Psie legowiska – co warto wiedzieć?

Jakie powinno być spanie dla psa?

Pies powinien wchodzić na łóżko tylko za zgodą właściciela (i powinien z niego schodzić na komendę np. „zejdź”). Dla większości piesków będzie to najlepszy rodzaj posłania, ale warto zadbać o to, aby pies miał swój własny kąt. Powinien udawać się na swoje legowisko, gdy usłyszy komendę „do siebie”. Jest to bardzo przydatne, gdy zachodzi potrzeba zapanowania nad psem.

Wybierając psie legowisko, należy zwrócić uwagę na:

  • wymiar posłania – leżak zawsze trzeba dobierać pod kątem wielkości psa. Nie może być za małe ani za duże, bo pies będzie czuł się w nim niekomfortowo. W przypadku szczeniąt leżanka powinna być wymieniana systematycznie, gdy te z niej wyrosną.
  • materiał leżyska – preferowane są te gładkie i trwałe. Przy szczeniętach lub psach, które mają kłopot z utrzymaniem moczu, polecane są posłania wykonane z materiałów wodoodpornych. W przypadku legowisk, które mają zdejmowany pokrowiec (zazwyczaj można go prać w pralce), łatwiej jest utrzymać higienę i czystość.
  • rodzaj posłania – m.in. poduszka, pufa, namiot, budka, klasyczne legowisko (ze ściankami i wyciętym wejściem), gniazdo (leżanka ze ściankami, ale bez wejścia), mata typu dry bed, mata chłodząca, kanapa ortopedyczna, materac.
  • wypełnienie leżyska – m.in. gąbki (ortopedyczne i zwykłe) i kulki silikonowe (nie uczulają alergików). Na dłuższą metę nie sprawdzają się posłania, które są wypełnione kulkami styropianowymi, ponieważ się zgniatają, przez co legowisko się spłaszcza.
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Zwykle średniej wielkości psy nie potrzebują, aby ich posłanie było zakryte. Jeśli jednak twój pies lubi chwytać za kocyk i się w niego zawijać, to na pewno polubi pufę z daszkiem. Takie posłanie nadaje się dla nieśmiałych psów. Leżak z zakryciem sprawi, że będzie się czuł bezpiecznie.

W przypadku większości psów wystarczy, aby klasyczne legowisko było dobrze dobrane pod kątem wielkości psa, aby zapewnić mu komfort. Dla średniego pieska sprawdzi się zarówno taki rodzaj spania, jak i poduszka czy materac. Niektórzy decydują się na spanie dla psa na podwyższeniu.

Sklep zoologiczny – czy legowisko dla psa można kupić tanio?

Mała materiałowa budka z daszkiem powinna kosztować ok. 35 – 80 zł. Kanapa ortopedyczna kosztuje ok. 100 – 300 zł, ale można znaleźć także droższe modele za ok. 500 zł. Cena klasycznego legowiska (z wyciętym wejściem i ściankami) to kwestia ok. 150 – 350 zł. Poduszka kosztuje ok. 80 – 120 zł, a w podobnej cenie można kupić małe materace (te większe są droższe ok. 200 – 300 zł).

Nie warto oszczędzać na legowisku dla pupila. Zbyt twarde może przyczynić się do problemów ze stawami. W przypadku dużych psów nie jest nawet wskazane, aby leżały na podłodze, ponieważ wtedy tworzą się u nich modzele.

Nie oznacza to jednak, że trzeba kupować bardzo drogie leżanki. Niekiedy na stronach z artykułami dla zwierząt jest promocja na spanie dla psa. Warto jednak wiedzieć, że im większe kojo, tym więcej trzeba zapłacić. Klasyczne legowisko dla psa firmy Beds4dogs dla labradora (rozmiar XL, wymiary zewnętrzne 115x94 cm) kosztuje ok. 350 zł, a dla maltańczyka (rozmiar S, wymiary zewnętrzne 72x62 cm) już ok. 200 zł.

Stacjonarny sklep zoologiczny nie ma do zaoferowania wielu legowisk dla piesków. Zdecydowanie lepiej jest wyszukać leżak w Internecie. Na rynku coraz częściej można natknąć się na firmy oferujące ręczne szycie produktów dla zwierząt (m.in. Przeszyjmy to razem). Można samemu wybierać rodzaj materiału, wzór, wypełnienie czy kształt posłania. Jeśli planujesz zakupy dla swojego pupila, sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

Buda dla psa – na co zwrócić uwagę?

Jaka powinna być buda dla psa do ogrodu?

Istotne jest to, w jakich sytuacjach i kiedy pies będzie trzymany w ogrodzie. Jeśli pupil będzie wypuszczany tylko co jakiś czas i będzie miał dostęp do domu, takie posłanie nie musi być nawet ocieplane. Co innego w przypadku, gdy piesek będzie zostawał na dworze wieczorami, szczególnie wiosną i jesienią, kiedy to na dworze jest chłodno. Wtedy taka buda obowiązkowo musi trzymać ciepło w środku.

Ważne jest to, aby budka nie stała na ziemi, ponieważ od dołu będzie ciągnęło zimno. Czasami budy mają już przytwierdzone specjalne nóżki, ale te, które nie mają podstawek, należy ustawić np. na styropianie lub na palecie. Budka nie może się chwiać, więc należy sprawdzić, czy stoi stabilnie. Nie można jej ustawiać w zbyt nasłonecznionym miejscu, a także tyłem do ogrodu, ponieważ psy zazwyczaj lubią obserwować otoczenie.

Pies śpiący na legowisku, a także spanie dla psa, leżanka, posłania, psie legowiska
Jakie spanie dla psa wybrać, czyli leżanka, posłania, psie legowiska

Legowiska dla psa na dwór również dobierane są pod względem wielkości psa. Za duża buda sprawi, że w środku nie utrzyma się ciepło, a za mała uniemożliwi psu wygodne ułożenie się i wręcz może zniechęcić go do wchodzenia do niej.

Niektóre budki są proste i o dwuspadowym dachu. Dostępne są także te, które mają daszek płaski. Taki dach dodatkowo się otwiera, co ułatwia sprzątanie kryjówki psa. Na rynku można kupić również budy z przedsionkiem, a wtedy wejście do budki powinno znajdować się naprzeciwko jednej ze ścian tego przedsionka, aby ochronić wnętrze przed wiatrem. Dodatkową dobrą izolację zapewniają: kotara lub uchylne drzwiczki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić zabawkę dla psa krok po kroku.

Jaka jest cena za budę dla psa?

Najzwyklejsza buda o dwuspadowym dachu dla średniej wielkości psa powinna kosztować ok. 280 – 400 zł. Takie legowisko jest zazwyczaj dobrze ocieplone i jest wyposażone w kotarę. Przy wyborze budki pamiętaj, że jej wymiary należy mierzyć od wewnątrz, a samo wejście powinno być zdecydowanie mniejsze.

Za budkę z przedsionkiem trzeba zapłacić więcej. Jej cena wynosi ok. 650 zł, ale warto sprawdzić różne strony i oferty, ponieważ niekiedy promocja na taką budkę wynosi nawet 200 zł. Najdroższe są budki z bardzo dobrych materiałów oraz z pewnymi dodatkami (np. miejscem na miskę, tabliczką z imieniem psa). Cena takich budek to ok. 1200 zł.

Wybór jest szeroki, a każdy pies lubi inny rodzaj posłania, dlatego trudno wybrać najlepsze psie legowiska. Dla małego psa można kupić dobre posłanie w granicy 100 zł, ale w przypadku większego pupila będzie trzeba zapłacić nieco więcej. Dla psów, które mają problem z kręgosłupem, warto kupić specjalną kanapę lub materac z matą ortopedyczną. Budkę dla psa możesz wykonać samemu, jeśli tylko masz możliwości i chęci.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny