek lub podbrzusza. Jeśli pies trzęsie się i nie lubi dźwięków z baterii prysznicowej, możemy polewać go ciepłą wodą z przygotowanego wcześniej pojemnika. Jest to szczególnie dobry pomysł przy pierwszych kąpielach w obrębie pyska i uszu. To właśnie mycie tych części ciała może być dla psów najbardziej stresujące.
Jak oswoić psa z kąpielą? Dobre przygotowanie
Pierwsze mycie szczeniaka warto dokładnie zaplanować. Kąpiel powinna odbywać się w odpowiednim dla pupila miejscu. Jeśli planujemy mycie w wannie, zadbajmy o wyłożenie na dnie maty lub ręcznika. Dzięki temu pies nie będzie ślizgał się po mokrej, śliskiej powierzchni.
Prawidłowe przygotowanie do kąpieli obejmuje także zorganizowanie i ustawienie w zasięgu dłoni wszystkich niezbędnych kosmetyków. Jest to szczególnie istotne przy rasach długowłosych, wymagających nakładania specjalnych odżywek ochronnych. Mokry, pozostawiony sam w wannie pies trzęsie się z zimna i może odczuwać silniejszy stres. Dlatego uprzednie przygotowanie wszystkich akcesoriów kąpielowych może skrócić proces mycia, a jednocześnie zapewnić pupilowi większy komfort.
Kąpanie psa kończy się z chwilą dokładnego spłukania szamponu lub odżywki. Następnie należy odsączyć z szaty nadmiar wody. Małe pieski na ogół owija się ręcznikiem i trzyma w nich przez kilka kolejnych minut. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak często kąpać psa.
Co zrobić, gdy pies boi się suszenia?
Wbrew pozorom, woda i kąpanie psa wcale nie muszą być najbardziej stresujące. Wiele pupili najbardziej boi się suszenia, którego trudno uniknąć w przypadku ras długowłosych. Głośny dźwięk suszarki i strumień ciepłego powietrza mogą być niezwykle stresujące. Dlatego pełne kąpanie ras długowłosych warto wykonać po oswojeniu psa z suszeniem.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Po kąpieli pies trzęsie się z zimna, a woda w futrze mocno wychładza organizm. Suszenie połączone z czesaniem jest sposobem na szybkie doprowadzenie szaty do idealnej kondycji. Kilka dni wcześniej należy przyzwyczaić psa do dźwięku suszarki. Wystarczy włączyć ją w drugim pomieszczeniu i nakłonić psa do podejścia. W nagrodę za dobre zachowanie stosuje się przysmaki i pochwały słowne. Jeśli pies jest już w pełni oswojony z dźwiękiem włączonej suszarki, możemy powoli kierować na niego strumień ciepłego powietrza. Proces oswajania zawsze łączymy z budowaniem pozytywnych skojarzeń. Jeśli pies skojarzy suszenie z przyjemną nagrodą i głaskaniem, prawdopodobnie będzie dobrze znosił kąpanie oraz późniejsze suszenie.
Podczas suszenia warto stosować się do uniwersalnych wskazówek. Większość posiadaczy psów nie wyposaża się w specjalistyczne suszarki dla zwierząt. Na szczęście wystarczy zwykła suszarka, ustawiona na mniejszą moc. Woda z futra szybko wyparuje, jeśli zadbamy o odpowiednie odsądzenie jej nadmiaru bezpośrednio po kąpieli. Dodatkowo warto wybrać strumień lekko, ciepłego powietrza i stale go kontrować. Podczas suszenia dbamy o to, by pies nie zainteresował się kablem zasilającym. Suszarka powinna znajdować się w bezpiecznej odległości od pupila. Jednocześnie unikamy kierowania strumienia powietrza prosto w oczy i kufę zwierzęcia.
Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad o pielęgnacji zwierząt, skorzystaj także z innych artykułów. Dowiesz się z nich między innymi, jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem lub sprawdzisz, co jedzą jaszczurki.