Buda dopasowana do potrzeb psa

Drewniana buda dla małego zwierzaka nie powinna być zbyt duża. Takie maluchy jak yorki, maltańczyki, jamniki, terriery, czy też niewielkie mieszańce potrzebują przestrzeni dopasowanych do swoich wymiarów. Gdy jest jej zbyt dużo, buda będzie się zbyt szybko wychładzać, czego przecież nie chcemy. Zasada jest zatem taka, że wysokość psa w kłębie oraz jego długość i szerokość, gdy leży zwinięty mnożymy razy 1.4. Dla przykładu więc:

  • wysokość psa - 50 cm x 1.4 = 70 cm wysokości budy
  • długość psa - 60 cm x 1.4 = 84 cm długości budy
  • szerokość psa - 40 cm x 1.4 = 56 cm szerokości budy

Warto też zadbać o to, aby wejście do budy miało prawidłowe wymiary, które pozwolą psu swobodnie z niej wychodzić i wchodzić, przeczytaj więcej na https://budydlapsa.pl/buda-dla-malego-psa/. W tym przypadku wystarczy, aby było ono tak wysokie jak pies i kilka centymetrów szersze niż nasz pupil. Nie zapomnijmy też o warstwie izolacyjnej ze styropianu albo wełny mineralnej, która będzie chroniła zwierzaka zarówno przed zimnem, jak i zbyt wysokimi temperaturami latem. Jeśli mamy na to ochotę możemy też zbudować budę z wiatrołapem ze ściankami po bokach, które dodatkowo będą chronić małego psa przed wiatrem albo deszczem.

Czego potrzebujesz do budowy budy dla psa?

Do stworzenia budy dla czworonoga wystarczą proste narzędzia, które większość z nas ma w domu. Przede wszystkim jest to miarka, poziomica i wkrętarko-wiertarka, ale też pilarka i taker. Przyda się też ołówek lub długopis, którym oznaczymy, gdzie dokładnie należy ciąć. Jeśli natomiast chodzi o materiały wiele zależy tutaj od naszych osobistych preferencji. Do zbudowania takiej konstrukcji możemy wykorzystać zarówno płyty OSB, jak i deski. Oprócz tego potrzebne są listwy konstrukcyjne, na przykład kantówki, kątowniki, impregnat do drewna, folia budowlana i styropian lub wełna mineralna. Oczywiście jeśli chcemy dodatkowo ozdobić budę możemy to zrobić przy pomocy innych elementów.

Budowa budy dla małego psa krok po kroku

Po określeniu wymiarów budy należy odpowiednio dociąć płyty/deski oraz listwy, a następnie dokładnie je zaimpregnować z każdej strony. Dzięki temu buda zostanie właściwie zabezpieczona przed wilgocią, na którą będzie z pewnością narażona.

W następnym kroku budujemy podłogę budy łącząc listwy wkrętarką w taki sposób, by stworzyły prostokąt odpowiadający swoimi rozmiarami wielkości podstawy oraz grubości ścian wewnętrznych. Montujemy od spodu płytę OSB a wewnątrz powstałego stelaża umieszczamy styropian, po czym nakładamy na niego drugą płytę OSB.

Aby stworzyć ściany w rogach podstawy umieszczamy listwy przymocowane do niej za pomocą kątowników. Gdy mamy już gotowy szkielet montujemy płyty stanowiące wewnętrzne ściany, po czym nakładamy na nie styropian i mocujemy płyty na ściany zewnętrzne. W przedniej ścianie wycinamy tez odpowiedniej wielkości otwór, który będzie wejściem do budy. Na spód budy warto przy pomocy takera przybić folię, która będzie dodatkowo chronić konstrukcję przed wilgocią.

Budowę dachu również zaczynamy od stworzenia szkieletu z listew i kątowników, po czym montujemy płytę wewnętrzną, styropian i płytę zewnętrzną. Następnie przymocowujemy dach do budy. Kształt dachu może być jednospadowy lub dwuspadowy, który jest popularniejszym wyborem. Najważniejsze, aby nie była to konstrukcja płaska, która znacząco utrudni odprowadzanie wody i opadów.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej