Ogród przy domu – jak go urządzić

Duża działka przy domu mieszkalnym to zdaniem wielu osób przede wszystkim możliwość ciekawego urządzenia ogrodu. Dla właścicieli to możliwość uzyskania interesującego miejsca na wypoczynek. Dobrze jest, jeśli oddzieli się przestrzeń ogrodu od pozostałej, co w przypadku dużej działki nie powinno stanowić problemu. Duży areał działki czy ogród daje możliwość bardzo interesującej aranżacji przestrzeni. Często w ogrodzie ustawia się domek drewniany, który stanowi ciekawe miejsce do wypoczynku. Aby zminimalizować czas potrzebny do postawienia domku jak również związane z tym koszty wielu właścicieli decyduje się na domek letniskowy, który może być postawiony bez pozwolenia, gdy spełnia określone prawem wymiary. Taki domek daje bardzo wiele możliwości, nie tylko jako miejsce do spania. Może również spełniać rolę miejsca wyłącznie do wypoczynku i spożywania posiłków. Duża ilość tego typu domków na rynku sprawia, że bez problemu można wybrać najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. Taki domek przypada na 500 metrów kwadratowych działki, dlatego jeśli ktoś dysponuje gruntem o naprawdę dużej powierzchni, może sobie pozwolić również na postawienie innych budynków. Bez względu na to, czy mowa o domku, altanie czy na przykład garażu postawienie tych budynków podlega pod te same przepisy. Jeśli więc na działce znajduje się już domek letniskowy, wówczas postawienie altany jedynie na zgłoszenie wymaga odpowiedniej pozostałej powierzchni działki. W naszym kraju obecnie w porze letniej występują bardzo silne upały, warto więc pomyśleć o posądzeniu roślin, które zapewnią cień i złagodzą skutki upałów. Duża ilość roślinności to także znacznie lepsza wilgotność i lepsze warunki rozwoju dla innych roślin. Oczywiście drzewa rosną dość wolno, jednakże jest bardzo wiele krzewów, których wzrost jest bardzo szybki i dzięki temu już w pierwszym roku ich wzrostu można liczyć na cień.

Jak najlepiej urządzić działkę rekreacyjną? 

Działka rekreacyjna zazwyczaj wymaga nieco innego podejścia przy jej urządzaniu. Już sama nazwa pozwala się domyślać, że jest ona wykorzystywana wyłącznie w celach wypoczynkowych, czyli okresowo. Na działce rekreacyjnej zazwyczaj właściciele stawiają domki letniskowe, pośród których bardzo często wybierany jest domek z tarasem. Daje on bowiem bardzo wiele możliwości, jak chodzi o wykorzystanie przestrzeni i zapewnienie ciekawych warunków do wypoczynku. Ponieważ na takich działkach najczęściej spędza się wyłącznie urlop, nie dziwi fakt, że również inne przedmioty znajdujące się na działce mają takie właśnie zadanie. Często na zakup działek rekreacyjnych decydują się rodziny  dziećmi, dlatego też zabawki umożliwiające dzieciom zabawę i miłe spędzanie wolnego czasu są na niej niemalże obowiązkowe. Oczywiście są one dobierane do wieku i tym samym oczekiwań dzieci, jednak najczęściej są to drewniane domki zewnętrzne czy piaskownice. Coraz częściej na działkach rekreacyjnych, nawet tych położonych w bliskości cieków wodnych można zauważyć dużych rozmiarów baseny. Dzięki nim cała rodzina może zażywać kąpieli niezależnie od pory dnia czy nawet pogody. Dobrze, jeśli działka rekreacyjna jest porośnięta roślinnością, która zapewnia cień, jak również znacznie znośniejsze warunki szczególnie w upalne dni. Oczywiście nasadzenia roślinności powinny być przemyślane. Obecnie jednak wiele osób decyduje się na zakup działki porośniętej drzewami. Nieodłącznym elementem działki rekreacyjnej jest domek letniskowy, często także altanka czy wiata, które również dostosowywane są tak, aby dawały jak najlepszy wypoczynek.

Czy urządzać działkę samodzielnie

Wielu właścicieli działek zastanawia się, czy urządzać ją samodzielnie czy też zdecydować się na zatrudnienie osób, które zajmują się zawodowo. Architekci krajobrazu potrafią bez problemu dopasować nie tylko rośliny, ale również inne elementy, takie jak domek czy zabawki zewnętrzne do wymagań właścicieli oraz do ich wizji zagospodarowania działki. Zazwyczaj właściciele chcą, aby działka była funkcjonalna, co często podkreślają zatrudniając profesjonalistów. Oczywiście pomysły profesjonalistów bardzo często związane są z wielkością działki czy jej położeniem. Nieco inaczej bowiem urządza się działkę położoną nad brzegiem jeziora, a nieco inaczej tą w znajdującą się u podnóża gór. Zazwyczaj również formy wypoczynku, z jakich korzystają właściciele różnią się od siebie. Duży wpływ na urządzenie działki ma także to, czy jej właściciele preferują aktywny wypoczynek czy też wolą poleniuchować. Na pewno jednak jeśli ktoś nie ma pomysłu na własną aranżację, lepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy. Dzięki właściwemu dobraniu wszystkich elementów można zapewnić jak najlepsze urządzenie działki na długi czas i tym samym możliwości wypoczynku. Obecnie takich profesjonalistów można znaleźć bez żadnego problemu.

 Producent domków letniskowych - https://kupdomekletniskowy.pl

Artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej