Kocia dieta
Dobra karma dla kota to podstawa jego zdrowia. Warto wybrać sprawdzony produkt, który jak najlepiej będzie służył zwierzakowi. Na rynku dostępne są karmy suche i mokre, a ich bogata różnorodność sprawia, że jest w czym wybierać.
Jedzenie dla kota powinno być pożywne i zasobne w wodę. Dlatego warto rozejrzeć się wśród różnych produktów na rynku, by wybrać najlepszą karmę dla swojego kota. Na temat karm dla kotów narosło sporo kontrowersji. Niektórzy zalecają karmienie karmą suchą, inni – wprost przeciwnie. Wszystko jednak wskazuje na to, że karma mokra jest bliższa naturalnej, dlatego właśnie to ona powinna stać się głównym pożywieniem dla kota.
Karma sucha
Sucha karma powstaje w wyniku obróbki termicznej pożywienia. Jest wzbogacona tłuszczem i substancjami smakowymi.
Stosując suchą karmę, należy wziąć pod uwagę prawidłowe nawodnienie organizmu kota. Koty zupełnie inaczej odczuwają pragnienie niż inne zwierzęta, ciężko je nakłonić do picia wody z miski. A długofalowe karmienie suchą karmą może stać się przyczyną chorób nerek lub problemów z układem moczowym.
Mieszając karmę suchą z mokrą, unikniemy także zbyt wysokiej ilości węglowodanów, które zawiera karma sucha. Warto też pamiętać, by przy przejściu z karmy suchej na mokrą, tę drugą wprowadzać stopniowo do menu zwierzaka. Zmiana powinna odbywać się ostrożnie, by uniknąć problemów z trawieniem u kota. Można też przetestować kilka różnych produktów, obserwując reakcję kota. Na koniec wybrać tę, która smakuje mu najbardziej. Kto wie, może z czasem mokra karma stanie się tą ulubioną.
Karma mokra
Karmy mokre dla kota dostępne na apetete.pl cieszą się pozytywnymi opiniami wśród weterynarzy. Ten typ karmy zawiera liczne wartościowe substancje odżywcze. Przede wszystkim jednak jest dla kota bezpiecznym źródłem wody, gdyż pozwala ją przemycić do jego menu w dość naturalnej formie. Koty bowiem przyzwyczajone są do jej pozyskiwania w środowisku naturalnym właśnie z pożywienia. Tymczasem dzienne zapotrzebowania kota na wodę wynosi blisko 60 ml na kilogram masy ciała. Kot karmiony tylko suchą karmą zaspokaja zaledwie niecałe 5% zapotrzebowania na wodę. Tym samym prowadzi to do odwodnienia zwierzaka, nieprzyzwyczajonego do uzupełniania zasobów wody z innych źródeł niż pożywienie.
Karma mokra zawiera do 75% wody, co ułatwia trawienie. Na ogół składa się głównie z kawałków pożywienia w galarecie lub po prostu oblanych sosem. Im więcej w niej mięsa, tym lepiej. Najlepiej, by nie było w karmie zboża – kot nie odżywia się nim w naturalnym środowisku. Kotu nie służą również ziemniaki, kasze, ryż i warzywa, dlatego dobrze jest je ograniczyć do minimum.
Karma mokra choć ma dużo zalet, może kotu nie przypaść do gustu. Wówczas można ją podgrzać, należy jednak uważać, by nie była za gorąca. Koty lubią aromatyczne posiłki. Jeśli jednak wciąż kot będzie stawiał opór, można taką karmę posypać ulubionym kocim smakołykiem (te dostępne są w przeróżnych formach – od dropsów po pasty). Nigdy nie należy podawać karmy zaraz po wyjęciu z lodówki.
Mokra karma świetnie sprawdzi się także dla małych kociąt. Łatwo się wchłania i jest dobrze przyswajalna przez kocięta. Doskonale nada się również dla kotów z otyłością lub z chorobami nerek.
Mokra karma może być zapakowana w puszce lub saszetce, na tacce albo w postaci pasztetu, musu lub kawałków mięsa.
Minusem mokrej karmy może być jej cena – nieco wyższa w porównaniu z karmą suchą. Zwierzak musi jej też spożywać nieco więcej niż karmy suchej. Z pewnością jednak taka finansowa inwestycja w dobre pożywienie dla kota opłaci się i pozwoli zaoszczędzić na dodatkowych wizytach u weterynarza.
artykuł sponsorowany