Legowisko dla psa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Nawet jeśli pies może wchodzić na łóżko (za zgodą właściciela), powinien mieć swoje posłanko, które będzie tylko jego. Nie powinno stać w przejściu, przy głośniku, przy kaloryferze czy w przeciągu. Jest to miejsce, w którym pies powinien czuć się bezpiecznie. Warto nauczyć psa komendy „do siebie”, aby sam kierował się na leżak. Jest to bardzo przydatne wtedy, gdy trzeba zapanować nad psem.

Przy wyborze posłania dla psów należy zwrócić uwagę na:

 • wymiary leżanki,
 • rodzaj spania,
 • materiał leżanki,
 • wypełnienie spania.

Spanie dla psów zawsze należy wybierać pod kątem wielkości psa. Nie może być za duże, ponieważ wtedy pies nie będzie czuł się bezpiecznie. Jednak też nie może być za ciasne. Pies musi mieć możliwość swobodnego okręcenia się i położenia. Niektórzy decydują się na psie legowiska na podwyższeniu. Z kolei małe schorowane pieski zazwyczaj nie mogą mieć zbyt wysokiego wejścia.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Legowisko dla psa można podzielić na:

 • legowisko ze ściankami i wyciętym wejściem,
 • legowisko ze ściankami, ale bez wejścia (gniazdo),
 • materace,
 • poduszki,
 • kanapy ortopedyczne,
 • budki,
 • namioty,
 • maty chłodzące,
 • maty typu dry bed.

Posłania dla psów – co jeszcze warto wiedzieć?

Małe materiałowe legowisko z daszkiem (budka) dla piesków kosztuje ok. 35 – 80 zł. Może to być także koszyk do spania. Obudowana leżanka powinna spodobać się szczeniakowi. Legowiska (nie „siedliska”) należy wymieniać, gdy pies z nich wyrośnie lub gdy jakaś jego część ulegnie uszkodzeniu.

Cena za kanapy ortopedyczne to kwestia ok. 100 – 300 zł, ale niekiedy dostępne są także droższe modele (ok. 500 zł). Dla średniego psa dobrze sprawdzi się zarówno materac czy poduszka, jak i klasyczne legowisko. Cena poduszki to mniej więcej 80 – 120 zł. Małe materace dla zwierząt można kupić w podobnej cenie, ale te większe są już droższe (ok. 200 – 300 zł). Legowisko z wyciętym wejściem i ściankami kosztuje ok. 150 – 350 zł.

Psie legowiska zrobione są z różnych materiałów. Warto wybierać te, które są gładkie i trwałe. Niektóre posłania dla psów mają zdejmowany pokrowiec, który można bezpiecznie prać w pralce, więc łatwo utrzymać higienę w miejscu spania psa.

Pies leżący na posłaniu, a także polecane posłania dla psów, ceny, rodzaje i porady
Jakie posłania dla psów można znaleźć w sklepach, czyli rodzaje, ceny i porady zakupowe

W przypadku psów, które mają problem z trzymaniem moczu, warto zdecydować się na legowisko wykonane z materiału wodoodpornego lub typu dry bed. Spanie dla piesków może być wypełnione m.in. silikonowymi kulkami, które nie uczulają alergików. Jeśli planujesz zakupy dla swojego pupila, sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

Buda dla psa na dwór – cena, informacje

Wybór odpowiedniej budy dla psa uzależniony jest od tego, ile i kiedy pies będzie przesiadywać w ogrodzie. Jeżeli pies ma cały czas dostęp do domu, legowisko nie musi być ocieplane, ale jeśli będzie przebywać w niej wieczorami (zwłaszcza w czasie jesieni lub wiosny), to należy zadbać o to, aby w środku było ciepło.

Podobnie jak w przypadku legowiska do domu, tak tutaj też buda powinna być dobrana pod kątem wielkości psa. Zbyt mała uniemożliwi psu swobodne umoszczenie się, a za duża nie utrzyma ciepła w chłodniejsze wieczory. Dodatkową izolację zapewnia przedsionek. Aby wiatr nie dostawał się do wnętrza budki, wyjście z niej powinno być osłonięte ścianą z przedsionka. Kolejną ochroną przed wiatrem stanowią uchylne drzwiczki lub kotara. Niektóre budy mają płaski, otwierany dach, który ułatwia sprzątanie legowiska.

Buda nie powinna stać bezpośrednio na ziemi. Niektóre mają już zamontowane podstawki, ale jeśli zakupiona przez ciebie budka nie posiada nóżek, trzeba samemu zadbać o odizolowanie jej od gruntu. Dobrze sprawdzi się zarówno paleta, jak i styropian. Gdy ustawisz budkę, upewnij się, że stoi stabilnie. Legowisko dla psa nie powinno być ustawione w zbyt nasłonecznionym miejscu.

Warto pamiętać, że wymiary budy dla psa trzeba mierzyć od wewnątrz. Wejście powinno być zdecydowanie mniejsze od wysokości i szerokości budki. Prosta buda z dachem dwuspadowym dla średniego psa, a do tego bardzo dobrze ocieplona i wyposażona w kotarę, kosztuje ok. 280 – 400 zł. Budy z przedsionkiem są droższe. Ich cena to kwestia nawet 650 zł, ale można trafić na promocje, gdzie ich cena spada nawet o 200 zł. Z kolei posłania ulepszone i z bardzo dobrych materiałów mogą kosztować ok. 1200 zł. Jeśli nie brakuje ci chęci i możliwości, możesz sam wykonać budkę dla swojego pupila. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić zabawkę dla psa krok po kroku.

Nie sposób wybrać jednego, najlepszego posłania dla psa. Klasyczne legowiska kosztują ok. 150 – 350 zł. Większa cena zazwyczaj dotyczy posłań dla większych psów. Znaczenie ma nie tylko rozmiar psa, ale także jego upodobania i to, czy jest zdrowy. Dla schorowanych zwierząt zaleca się kanapy ortopedyczne.

ikona podziel się Przekaż dalej