Zrób to sam - zobacz, jak przygotować samodzielnie akcesoria dla pupila

Akcesoria dla psa nie są tanie i szybko się niszczą. Kupując psie akcesoria do domu musimy liczyć się ze sporym kosztem. Dlaczego więc nie zrobić niektórych akcesoriów samemu. Niekiedy potrzebne są do tego narzędzia dla majsterkowicza, a niekiedy wystarczą zwykłe rzeczy, które mamy w domu. Przedstawimy proste podpowiedzi jak zrobić proste zabawki, ubranka czy posłania.

Zabawki dla psa zrób to sam - inspiracje i projekty

Opinie o zabawkach “zrób to sam”

Są różne opinie na temat tego jak zająć psa, aby się nie nudził, kiedy nie masz czasu na zabawę z nim. Najprostszym sposobem na nudę u psa są zabawki. O zabawkach pojawiają się różne opinie. Niektórzy kupują psu drogie zabawki i gryzaki, które i tak szybko się niszczą. Nie trzeba jednak wydawać pieniędzy na ciągle nowe zabawki, gdyż z łatwością można je zrobić samemu, szczególnie że projekty, pomysły i inspiracje znajdziemy w sieci lub w książkach.

Robiąc zabawki “zrób to sam” warto pamiętać, aby nie używać materiałów o ostrych krawędziach, kruchych oraz pokrytych toksycznymi farbami. Szczególnie niebezpieczne są małe kawałki plastiku, które pies może połknąć. Dawaj psu zabawki tylko na kilkanaście minut i pozwól mu bawić się pod twoją kontrolą.

Opis prostego szarpaka

Najłatwiejszy do zrobienia jest prosty szarpak czy gryzak ze starych ciuchów. Wystarczy wyciąć 3 paski ze starych t-shirtów. Paski te skręcamy, z jednej strony związujemy opaską mocującą. Następnie pleciemy warkocz i łączymy drugi koniec opaską mocującą. Maskujemy opaski mocujące kawałkami materiału i gotowe.

Końcówki gryzka możemy również zawiązać na supeł, zaś paski zapleść na różne sposoby. Podpowiedzi różnych splotów, cieńszych i grubszych, znajdziemy w sieci.

Opis prostej zabawki ze smakołykiem

Prostym sposobem zajęcia psa są wszelkiego typu pojemniki, do których wkładamy psie przysmaki. Projekty mogą być najróżniejsze. Najprostszy sposób to rolka po papierowym ręczniku, do której wkładamy smakołyk. Tektura nie zaszkodzi psu, nawet jeśli ją zje.

Podobnie można wykorzystać czyste, plastikowe butelki, w których wycinamy okna, a do środka wkładamy psie smakołyki. Brzegi wycięć należy zabezpieczyć, aby pies się nie zranił. Jeśli zabawka okaże się za łatwa, można zakręcić butelkę.

Jeśli masz odpowiednie narzędzia, możesz zrobić bardziej skomplikowaną zabawkę. Utnij kawałek rurki pcv i wywierć w nim kilka otworków. Przygotuj 2 nakrętki. Zamknij rurkę przyklejając nakrętkę z jednej strony. Z drugiej strony nawiń kilka warstw taśmy izolacyjnej, tak aby można było ciasno założyć nakrętkę. Do środka wsyp garść małych psich smakołyków i zamknij rurkę nakrętką. Pies będzie próbował tak manipulować rurką, aby smakołyki wyleciały przez otworki.

Psie diy - jakie akcesoria dla psa można zrobić samodzielnie

Opis jak zrobić podstawkę pod miskę

Pies często przesuwa miskę, przewraca. Aby temu zapobiec można zrobić do domu podstawkę pod miskę, która będzie pasowała kolorystycznie do stylu wnętrza. Będą potrzebne takie narzędzia jak: wyrzynarka, klej, wkręty. Jako materiał posłuży kawałek deski.

Projekt podstawki musi być dostosowany do wielkości zwierzaka. Podstawę będzie stanowił kawałek deski, na którym zmieszczą się 2 miski. Aby wyciąć odpowiednie otwory odrysowujemy miski na desce, a następnie rysujemy w środku okręgi nieco mniejsze, aby wyciąć otwory mniejsze niż średnica misek. Odmierzamy wielkość nóżek podstawki, wycinamy je i przyklejamy lub przykręcamy do podstawy. Całość szlifujemy i malujemy nietoksyczną farbą.

Podpowiedzi jak zrobić proste ubranko dla psa

Niektóre rasy są wrażliwe na zimno i w chłodnym okresie powinny być chronione odpowiednim ubrankiem. Przed przystąpieniem do szycia musimy zmierzyć zwierzaka. Mierzymy obwód szyi oraz obwód piersi, pamiętając, aby mierzyć w najgrubszym miejscu. Długość pieska mierzymy w pozycji stojącej, od nasady szyi do nasady ogona. Ubranko na zimę lub jesień powinno mieć warstwę izolacyjną, aby chronić zwierzaka przed deszczem. Natomiast ubranko na wiosnę warto zrobić z materiału ażurowego, który ułatwi przepływ powietrza.

Osoby robiące na drutach bez trudu zrobią sweterek dla psa. Wzory i projekty można znaleźć w sieci. Najłatwiejsza do uszycia jest derka, która osłania grzbiet zwierzaka. Wystarczy znaleźć w sieci wykrój, wyciąć go z materiału, następnie obrębić brzegi. W miejsce zapięć wszywamy rzepy. Bardziej skomplikowany będzie kombinezon dla psa. W uszyciu go pomogą nam wykroje dostępne w sieci. Wykrój dopasowujemy do wymiarów pieska, a następnie wycinamy z materiału i szyjemy. Otwór na szyję i łapy obszywamy ściągaczem. Jako zapięcie możemy zastosować suwak, rzepy lub guziki.

Najprostszy sposób na ubranko dla psa, dla osób, które nie mają maszyny do szycia, to sweterek ze starej koszulki, swetra lub z rękawa. Stara koszulka lub sweter będzie dobry dla dużego psa. Starą koszulkę lub sweter wystarczy tylko zwęzić na karku i po bokach. Dla małego pieska można zrobić kubrak z rękawa. Obcinamy rękaw ze starego swetra lub bluzy na długość większą niż długość psa i wycinamy w nim otwory na przednie łapy. Tylną część i otwory obrabiamy aby się nie strzępił i gotowe.

Pomysły na posłanie dla psa

Posłanie dla psa powinno być nie tylko wygodne, odpowiednio duże dla naszego zwierzaka, lecz także pasować do wystroju wnętrza. Pomysłów i wzorów jest ogromna ilość. Osoby, które znają się na majsterkowaniu, mogą wykonać drewniane łóżko dla psa. Zaś najprostszy sposób to szmaciane legowisko w postaci dużej poduszki.

Najprościej będzie uszyć dużą poduszkę i wypełnić ją kulkami silikonowymi lub wypełniaczem do poduszek. Osoby mające maszyny do szycia mogą skorzystać z wykrojów i wzorów w sieci i wykonać legowisko ze ściankami. Natomiast dla osób, które nie mają maszyny do szycia, wart polecenia jest sposób z wykorzystaniem 2 dużych poduszek i koca polarowego. Poduszki łączymy ze sobą zszywaczem. Wycinamy 2 prostokąty z polaru o 20 cm dłuższe niż wielkość poduszki. Następnie nacinamy brzegi prostokątów na długość 10 cm. Pomiędzy prostokąty wkładamy poduszki, zaś wszystkie frędzle zawiązujemy.