Jaka buda dla psa jest najlepsza? Oto TOP 5 modeli bud
O ile w miastach większość psów mieszka pod jednym dachem ze swoimi właścicielami, o tyle na wsiach zdecydowanie przeważają psy w budach. Wciąż jeszcze wiele wiejskich psów mieszka w fatalnych warunkach i wiązanych jest na łańcuchach, choć przepisy odnośnie traktowania zwierząt wielokrotnie poprawiano. Jednak dzięki szeroko zakrojonym akcjom uświadamiającym i pomocowym widać już przysłowiowe światełko w tunelu. Pies jak najbardziej może mieszkać w budzie. Rzecz w tym, aby była ona dla niego dobrym schronieniem – ciepłym zimą i chłodzącym w lecie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Buda dla psa – ale nie dla każdego
Jaki pies nadaje się do mieszkania w budzie
Przede wszystkim do mieszkania w budzie nadają się tylko takie psy, które mają dwuwarstwową szatę – włos okrywowy i podszerstek, który pełni funkcję izolującą. Np. u ras północnych, jak szpic fiński, husky, alaskan malamut, samoyed, itp. główną rolą podszerstka jest ochrona przed zimnem. U ras pracujących w wodzie (nowofundland, retrievery) podszerstek jest wodoodporny i zabezpiecza skórę przed wilgocią. Rasy pasterskie i stróżujące wyposażone są w obfity podszerstek, chroniący je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi podczas całodobowego pilnowania stad zwierząt gospodarskich lub mienia gospodarzy. Takim psom z pewnością mieszkanie w budzie nie zaszkodzi.
Zdecydowanie nie nadają się do budy psy ras pozbawionych podszerstka, choć wśród dużych i średnich ras jest ich całkiem sporo (bokser, doberman, pinczer średni, dalmatyńczyk). Buda może być dla nich miejscem schronienia przed słońcem w czasie upałów, natomiast poza okresem letnim zimne noce mogą przyczynić się do zapalenia płuc u psa, nawet jeśli buda jest ocieplana.
Bardzo małe psy również nie nadają się do mieszkania w budzie, nawet jeżeli mają podszerstek. Nie należy umieszczać w budzie zwłaszcza takich ras jak york, maltańczyk czy shih tzu. Są to małe rasy typowo domowe i nie znoszą przebywania z dala od człowieka. Oprócz tego ich sierść nie chroni wystarczająco przed zimnem, ponadto małe, ozdobne rasy stanowią pokusę dla złodziei.
Bywają sytuacje, kiedy do nowego właściciela trafia pies dorosły, który swoje dotychczasowe życie spędził w domu z ludźmi. Nie powinno się zmieniać mu trybu życia i przenosić go do budy. I odwrotnie – jeżeli jest to pies, który jest do budy przyzwyczajony, niech mieszka nadal w budzie, o ile tylko nie szkodzi to jego zdrowiu.
Nawet najlepiej czujący się w budzie pies nie powinien w niej pozostawać, kiedy temperatura otoczenia znacznie spada. Jeżeli jest to –5 stopni, trzeba zabrać do domu pieska wrażliwego. Natomiast poniżej –10 stopni jest to już temperatura, przy której należy zabrać do domu każdego psa. Nawet dobrze ocieplana buda nie wystarczy.
Miejsce na budę dla psa i teren wokół niej
Buda dla psa musi być odpowiednio umiejscowiona. Mieszkanie psa musi znajdować się w miejscu osłoniętym od wiatru, z dala od ulicznego zgiełku (jeżeli jest to w mieście) czy ostrych świateł. Jednocześnie powinno to być miejsce nasłonecznione, choć z możliwością schronienia się psa przed silnymi promieniami w okresie letnim.
Oczywiście pies mieszkający w budzie nie może być uwiązany na łańcuchu! Bezpośrednio wokół budy należy urządzić kojec. Najlepiej, jeżeli buda zostanie umieszczona w jednym z jego narożników, aby pies miał przestrzeń do poruszania się. Kojec ogradza się siatką lub płotem, a dostęp do jego wnętrza umożliwia furtka. Materiały na kojec można kupić w sieciach Castorama lub Obi.
Podłoże w kojcu najlepiej częściowo wyłożyć kostką lub płytami chodnikowymi. Musi ono być łatwo zmywalne. Idealnym rozwiązaniem jest kojec skanalizowany – w podłożu umieszcza się kratkę ściekową i odpływ do kanalizacji. Dzięki temu wszystkie nieczystości można codziennie spłukiwać za pomocą zwykłego węża ogrodowego, a z kojca nie będzie dochodzić nieprzyjemny zapach. Pozostałą część kojca można obsiać trawą, na której pies będzie odpoczywał w ciągu dnia. Nasiona traw są również do kupienia w sieciach Obi lub Castorama.
Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!
Pies oczywiście musi mieć dostęp do całej posesji, szczególnie jeżeli ma jej pilnować. Szybko jednak nauczy się załatwiać potrzeby w kojcu, jeżeli właściciel będzie tego pilnować od szczeniaka. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł ze wskazówkami, jak zrobić budę dla psa.
Wybór i urządzenie budy dla psa
Buda dla psa – wskazówki ogólne
Wskazówki dotyczą każdego rodzaju budy. Niezależnie jaki model budy zostanie wybrany, należy pamiętać, że ma ona być przede wszystkim wygodnym schronieniem dla pieska, zapewniającym mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Pies musi mieć w budzie komfort spania w dowolnej pozycji – zwinięty w kłębek, na boku lub na wznak. Powinien móc się przeciągnąć, otrzepać i podrapać, czyli wykonywać wszystkie zwykłe psie czynności. Buda dla psa nie może więc być zbyt ciasna. Nie może również być za duża, bowiem pies nie będzie w stanie wystarczająco ogrzać jej wnętrza własnym ciałem, nawet jeśli będzie ocieplana.
Jak trafić z wymiarami budy? Należy zmierzyć… psa. Mierzy się wysokość w kłębie, długość razem z ogonem oraz szerokość zwiniętego w kłębek. Następnie wymiary mnoży się przez 1,5. Jeżeli pies ma 60 cm wysokości w kłębie, zwinięty 50 cm a długość razem z ogonem wynosi 80 cm, to wysokość budy powinna wynosić 90 cm, szerokość 75 cm a długość 120 cm. Otwór wejściowy powinien mieć wysokość nieco większą od wysokości psa w kłębie i szerokość taką, aby pies mógł swobodnie się zmieścić. Uwaga: powyższe wymiary budy podane są po uwzględnieniu ocieplenia, zatem wymiary zewnętrzne są odpowiednio większe.
Buda dla psa powinna być dobrze zaizolowana. Izolacja termiczna ważna jest nie tylko ze względu na ocieplenie, ale także na ochłodzenie podczas upałów. Najczęściej używane materiały izolacyjne to styropian lub wełna mineralna, które można kupić np. w sieci Castorama, oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed zębami psa, który potrafi przegryźć cienką osłonę izolacji (np. z materiału tekstylnego), a następnie cierpliwie i systematycznie wyciągać to, co się pod nią znajduje. W przypadku zjedzenia styropianu lub wełny mineralnej konsekwencje mogą być groźne dla życia psa.
Buda dla psa powinna mieć zdejmowany dach jedno- lub dwuspadowy. Umożliwia to łatwy dostęp do wnętrza i sprzątanie budy. Nie są praktyczne budy z płaskim dachem, gdyż w razie opadów będzie na nich zalegać woda. Jeżeli jednak dach ma być płaski, powinien być dodatkowo zabezpieczony przed wilgocią.
Modele budy dla psa
Modeli bud dla psa jest bardzo wiele – od najprostszych i najtańszych do prawdziwych „pałaców”, małe, średnie, duże. Można je kupić gotowe, np. w sieci marketów budowlanych Obi lub Ikea, natomiast w sieci Castorama można nabyć materiały do samodzielnego wykonania budy. W sieci Ikea są również do nabycia inne psie akcesoria, jak miski, smycze, obroże, koszyk dla psa na rower, itp. Oto pięć różnych rodzajów bud:
- Klasyczna drewniana: cztery ściany, podłoga i dach – jedno pomieszczenie, z otworem wejściowym w jednej ze ścian. W sieci Obi można kupić gotową budę klasyczną w kilku wielkościach. Najmniejsza ma 70 cm wysokości, 50 cm szerokości i 65 cm głębokości, największa odpowiednio 110, 80 i 110 cm. I małe, i duże wykonane są z impregnowanego drewna sosnowego i są ocieplone styropianem o grubości 2 cm. Dach pokryty jest szarą papą z posypką. Cena wynosi od 330 do 599 zł. Są to najtańsze budy
- Buda drewniana z wiatrołapem. Jest to rozwiązanie nieco droższe od klasycznego. Dzięki dodatkowym ścianom wnętrze budy nie ulega zbyt szybko wychłodzeniu, a „taras” pod dachem umożliwia psu wylegiwanie się na zewnątrz w ciepłe dni. Cena – nieco wyższa niż budy klasycznej
- Buda drewniana z przedsionkiem. Jest to buda składająca się w zasadzie z dwóch pomieszczeń. Wejście bezpośrednio z zewnątrz prowadzi do „przedpokoju”, z którego drugie wejście, znajdujące się w głębi budy, prowadzi do właściwego pomieszczenia do spania dla psa. Jest to rozwiązanie chroniące przed niskimi i zbyt wysokimi temperaturami, a także przed wiatrem. Cena takiej budy jest dość wysoka. Sprawdź ofertę sklepu Fajny Zwierzak, w którym znajdziesz budę dla psa Trixie drewnianą.
- Buda drewniana piętrowa. Taka buda posiada płaski dach, na którym znajduje się większy taras z zabezpieczeniem, a do budy są przymocowane schodki. Pies może w ciągu dnia wejść po schodkach i ułożyć się na tarasie, a zabezpieczenie chroni przed upadkiem. Niektóre psy, zwłaszcza małe, bardzo lubią obserwować okolicę „z wysokości” (aczkolwiek małe rasy, jak już wiadomo, nie powinny w ogóle mieszkać w budzie). Cena takiej budy nie jest zwykle niższa niż 600 zł
- Buda z kojcem. To już jest spora inwestycja, bowiem stanowi altanę, wewnątrz której w jednym z rogów znajduje się właściwa buda, a całość ustawiona jest na drewnianej podłodze z palet, która z kolei posadowiona jest na wspornikach, najlepiej betonowych lub kamiennych. Chroni to podłogę przed kontaktem z wilgocią od ziemi, ponadto daje dodatkową izolację. Kojec jest częściowo zabudowany, a od frontu wyposażony w pręty i drzwi. Cena zależy od użytych materiałów, ale oscyluje wokół 1500 zł (najtańsze wersje)
Gotowa buda dla psa kosztuje znacznie drożej niż wykonana samodzielnie. Oprócz tego własnoręcznie wykonana buda jest dokładnie taka, jaką zaprojektujemy i jaka będzie pasować do ogrodu. Materiały można kupić w sieci Castorama, ich cena nie jest zbyt wygórowana. Najważniejsze, aby nie były toksyczne, pylące i nie wywoływały uczulenia.
Jak zrobić budę dla psa
W sieci Castorama są do nabycia płyty wiórowe, deski drewniane lub płyty OSB. Najbardziej naturalnym surowcem są deski, aczkolwiek ich cena jest najwyższa. Mniej kosztuje płyta wiórowa i płyta OSB, które można zastosować jako materiał na ściany wewnętrzne budy. Deski przed użyciem trzeba odpowiednio zaimpregnować. Na szkielet budy przydadzą się kantówki. Buda powinna być ocieplana styropianem lub wełną mineralną (zarówno ściany, podłoga, jak i dach). Zadaszenie najlepiej wykonać z gontu bitumicznego, ewentualnie z dachówek. Sama papa jest niezbyt trwała.
Narzędzia, jakie będą używane do pracy:
- Wiertarka
- Szlifierka
- Wkrętarka
- Piła (ręczna lub elektryczna)
- Łączniki ciesielskie
- Palnik do gontu bitumicznego.
Narzędzia i materiały pomocnicze (gwoździe, zawiasy, małe i większe wkręty, itp.) można znaleźć w dużym wyborze w sieci Castorama. Wykonanie budy dla naszego pieska rozpoczynamy od szkieletu po odmierzeniu i wycięciu kantówek. Podłoże izolujemy folią, na niej umieszczamy styropian lub wełnę mineralną i mocujemy płytę, która będzie podłogą budy. Odmierzamy i wycinamy z materiału ściany zewnętrzne i wewnętrzne, między którymi umieszczamy izolację. W jednej z krótszych ścian wycinamy otwór wejściowy, a wycięcie zabezpieczamy wygiętą listwą. Ścianę przednią i tylną wycinamy z zaostrzoną górą, aby dach budy mógł być spadzisty. Dach mocujemy na zawiasach, osadzonych w zależności od tego, czy ma być jedno- czy dwuspadowy. W miejscu do leżenia dla pieska umieszczamy legowisko. Przy budzie powinna znajdować się miska z wodą, dostępna dla psa przez całą dobę.
W sieci Castorama można też kupić materiały na kojec – pręty, furtkę (drzwi), siatkę ogrodzeniową, palety drewniane, itp.
Nie wystarczy umieścić psa w budzie i ogrodzić kojec. Pies jest zwierzęciem stadnym i potrzebuje kontaktu z opiekunem i jego rodziną. Powinien mieć wolny wstęp do domu i móc zażywać zabaw z domownikami. Należy również nauczyć pieska chodzenia na smyczy, dlatego potrzebne będą szelki czy obroża, oczywiście smycz i kaganiec. Jeżeli domownicy uprawiają np. jogging lub jazdę na rowerze, można psa zabrać ze sobą, jednak dopiero wtedy, kiedy jego kościec jest już ukształtowany. Dobrym pomysłem jest koszyk dla psa na rower, jeżeli psiak jest nieduży i mógłby się zmęczyć.
Ważne jest też wyszkolenie pieska w kierunku podstawowego posłuszeństwa. W tym celu trzeba zgłosić się z nim do ośrodka szkoleniowego. Pies musi umieć już chodzić na smyczy przy nodze, czego można nauczyć go w domu. Dlatego wcześniej trzeba się zaopatrzyć w odpowiednią smycz (wyciągana typu Flexi nie nadaje się do celów szkoleniowych!), kaganiec, konieczne będą szelki czy obroża. Ułożenie nie tylko ułatwi życie psu i jego rodzinie, ale także wytworzy i wzmocni więź pomiędzy psem a człowiekiem. Cena podstawowego szkolenia to około 300 zł za kurs. Jeśli planujesz zakupy dla pupila, sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.