Otyłość u kota - przyczyny, skutki, leczenie, zapobieganie, dieta
Otyłość u kota to popularny problem. Skąd bierze się nadwaga? Jak powinna wyglądać dieta zdrowego zwierzęcia? Poznaj skutki otyłości oraz dowiedz się jak odchudzić kota z nadwagą.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dietach dla zwierząt.
Z tego artykułu dowiesz się:
Otyłość u kota – co musisz wiedzieć?
Skąd bierze się nadwaga u kota?
Otyłość to obecnie najczęstsze zaburzenie żywieniowe u zwierząt domowych. W jednym z badań klinicznych przeprowadzonym w 2018 aż 59,5% kotów zostało sklasyfikowanych jako zwierzęta z nadwagą lub otyłością. Oznacza to, że szacunkowo 56 milionów zwierząt przekracza swoją prawidłową masę ciała. Wśród kotów nadwaga występuje szczególnie u wykastrowanych osobników w średnim wieku.
Otyłość u kota nie bierze się z powietrza! Wynika albo z błędów dietetycznych albo choroby zwierzęcia! Na liście przyczyn nadwagi oraz otyłości znajdują się:
- Genetyka (rasa) - w grupie badawczej różnych ras kotów domowych znaleziono autosomalny recesywny gen, który ma wpływ na to, czy koty wykazywały fenotyp (wygląd zewnętrzny) chudy czy otyły w wieku 8 miesięcy. Do ras predysponowanych ras należą kot brytyjski krótkowłosy, maine coon i norweski leśny).
- Wiek– szczyt otyłości występuje u kotów w średnim wieku (5–11 lat). Następnie waga spada. Większość starszych kotów jest chuda.
- Poziom aktywności – czynnik ten jest dość trudny do ilościowego określenia. Brak ruchu ma jednak znaczenie w gromadzeniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
- Status płciowy- predysponowane są głównie osobniki męskie po zabiegu kastracji, choć mechanizmy leżące u podstaw rozwoju otyłości po kastracji są niejasne. Zaobserwowano co prawda zwiększony apetyt po kastracji, co prawdopodobnie wynika z utraty zdolności do samoregulacji spożycia pokarmu, ale dodatkowo spada ilość hormonów, a organizm nie musi wykorzystywać energii do ich syntezy. Zapotrzebowanie na kalorie spada. Tymczasem niewielu opiekunów dostosowuje ilość karmy. Wymagane jest tymczasem znaczne (30–40%) zmniejszenie dziennego spożycia kalorii.
Średnio aktywny, dorosły kot domowy powinien przyjmować 60-80 kcal/kg masy ciała dziennie. Chcąc karmić kota także przekąskami, należy uwzględnić je w tej liczbie zmniejszając porcje karmy suchej i/lub wilgotnej.
Nieodpowiednie karmienie a problemy zdrowotne
Stosowanie niskiej jakości karm lub przekarmianie kota nigdy nie kończy się dobrze. Otyłość definiowana jest jako 30% procentowe przekroczenie ilości tkanki tłuszczowej względem normy, która wynosi 10% do 30%.
Jedną z najczęściej stosowanych skal do oceny nadwagi jest BCS (body condition scale). Jest to sposób na wizualną ocenę w skali numerycznej. Obecnie istnieją dwie opcje, których można użyć - jedna, która ocenia zwierzęta w przedziale od 1 do 5, a druga w przedziale od 1 do 9. W obu skalach 1 oznacza bardzo chudego kota! W skali 5-stopniowej idealną oceną jest 3, a 5 oznacza otyłość. W 9-stopniowej skali prawidłowo zbudowane koty mają ocenę od 4 do 5, a znaczną otyłość opisuje się 9. Charakter skali BCS jest subiektywny, ale badania wykazały, że wynik jest powiązany z procentową zawartością tkanki tłuszczowej. W idealnym BCS zawartość tłuszczu w organizmie wynosi od 15 do 25 procent. Natomiast BCS 7 do 9 wskazuje na około 30 procent lub więcej tkanki tłuszczowej.
Obserwacje zwierząt domowych wykazały, że psy i koty są mniej podatne na problemy ze stawami, jeśli utrzymują BCS na poziomie od 4 do 5 w 9-stopniowej skali.
Największy kot świata to dziki legrys, czyli połączenie lew z tygrysem. Zwierzę ma ponad 3 metry długości oraz waży ponad 400 kg. Wśród kotów domowych rekordową masą ciała jest 21,3 kg. Kot plasujący się na 2 miejscu miał ponad 17 kg i najprawdopodobniej zmarł na skutek chorób będących powikłaniem otyłości. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odchudzić kota.
Skutki otyłości – jakie problemy zdrowotne ma otyły kot?
Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że otyłość zwiększa podatność na infekcje, gdyż upośledza działanie układu odpornościowego. Naukowcy postanowili sprawdzić wpływ przyrostu masy ciała na tolerancję glukozy, wrażliwość na insulinę, parametry hematologiczne i biochemiczne oraz stężenie leptyny u kotów. Stwierdzono u nich znaczące zmniejszenie liczby białych krwinek oraz spadek liczby erytrocytów. Zmiany te małe sugerują łagodną supresję szpiku kostnego.
U badanych zwierząt wystąpił również wzrost poziomu insuliny przy jednoczesnym spadku wrażliwość na ten hormon. Wskaźnik wrażliwości na insulinę był o 53% niższy u kotów z nadwagą.
Otyły kot może zatem cierpieć na szereg różnych chorób i problemów zdrowotnych. Powikłaniem nadmiernej masy ciała są:
- problemy ze stawami,
- choroby układu krążenia,
- cukrzyca,
- nowotwory,
- choroby dermatologiczne,
- zaburzenia układu rozrodczego,
- zaburzenia pracy układu moczowego,
- powikłania związane ze znieczuleniem ogólnym.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Jak odchudzić kota?
Karmienie kota – jak karmić zwierzę z nadwagą?
Odchudzanie kota to długotrwały proces, który wymaga obliczenia dla niego nowej dawki żywieniowej. Celem lekarza weterynarii zajmującego się dietetyką jest ustalenie bezpiecznego tempa spadku masy ciała kota, tak by zmniejszyć ryzyko rozwoju stłuszczenia wątroby. Specjaliści zalecają odchudzanie na poziomie 0,5% -2% tygodniowo. Jest to dobre rozwiązanie, które zapewnia również widoczne efekty dla właścicieli. W przypadku zwierzęcia, które powinno schudnąć 3 kg, docelowa masa zostanie osiągnięta w ciągu 24-60 tygodni.
Komercyjne produkty przeznaczone dla zwierząt w czasie odchudzania charakteryzują się niższą kalorycznością, podwyższonym stosunkiem składników odżywczych do energetycznych oraz wyższą zawartością białka i błonnika. Zapewnienie odpowiedniego poziomu białka zapobiega traceniu masy mięśniowej, a połączenie go z błonnikiem zapewnia najbardziej sycące karmy odchudzające. Karmienie powinno odbywać się po zważeniu posiłku! Warto także zapisywać dzienną ilość spożytej karmy.
Odchudzanie może być trochę trudniejsze, jeśli otyły kot żywiony jest domowym sposobem. Dietetyk weterynaryjny musi ułożyć wtedy dla niego niskokaloryczne menu, które zapewni mu wszystkie substancje odżywcze. Pamiętaj, by nie dawać kotu resztek z własnego stołu!
W trakcie diety ważne są regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii specjalizującego się w dietoterapii psów oraz kotów. Pozwalają one na dostosowanie spożycia kalorii, które zależne jest od uzyskiwanych postępów.
Odchudzanie to nie tylko dieta
Odchudzanie nie opiera się jedynie na zmianach dietetycznych. Ważne jest także powolne wprowadzanie większej ilości ruchu. Zacznij bawić się z kotem po kilka minut kilka razy dziennie. Zachęcanie otyłego zwierzęcia do ruchu może być początkowo trudne. Wykorzystaj niskokaloryczne przekąski, ustawiaj je co kilkanaście centymetrów, by koci łakomczuch poruszał się od jednej do drugiej.
Ciekawym sposobem jest także bieżnia wodna. Urządzenie dostępne jest w niektórych placówkach zajmujących się rehabilitacją zwierząt domowych. Ćwiczenia w wodzie odciążają stawy otyłego kota w trakcie ruchu.
Twój kot jest otyły? Nie czekaj na problemy zdrowotne! Już dzisiaj umów się na wizytę u lekarza weterynarii mającego doświadczenie w dietetyce psów i kotów.