Różne legowiska dla różnych psów

Wybór legowisk na rynku jest ogromny. Różne rozmiary, grubości, materiały… Jak zdecydować? Jeśli szukasz legowiska dla szczeniaka, postaw na tańsze. Młody pies szybko rośnie więc za chwilę będziesz musiał kupić kolejne. Poza tym pies uczy się dopiero czystości, więc najpewniej jego pierwsze łóżko będzie często zasikane i pogryzione. Dla psów dorosłych wybieraj legowiska dopasowane do ich rozmiarów. Starsze psy często mają problemy zdrowotne, dla nich warto kupić legowisko ortopedyczne, które dopasuje się do anatomii ciała i będzie stanowiło podporę dla kręgosłupa. Przy okazji jest antypoślizgowe, co ułatwi psu wchodzenie. Dla psów cięższych kup odpowiednio grube legowisko, by było mu wygodnie. Są również zwierzaki lękliwe, które lubią się chować, by czuć się bezpieczniej. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będą np. materiałowe budki dla psów lub klatki kennelowe.

Zanim kupisz legowisko dla psa - od czego zacząć?

  • zmierz psa - legowisko dla psów dorosłych dobiera się do jego wielkości. Nie powinien spać w za małym łóżku, bo to może sprawiać mu dyskomfort. Pies musi mieć miejsce by swobodnie zmienić pozycję i móc się przeciągać. Zacznij więc od zmierzenia psa od nosa do końca tułowia oraz jego szerokości. Najlepiej zrobić to, gdy pies leży
  • rozmiar legowiska na pewno będzie dobry, jeśli po zmierzeniu swojego pupila dodasz jeszcze ok 20 cm, zapewni mu to swobodną zmianę pozycji
  • postaw na jakość i wybierz legowisko wykonane z dobrego, wytrzymałego materiału, który będzie przy okazji miły w dotyku i dający się łatwo wyczyścić. Niewątpliwym plusem legowiska jest zdejmowany do prania pokrowiec.

Rodzaje legowisk dla psów

Domki i budki (igloo) dla psa - idealne dla psów lękliwych, lubiących się schować. Można je kupić w różnych rozmiarach, ale są przeznaczone raczej dla mniejszych i średnich piesków. Są wygodne i przytulne, chronią przed hałasem i wiatrem, a materiał jest łatwy do czyszczenia. Można je również prać w pralce.

Większe domki i budy dla psów - w sam raz dla dużych psów stróżujących. Są wygodne, dają schronienie przed zimnem i wiatrem. Wykonane z bardzo wytrzymałego materiału typu cordury lub drewniane. Te materiałowe można prać w pralce, te drewniane świetnie sprawdzą się dla psów, które wolą spać na zewnątrz (do środka można włożyć materac, by psu było wygodnie).

Materace dla psów - w sam raz dla psów dużych ras, które lubią otwartą przestrzeń i są towarzyskie. Wykonane z gąbki i  wytrzymałego materiału przypominającego cordurę. Są łatwe w czyszczeniu, a materiał zdejmuje się do prania.

Legowiska z wyższymi bokami (kanapy) - dobry wybór dla psów towarzyskich, nie lubiących spać w obudowanych łóżkach. Takie legowisko jest wygodne, miękkie i bardzo komfortowe, nada się dla psów średnich i dużych ras (są różne rozmiary). Jest wykonane z wytrzymałego materiału, odpornego na drapanie. Nie da się go wyprać w pralce, ale można je odkurzyć lub wyczyścić ściereczką. 

Owalne legowiska - legowiska o popularnym kształcie z lekko podniesionymi bokami. Są różnej grubości, zapewniają psu wygodę i komfort. Będą odpowiednie dla ras małych i średnich. Można je prać w pralce.

Sofy dla psów - są różnych rozmiarów, wygodne i miękkie i przyjemne w dotyku. Przy okazji materiał łatwo się czyści i można wyprać w pralce (pokrowiec może być zdejmowany).

Pontony - owalne lub prostokątne legowiska w różnych rozmiarach. Najlepiej sprawdzą się dla średnich i większych psów. Zapewniają swobodną zmianę pozycji i nie krępują ruchów. Są miękkie i zapewniają komfort. Łatwe w czyszczeniu, wodoodporne i wytrzymałe, można też prać w pralce w niskiej temperaturze. Idealne do warunków domowych i na zewnątrz.

Koszyki, legowiska plastikowe - mają wyższe krawędzie, które zapewniają psu prywatność. Łatwe w czyszczeniu (wystarczy woda z mydłem). Wymagają włożenia do nich wypełnienia - poduszki lub koca. Mogą być używane w domu i na zewnątrz i nadają się dla psów wszystkich ras (różne rozmiary)

Legowiska ortopedyczne - przeznaczone dla psów starszych i w okresie rekonwalescencji po zabiegu. Legowiska ortopedyczne chronią stawy zwierzęcia, dopasowują się do jego anatomicznego kształtu ciała. Są bardzo wygodne, psu łatwo do niego wejść. Wytrzymały materiał chroni przed uszkodzeniami, a pokrowiec można prać w pralce.

W jakim miejscu ulokować legowisko

Lokalizacja legowiska ma spore znaczenie. Pies powinien mieć ciszę i spokój, więc nie powinno się kłaść legowiska w miejscu przechodnim. Zadbaj też, by nie było mu za gorąco ani za zimno oraz by nie dokuczał mu nadmierny hałas (np z telewizora czy głośników). W zasadzie powinieneś rozpoznać po zachowaniu swojego psa, gdzie umiejscowić legowisko. Jeśli pupil jest towarzyski i lubi spędzać czas tam gdzie domownicy, to salon byłby odpowiednim miejscem. Jeśli natomiast woli się odizolować, połóż mu jego łóżko w sypialni. Niektórzy właściciele kupują swoim psom dwa legowiska i ustawiają je w obydwu tych miejscach, dając pupilowi możliwość wyboru, gdzie woli wypoczywać w danej chwili. W przypadku mniejszych mieszkań na legowisko dla psa możesz wybrać miejsce np. w zabudowie - w szafce lub w stoliku. Sprawdza się to jednak przeważnie w przypadku mniejszych psów. 

Sprawdź duży wybór legowisk dla psa w sklepie zoologicznym online Karusek.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej