Projekt budy dla psa – funkcje, jakie powinna spełniać buda

Buda – nie tylko łóżko dla psa

Pies stróżujący, pilnujący posesji, zwykle mieszka poza domem. Musi więc mieć miejsce do spania i schronienia się przed zimnem, upałami i opadami, w którym będzie sucho i ciepło. Buda jest dla psa tym, czym w domu legowisko – jego „prywatnym” miejscem, w którym ma się czuć spokojnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Buda nadaje się również dla psa myśliwskiego (np. labradora), o ile jest czynnie polujący i przyzwyczajony do nocowania w trudnych warunkach.

Całoroczna buda musi być ocieplana, nie za ciasna, aby pies mógłby się w niej swobodnie ułożyć w dowolnej pozycji, ale i nie za duża. Pamiętajmy, że pies ogrzewa wnętrze budy własnym ciałem, a nie będzie w stanie tego zrobić przy zbyt dużej kubaturze. Buda powinna być wykonana z nietoksycznych materiałów i zakonserwowana przy użyciu nietoksycznych preparatów. Dla wygody właściciela psa warto, aby dach budy był zdejmowany, a przynajmniej otwierany, aby można było łatwo posprzątać wnętrze.

Buda dla psa nie powinna stać bezpośrednio na ziemi, ponieważ, mimo zastosowanej izolacji podłogi, skutkuje to przeniknięciem do jej wnętrza wilgoci i „ciągnięciem”. Buda powinna być posadowiona na podwyższeniu z pustaków lub cegieł, aby zapewnić cyrkulację powietrza od spodu. Można również dorobić do psiej budy nóżki. Miejsce ustawienia budy musi być odpowiednio utwardzone, aby stała ona stabilnie i nie została np. podmyta podczas obfitych opadów.

Projekt budy dla psa – top 3 gotowe rozwiązania

Na rynku dostępne są gotowe budy w różnych wariantach, z przedsionkiem lub bez, jedno- lub dwukomorowe. Najpopularniejsza jest oczywiście klasyczna buda jednokomorowa, z okrągłym lub prostokątnym otworem, na ogół drewniana (z desek lub płyty wiórowej), z dwuspadowym dachem pokrytym papą. Ma ona jednak mankament – otwór jest niezasłonięty i jeżeli nie zamontuje się drzwiczek lub kurtyny z PCV, straty ciepła będą bardzo duże. Budy klasyczne produkowane są w kilku rozmiarach – dla dużego i średniego psa.

Dość często kupowana jest buda z przedsionkiem, stanowiącym zadaszony „taras” przed wejściem. Pies może wylegiwać się na nim przy ładnej pogodzie, a straty ciepła są znacznie mniejsze. Taka buda nadaje się również dla psa dużego (owczarka kaukaskiego) jak i średniego (labradora).

Najlepszą pod względem zachowania temperatury jest buda dwukomorowa. Podzielona jest na dwie części. Do jednej z nich prowadzi bezpośrednio otwór z zewnątrz, natomiast do drugiej – otwór wykonany w ścianie oddzielającej obie części, w głębi budy. Buda może być przedzielona również w poprzek, wówczas otwór do części głębszej wykonany jest po przeciwnej stronie otworu zewnętrznego. W ten sposób ciepłe powietrze nie wydostaje się zbyt szybko, a pies zdąży ogrzać swoim ciałem napływające. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat wyboru budy dla psa.

Projekt budy dla psa – konstrukcja, materiały, wykonanie

Materiały i narzędzia, plan budowy, wymiary psiej budy

Budowa budy dla psa dla domowego majsterkowicza nie jest niczym skomplikowanym. Najpierw jednak trzeba znać jej wymiary, które zawsze dostosowuje się do wielkości psa. Należy go zmierzyć w kłębie (w postawie, od podłoża do najwyższego punktu między łopatkami oraz kiedy leży zwinięty w kłębek (szerokość). Jeżeli buda ma być ocieplana, mnoży się oba pomiary przez 1,6 i otrzymuje się długość oraz szerokość. Wysokość powinna wynieść około 15 cm ponad wzrost psa w kłębie.

Bardzo pomocny podczas pracy jest schemat. Można wykonać rysunek samemu na papierze milimetrowym lub – ostatecznie – papierze w kratkę. Jeżeli nasz projekt budy dla psa nie jest zbyt wymyślny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy gotowy schemat w Internecie. Niemniej, szkic zawsze ułatwia pracę.

Do wykonania budy potrzebne będą następujące narzędzia:

 • Wiertarka
 • Pilarka
 • Szlifierka
 • Metrówka
 • Poziomica
 • Palnik gazowy – jeżeli plan zakłada pokrycie dachu gontem bitumicznym.
Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Materiały, które będą potrzebne do budowy:

 • Kantówki (listwy, z których powstaje konstrukcja)
 • Listwy gięte, listwy proste wykończeniowe
 • Kątowniki
 • Płyty OSB (można również zrobić budę z desek)
 • Papa
 • Gont
 • Folia budowlana
 • Styropian (wełna mineralna) do ocieplenia
 • Klej do izolacji
 • Preparat impregnujący do drewna.

Jak zbudować budę dla psa

Prace budowlane należy przeprowadzić w określonej kolejności. Plan prac powinien być następujący:

 • Szkic – rysunek roboczy
 • Szkielet podstawy i jej zamocowanie
 • Docięcie płyt lub desek na podstawę i ściany
 • Impregnowanie dociętych desek lub płyt OSB
 • Szkielet ścian – zamontowanie do podstawy
 • Montaż ścian wewnętrznych
 • Mocowanie ocieplenia do podstawy i ścian wewnętrznych
 • Montaż podłogi i ścian zewnętrznych
 • Szkielet dachu
 • Montaż ścian wewnętrznych dachu
 • Mocowanie ocieplenia
 • Montaż ścian zewnętrznych dachu
 • Oszlifowanie i wykończenie dachu listwami
 • Mocowanie zawiasów
 • Montaż papy i gontu bitumicznego
 • Montaż gotowego dachu.

Pod podstawą należy przymocować folię izolacyjną, która zabezpieczy budę przed przenikaniem wilgoci, aczkolwiek i tak buda nie powinna stać bezpośrednio na gruncie. Podstawę i podłogę wykonuje się zawsze z płyty – jest ona jednolita, a w podłodze nie powinno być nawet najmniejszej szczeliny. Wymiary podstawy powinny być nieco większe niż wymiary wnętrza. Po zakończeniu montażu będzie je można dociąć i oszlifować.

Model drewnianej budy dla psa, a także TOP 3 projekty budy dla psa krok po kroku
Buda dla psa krok po kroku, czyli jak zrobić budę dla psa, najlepsze projekty, wykonanie i budowa

Jeżeli konstrukcja budy ma być dwukomorowa, ścianę działową montujemy na szkielecie z kantówek, przymocowanych do podłoża. Montujemy jedną płytę, następnie mocujemy izolację i montujemy drugą płytę. Górną krawędź ściany działowej oszlifowujemy i wykańczamy listwą.

Dach można również połączyć bezpośrednio ze szkieletem ścian. Takie rozwiązanie jest prostsze i najczęściej stosowane, ale mało praktyczne, bowiem utrudnia sprzątanie wnętrza budy. Zawsze lepsze jest wykonanie dachu jako osobnego elementu i połączyć go z budą za pomocą zawiasów.

Otwór (otwory) wejściowy wycina się przed zamontowaniem ścian. Wejście nie może być zbyt ciasne, aby pies nie ocierał się o jego krawędzie, ale nie może też być zbyt szerokie, aby z budy nie uciekało zbyt dużo ciepła. Po zamontowaniu trzeba je oszlifować i wykończyć listwą giętą. Wewnątrz budy umieszcza się matę lub koc – niektóre psy bardzo lubią się „zakopywać”. Również siennik stanowi bardzo dobre łóżko dla psa.

Buda dla psa - ważne uwagi

Psu mieszkającemu w budzie obroża przeciwpchelna jest potrzebna tak samo, a nawet bardziej, niż psu typowo domowemu. Sezon na insekty zaczyna się już na przedwiośniu. Zwłaszcza groźne są kleszcze, przenoszące boreliozę i często śmiertelną babeszjozę, dlatego obroża przeciwpchelna i przeciwkleszczowa jest bezwzględnie konieczna.

Psia buda powinna być sprzątana raz w tygodniu i okresowo konserwowana. Konserwacja polega na dokładnym wyczyszczeniu i odkażeniu budy, umyciu jej z użyciem środka przeznaczonego do drewna i pociągnięciu preparatem impregnującym. Odkażanie ma na celu wytępienie insektów, ich jaj i larw, które mogły się zagnieździć w zakamarkach. Posłanie umieszcza się w budzie dopiero po jej całkowitym wyschnięciu.

Istotne jest też ustawienie budy. Była już mowa o podłożu, które musi być równe. Ogromne znaczenie ma też miejsce, które musi zapewniać cień latem – słońce nie może padać bezpośrednio na dach. Najlepiej budę umieścić przy ścianie domu albo w miejscu, gdzie znajdują się drzewa. Dodatkowo dookoła budy warto zamontować ogrodzenie, wydzielając obszar swobodnego poruszania się psa w taki sposób, aby buda znajdowała się w jego narożniku. W ten sposób łatwiej utrzymać czystość posesji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny