Jaka karma jest najlepsza dla psów małych ras?
Psy małych ras odznaczają się niewielkimi rozmiarami i niską wagą. Masa ciała dorosłych czworonogów nie przekracza 10 kilogramów. Małe żołądki muszą otrzymywać nieduże porcje odżywczego i dobrze zbilansowanego pokarmu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Lekkostrawne i wartościowe karmy dla najmniejszych pupili
Wśród małych ras psów znajdziemy urocze maltańczyki, pekińczyki, miniaturowe szpice oraz żywiołowe pinczery, chihuahua czy yorkshire terriery. Wiele z nich jest niepoprawnymi łakomczuchami z tendencją do przybierania na wadze. Dlatego ich codzienne dieta powinna zawierać dobrze zbilansowane karmy dla psów, aby zapewnić energię do aktywności, ale nie powodować nadwagi. Lekkostrawne pożywienie, bogate w błonnik pokarmowy pozwoli też łatwiej strawić pokarm i uzyskać regularne wypróżnienia.
Małe czworonogi mają delikatną budowę kośćca, dlatego przygotowana dla nich karma sucha dla psa zawiera zwiększoną ilość glukozaminy i chondroityny oraz kolagenu, które wpływają korzystanie na funkcjonowanie układu stawowego. Dodatkowa porcja wapnia, miedzi i fosforu uzupełni niedobory tych minerałów i wzmocni strukturę kości i zębów.
Zdrowie, witalność i piękna sierść
Wśród małych ras również znajdziemy psy o imponującej, długiej sierści. Dbanie o nią to także odpowiednia dieta, bogata w kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, miedź oraz drożdże dostarczające cynku i biotyny, które zapewniają dobrą kondycję psiej szaty. Karma dla psa z takimi dodatkami, wprowadzi do codziennego menu wartościowe składniki, które wpłyną pozytywnie na zdrowie jak i na wygląd każdego pupila.
Małe psie pyszczki potrzebują odpowiednio dopasowanego dla nich pożywienia, które będzie łatwe do pogryzienia. Niewielkie granulki czy krokieciki o strukturze wspomagającej oczyszczanie zębów, zapobiegają osadzaniu kamienia nazębnego. To podwójna korzyść, która poprawi stan uzębienia, a jednocześnie zachęcą pupila do jedzenia.
Specjalne potrzeby małych psów
Dla małych czworonogów cierpiących na alergię przygotowano karmy dla psa Husse z łatwo przyswajalnymi łososiem i ryżem. Taka forma bezglutenowego pożywienia ułatwi trawienie pupilom z wrażliwym układem pokarmowym. Również dla psów po sterylizacji, które zazwyczaj mają skłonność do tycia, warto wybierać specjalne karmy z obniżoną zawartością tłuszczu, dodatkiem prebiotycznych włókien wspierających wzrost korzystnej mikroflory w jelitach. W tego rodzaju pokarmach znajduje się również często l-karnityna przyspieszająca spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej.
Ważnym składnikiem karmy dla psa jest błonnik, który wspomaga perystaltykę jelit. Źródłem błonnika mogą być warzywa i owoce, jak też nasiona babki płesznik, które działają oczyszczająco i wspomagają pracę układu pokarmowego. Równie korzystnie działa na pracę jelit wyciąg z jukki Schidigera, który również oczyszcza wątrobę i nerki, działa przeciwskurczowo i przeciwzapalnie, a przy tym neutralizuje nieprzyjemną woń kału.
Wybierając karmy dla psów małych ras, mamy do dyspozycji zazwyczaj niewielkie opakowania, gwarantujące zawsze świeży pokarm. Porcje dzienną dla największych łakomczuchów warto podzielić na dwa lub trzy posiłki, aby dostarczyć odpowiednią ilość pożywienia, bez przekarmiania pupila dodatkowymi przysmakami zaspokajającymi duży apetyt.
artykuł sponsorowany