Karma dla psa – na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobra karma dla psa. Cena kontra jakość

Odpowiednia karma dla psów powinna zawierać wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Jest to ważne zarówno z punktu prawidłowego rozwoju szczeniąt, jak i odpowiedniej kondycji psów dorosłych. W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne rodzaje karm. Jednym z kluczowych aspektów podziału często okazuje się cena zakupu.

W dużych marketach przeważnie nabędziemy karmy, których cena nie przekracza 7 zł. za kilogram. Cena wydaje się wyjątkowo atrakcyjna, jednak nie powinna być głównym aspektem naszego wyboru. Warto pamiętać, że pies to urodzony mięsożerca. To właśnie mięso zapewnia mu niezbędne wartości odżywcze i jest cennym źródłem białka. Wyjątkowo atrakcyjna cena karm marketowych uniemożliwia zastosowanie w nich produktów mięsnych. W składzie niektórych produktów dla psów odnajdziemy głównie zboża, które nie powinny stanowić podstawy prawidłowej diety.

Zboża w diecie psa stanowią rolę taniego zapychacza. Co więcej, zboże nie jest bogate w wartości odżywcze, przeznaczone dla mięsożerców. Karma dla psów obfitująca w tego typu produkty będzie też posiadała zwiększone dawkowanie. W zbożu znajduje się dużo węglowodanów i błonnika, co z kolei spowoduje zwiększenie liczby i objętości odchodów. Dlatego możemy stwierdzić, że najlepsza karma dla szczeniaka oraz dla dorosłych psów, nie posiada wysokiej zawartości zbóż lub jest ich całkowicie pozbawiona.

Niektóre karmy ze średniej półki (np. Happy Dog), również są dostępne w atrakcyjnych cenach. Jednak warto analizować ich skład i dawkowanie. Każda karma dla psa musi posiadać czytelną rozpiskę składu. Producenci są zmuszeni do przedstawienia składników w odpowiedniej kolejności. Im więcej danego składnika znajduje się w karmie dla psów, tym wyżej znajdzie się w zestawieniu. Dlatego jeśli na pierwszym miejscu składu odnajdziemy zboża, karma dla psa nie będzie najzdrowszą opcją.

Karma dla psa. Sucha czy mokra?

Kolejną wartą uwagi kwestią jest wybór pomiędzy karmami suchymi i mokrymi. Oba rozwiązania posiadają swoich zwolenników oraz przeciwników. Zarówno karma sucha, jak i mokra mogą posiadać zestaw indywidualnych zalet oraz wad, które warto rozważyć.

Karma sucha cieszy się największą popularnością. Godne uwagi produkty zapewniają wszystkie niezbędne wartości odżywcze i nadają się zarówno dla szczeniąt, jak i dla psów dorosłych. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje pokarmów, a szerokie możliwości wyboru stanowią duże ułatwienie. Żywienie karmami suchymi jest także najbardziej wygodnym dla właściciela rozwiązaniem. Karma sucha okazuje się łatwa do przechowywania, posiada stosunkowo niewielkie dawkowanie. Zadaniem właściciela psa jest jedynie wsypanie odpowiedniej ilości karmy do miski i zapewnienie dostępu do świeżej wody. Wśród suchych karm dla psów dużą popularnością cieszy się Acana karma, Taste of The Wild i Happy Dog.

Niestety sucha karma dla psów posiada także pewne wady. Żywienie suchymi granulkami może być nieatrakcyjne dla niektórych wybrednych czworonogów. Niektóre psy uznają tego typu pożywienie za niesmaczne i odmawiają spożywania posiłków. Dlatego dużą popularnością cieszy się również karma mokra. W ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno rodzaje karm dla szczeniąt, jak i dla dorosłych psów. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak często karmić psa.

Karma mokra posiada większe dawkowanie niż karmy suche. Wiąże się to z większą zawartością wilgoci w pożywieniu i mniejszą ich kalorycznością. Dawkowanie będzie uzależnione od wieku, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej pupila. Należy przy tym podkreślić, iż dobrej jakości, mokra karma dla psa będzie w stanie zapewnić pupilowi wszystkie niezbędne wartości odżywcze.

Mokra karma dla dorosłych psów i małych szczeniąt powinna posiadać odpowiedni skład. W ofercie sprzedaży znajduje się zarówno karma bytowa, jak i specjalistyczna. Karma mokra jest uznawana za ciekawą opcję, zapewniającą zdrowe żywienie psa. Niestety średniomiesięczna cena karmienia produktami mokrymi okazuje się wyższa w porównaniu z cenami karm suchych. Najlepsza karma dla szczeniaka może kosztować po kilkanaście złotych za puszkę. Dlatego żywienie karmami mokrymi nie jest zbyt popularne w przypadku dużych psów, u których dawkowanie jedzenia utrzymuje się na wysokim poziomie.

Karma specjalistyczna i karma bytowa. Podobieństwa i różnice

Jak już wspomnieliśmy, karma dla psa powinna posiadać wszystkie niezbędne wartości odżywcze i być dopasowana do stanu pupila. Niestety wiele psów cierpi na różne dolegliwości zdrowotne, a typowe żywienie karmami bytowymi okazuje się niewystarczającym rozwiązaniem.

W ofertach sprzedaży znajduje się także karma specjalistyczna, czyli dopasowana do indywidualnych, nietypowych potrzeb zwierzaków. Dobrym przykładem będzie tu specjalistyczna karma dla psich alergików czy specjalistyczna karma dla zwierząt z problemami wątrobowymi. Karma specjalistyczna może być zalecona przez weterynarza lub psiego dietetyka, który rekomenduje konkretny produkt i jego dawkowanie.

Karma specjalistyczna powinna być dopasowana do rodzaju danego problemu. W ofertach wielu producentów (np. Acana karma czy Farmina) znajdziemy produkty dla psich alergików. Częstym alergenem pokarmowym okazują się zboża, dlatego w sprzedaży coraz częściej pojawia się specjalistyczna karma typu Grain Free.

Karma specjalistyczna może być też dopasowana do potrzeb konkretnej rasy psów. Niektóre pupile źle radzą sobie ze spożywaniem kurczaka, dlatego w ofercie producentów pojawiają się też karmy bez zbóż oraz bez drobiu. Wybór karm dla dorosłych psów i dla szczeniąt jest na tyle duży, że można dopasować produkty do wymagań i potrzeb konkretnego pieska.

Pies patrzący na miskę pełną mokrej karmy, a także karma dla psa, rodzaje i cena
Karma dla psa krok po kroku, czyli rodzaje, ceny i porady zakupowe

Specjalistyczna karma dla psa może wyróżniać się nieco wyższymi cenami w porównaniu do typowych produktów bytowych. Dlatego osoby decydujące się na żywienie psów gotowymi karmami, często sięgają po dobrej jakości karmy bytowe. Jest to produkt, który zapewnia wszystkie niezbędne wartości odżywcze i może być dopasowany do potrzeb szczeniąt bądź dorosłych psów. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje karm, niektóre z nich mogą być dedykowane dla psów bardzo aktywnych lub seniorów. Mamy też do dyspozycji różne rodzaje smakowe, posiadające różnorodne dawkowanie i umożliwiające zdrowe żywienie pupila.

Polecane karmy dla psów w super cenie!

Najlepsza karma dla szczeniaka i dorosłego psa

Czy istnieje najlepsza karma dla szczeniaka i dorosłego psa?

Nie istnieje jedna karma, która zawierałaby idealne wartości odżywcze i była dopasowana do potrzeb wszystkich psów. Z tego powodu nie istnieje też jedna, najlepsza karma dla szczeniaka czy dorosłego psa. Poszczególne rodzaje produktów mogą być dopasowane do konkretnych pupili. Jedne zareagują dobrze na żywienie karmami drobiowymi, inne lepiej poradzą sobie żywieniem w postaci karm jagnięcych, wołowych czy rybnych.

Najlepsza karma dla szczeniaka i dorosłego psa powinna być dobrana do konkretnego osobnika. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na wartości odżywcze, dawkowanie oraz skład. Poszczególne rodzaje pożywienia dla szczeniąt posiadają większą zawartość białka niż rodzaje karm dla dorosłych psów. Jest to jedna z kluczowych kwestii podziału pomiędzy pokarmami rangi adult oraz puppy.

Jak już wiemy, nie istnieje jedna, najlepsza karma dla szczeniaka lub dorosłego psa. Jednak istnieje wiele produktów, które posiadają pozytywne opinie i świetnie sprawdzają się w przypadku większości psów oraz dorosłych szczeniąt. Cena nie powinna odgrywać tu kluczowej roli. Znacznie istotniejsze okazują się opinie o danym producencie. Wśród znanych, renomowanych marek karm dla psów możemy wymienić Orijen, Happy Dog, Eukanuba, Acana karma, Happy Dog, Brit Care, Taste of The Wild czy Applaws. W ofertach sprzedaży znajdziemy także karmy innych znanych producentów, których produkty zapewniają wszystkie niezbędne wartości odżywcze, posiadają odpowiednie dawkowanie i posiadają pozytywne opinie wśród posiadaczy psów.

Dobra karma dla psa. Top 5 polecanych produktów

Omówiliśmy już najważniejsze kryteria doboru karmy dla psów. W dalszym etapie możemy przystąpić do wyszczególnienia pięciu produktów, które posiadają najlepsze opinie, dobry skład i nadają się dla wymagających czworonogów. Znajdująca się poniżej lista pięciu top produktów została zaprezentowana w kolejności przypadkowej.

  • Acana karma Classics Prairie Poultry – to znana karma sucha, posiadająca bardzo dobre opinie i dobry skład. Pokarm dedykowany dla dorosłych psów o typowych potrzebach żywieniowych. Acana karma Classics Prairie Poultry posiada w swoim składzie dużą zawartość mięsa drobiowego, pochodzącego z wolnego wybiegu. W składzie znajdziemy także jaja oraz odpowiednio zbilansowane wartości odżywcze. Cena opakowania o pojemności 2 kg wynosi około 60 zł. Sprawdź, gdzie znajdziesz tę karmę w najniższej cenie.
  • Wiejska Zagroda, jagnięcina ze szpinakiem – według wielu właścicieli psów, jest to najlepsza karma dla szczeniaka. Produkt gotowy w postaci suchej, pozbawiony dodatków zbóż ani niepotrzebnych wypełniaczy. Sucha karma Wiejska zagroda posiada aż 67 % składników mięsnych oraz dodatek warzyw, owoców i oleju z łososia. Dobry skład i wysoka przyswajalność sprawiły, że karma dla psa Wiejska Zagroda zdobywa bardzo dobre opinie. Cena zakupu opakowania o pojemności 2 kg wynosi 55 – 60 zł. Sprawdź, gdzie znajdziesz tę karmę w najniższej cenie.
  • Mokra karma dla psa Animonda Gran Carno – to kolejna grupa produktów, która posiada bardzo dobre opinie. W składzie mokrych karm Animonda znajdziemy dużą zawartość mięsa oraz podrobów. W ofercie sprzedaży znajduje się wiele wersji smakowych, a wśród nich wołowina i królik z ziołami, wołowina i kacze serca, wołowina z indykiem czy wołowina z dziczyzną. Cena jednego opakowania mokrej karmy o pojemności 800 g wynosi około 8 zł. W ofercie sprzedaży znajdziemy także większe zestawy posiłków. W tym przypadku cena zakupu może okazać się bardziej atrakcyjna. Sprawdź, gdzie znajdziesz tę karmę w najniższej cenie.
  • Acana karma Pacifica dla psów ze skłonnościami do alergii – kolejna propozycja to Acana karma z mięsem rybnym. Jest to specjalistyczna mieszanka dla psów ze skłonnościami do alergii pokarmowych. W składzie produktu znajdziemy śledzie, sardynki, flądry, dorsza, białą rybę i warzywa z niewielkim dodatkiem owoców. Acana karma z rybami nie zawiera dodatków zbóż i jest ciekawą alternatywą dla psów uczulonych na zboża, drób czy wołowinę. Cena opakowania o wadze 2 kg wynosi około 77 zł. Sprawdź, gdzie znajdziesz tę karmę w najniższej cenie.
  • Happy Dog Pur Single Protein – karma Happy Dog to ciekawy produkt ze średniej półki cenowej. W jego ofercie znajdziemy zarówno pokarmy mokre, jak i suche. Dobrym przykładem jest mokra karma Happy Dog Pur Single Protein, która zyskała dobre opinie wśród właścicieli psów. W składzie znajdziemy mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Karma Happy Dog zyskała popularność dzięki atrakcyjnym cenom. Za opakowanie Happy Dog Pur Single Protein o pojemności 200 g zapłacimy około 6 zł. Sprawdź, gdzie znajdziesz tę karmę w najniższej cenie.

W ofertach sklepów zoologicznych znajdziemy także wiele innych, godnych uwagi karm dla psów. Jeśli chcesz poznać inne karmy z dobrym składem, zapoznaj się z pozostałymi artykułami na naszym portalu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny