Linienie u psa i kota

Kiedy wypadanie sierści jest normalne?

Pies i kot linieje w określonym czasie. Naturalnie sierść wypada im w okresie wiosennym oraz jesiennym. Jest to czas, kiedy zmienia się temperatura otoczenia, a organizm dopasowuje się do panujących warunków. Linienie może być nasilone szczególnie u psów północy, takich jak husky czy akity. Utrata sierści jest zwykle równomierna i dotyczy włosów na całym ciele.

Niestety, nie można całkowicie zapobiec temu zjawisku, ponieważ jest to w pełni naturalny proces. Proste zmiany w diecie mogą jednak pomóc ograniczyć linienie. Słaba jakość diety często prowadzi bowiem do pogorszenia stanu psiego włosa! Skup się zatem na diecie bogatej w mięso z dodatkiem owoców i warzyw. Dieta bogata w witaminy i wszelkie składniki odżywcze, zapewni mieszkom włosowym psa wszystko czego potrzebują do silnego i sprężystego wzrostu.

W przypadku psów, które linieją, ważne jest szczotkowanie sierści - czasami co kilka dni, a czasami kilka razy w tygodniu lub codziennie.

Choroby powodujące utratę sierści

Wypadanie sierści bywa także objawem chorobowym. Pies traci sierść podczas:

  • chorób pasożytniczych,
  • schorzeń endokrynologicznych,
  • infekcji grzybiczych,
  • infekcji bakteryjnych,
  • alergii.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Podczas inwazji pcheł psy drapią się oraz wygryzają swędzące okolice ciała. Doprowadza to do powstawania zaczerwienionych, wyłysiałych “placków”. W przypadku alergii na ugryzienia pcheł zmiany powstają głównie w okolicy podstawy ogona.

Pies może zrzucać sierść z powodu braku równowagi hormonalnej tarczycy. Pojawiający się wtedy stan zapalny skóry i kruchość włosów przekształca się w nadmierne wypadanie sierści.

Miejscowa utrata włosów może wynikać także np. z obecności guzów narządów rozrodczych. Nowotwory jajnika lub jąder powodują zaburzenia w wydzielaniu hormonów, a co za tym idzie także wzrost włosów.

Problem wypadania sierści pojawia się także w czasie alergii. Wrażliwe psy mogą sezonowo cierpieć na pogorszenie stanu skóry oraz sierści. Alergeny znajdujące się w środowisku, powodują świąd, który niekontrolowany może doprowadzić nawet do wydrapania sobie przez psa ran! Taka sytuacja doprowadza do wtórnych infekcji i konieczności leczenia psa!

Dieta w czasie linienia psa lub kota

Prawidłowe żywienie psa

Właściwe karmienie ma duże znaczenie dla ogólnego zdrowia psa. Dopasowanie właściwej karmy ogranicza otyłość u psa oraz zapobiega wielu chorobom. Jest także istotne dla kondycji włosów oraz skóry psa i kota Zbilansowana dieta musi zawierać tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały, a także odpowiednią ilość kalorii oraz wysokiej jakości przyswajalnego białka.

Dieta w czasie linienia powinna zawierać więcej białka, dlatego w tym okresie możesz stosować np. wysokobiałkowe przekąski. Badania wskazują bowiem, że aż 30% białka spożywanego w tym czasie wykorzystywana jest na regenerację naskórka. Zawsze kontroluj jednak liczbę kalorii. Długotrwałe przekraczanie zalecanej ilości energii powoduje otyłość u psa!

Linienie wymaga także podawania kwasów omega-3 oraz omega-6, które mają właściwości przeciwzapalne oraz cynku, biotyny, witaminy A oraz E. Biotyna znana jako witamina H to ważny składnik odżywczy, który jest jednym z najlepszych suplementów dla sierści i skóry Twojego psa.

W diecie domowej zastosować można dodatek:

  • siemienia lnianego,
  • olejów,
  • oliwy.

Oleje te są niezwykle bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, dlatego mogą poprawić wytrzymałość sierści Twojego psa przez cały rok! Nie jest to w 100% skuteczne, ale gdy przestaniesz je podawać, zauważysz, że  włos wypada silniej.

Pamiętaj, że zapewnienie psu odpowiedniej ilości świeżej wody może również pomóc ograniczyć linienie. Odwodniona skóra sprzyja bowiem wypadaniu włosów. Regularnie upewniaj się, że miska Twojego psa jest pełna i zachęcaj go do picia!

Tak jak istnieje karma dla psa po sterylizacji, na rynku zoologicznym są już produkty przeznaczone dla czworonogów, których sierść wymaga wsparcia. Przykłady to:

  • Royal Canin Dermacomfort
  • Royal Canin Skin Support
  • NP SC Sensitive Skin
  • Purina Pro Skin&Stomach
  • AvoDerm For Skin&Coat

A może zainteresuje cię także ten artykuł z informacjami, jakie psy mają włosy zamiast sierści?

Jak wybrać dobry suplement?

Wybierając suplement diety, które mają poprawić stan sierści Twojego czworonoga dokładnie przeanalizuj ich skład oraz porównaj ze składem karmy, którą stosujesz. Nadmiar niektórych substancji może wręcz zaszkodzić Twojemu psu!

Kobieta podająca suplementy kotu, a także suplementy i dieta w czasie linienia dla psa i kota
Dieta w czasie linienia psa i kota krok po kroku, czyli suplementy, pielęgnacja, żywienie psa, informacje i porady

Ogólne wskazówki dotyczące wyboru suplementów:

  • Wybieraj marki, które zleciły badania kliniczne swoich produktów.
  • Czytaj uważnie etykiety!
  • Nie podawaj psom suplementów diety dla ludzi, ponieważ mogą one zawierać składniki szkodliwe dla psów.
  • Korzystaj z porad lekarza weterynarii.

Czego unikać w diecie psa?

Pamiętaj, by w diecie psa unikać niektórych składników! Są one toksyczne lub szkodzą pracy przewodu pokarmowego Twojego czworonoga. Pośrednio wpływają także na stan jego włosa!

  1. Sól - sól to ważny składnik ludzkich potraw, który nie powinien być częścią diety psa. Nadmiar soli w karmie zwierzaka, może powodować m.in. wypadanie sierści.
  2. Cukier – niektóre psy dość chętnie zjadają słodycze! Jest to jednak szkodliwe! Czekolada jest toksyczna, a zbyt dużo cukru również wpływa negatywnie na kondycję skóry.
  3. Pikantne jedzenie - pikantne potrawy są szkodliwe dla zdrowia psa! Nie podawaj psom przetworzonych i przyprawionych produktów.
  4. Orzechy – w diecie ludzi często zaleca się orzechy, ale dla psów jest to źródło kalorii, które trzeba uwzględnić w dawce pokarmowej. Nie podawaj psu masła orzechowego, szczególnie, gdy ma w składzie sól.

Nigdy nie podawaj psu także winogron, rodzynek, orzechów makadamia, cebuli, czosnku, kawy, herbaty oraz szczypiorku, czy surowych ziemniaków. Wszystkie te produkty mogą spowodować zatrucie i poważne kłopoty zdrowotne.

Zgłoś się do lekarza weterynarii, jeśli twój pies ma matową sierść, widoczne wyłysienia lub gubi większe ilości włosów niż zwykle.

ikona podziel się Przekaż dalej