Kojec dla psa – informacje, opinie, cena

Jaki kojec nadaje się na podwórko, a jaki do domu?

Rodzaj zagrody uzależniony jest od warunków i potrzeby. Inaczej będzie wyglądać kojec dla psa, który większość czasu spędza na dworze, a inaczej dla szczeniąt przebywających w domu. Kojce dla psów można podzielić na:

  • przenośny kojec z materiału,
  • zewnętrzny (przeznaczony na dwór) metalowy kojec,
  • przenośny kojec stalowy.

Zaletą kojców z materiału jest to, że są z dachem. Górna pokrywa najczęściej wykonana jest z siateczki, ale skutecznie uniemożliwia młodym, skocznym i wspinającym się zwierzętom wydostanie się na zewnątrz. Młode pieski nie powinny go szybko zniszczyć, ponieważ zazwyczaj nie są zainteresowane ich rozrywaniem, ale zazwyczaj stosowane są przy bardzo małych rasach psów, kotach i królikach. Jego zaletą jest to, że jest przenośny. Bardzo łatwo go złożyć i wtedy zajmuje niewiele miejsca. Przeważnie ma ściągany dach oraz podłogę, które można wyprać w pralce.

Przenośny metalowy kojec rzadko stosuje się jako ten docelowy dla dorosłego psa, ponieważ taki pies może nim łatwo przesuwać lub z niego wyskoczyć (ten kojec nie jest z dachem). Nadaje się jednak bardzo dobrze przy szczeniakach. Można go postawić zarówno na trawie, jak i na panelach, na których znajduje się styropian, podkłady higieniczne lub maty. Szczenięta nie powinny go przewrócić ani zniszczyć.

Zewnętrzny kojec na dwór jest duży. Nawet przy małym psie należy wziąć pod uwagę to, że potrzebne jest miejsce na budę oraz miski, a do tego warto wydzielić teren, na którym pies będzie mógł się załatwiać. W przypadku tego ostatniego należy pamiętać o tym, że pies nie może cały czas siedzieć w kojcu i w ciągu dnia należy wyprowadzać go na spacery. Zewnętrzny kojec powinien być umiejscowiony tam, gdzie teren nie jest cały czas nasłoneczniony, nawet jeśli zagroda jest z dachem.

Zazwyczaj te gotowe kojce są bezpieczne dla pupila, ale zarówno te, jak i wykonane własnoręcznie należy dobrze sprawdzić. Nie mogą wystawać żadne gwoździe czy inne elementy, przez które pies mógłby zrobić sobie krzywdę. Do produkcji używaj tylko dobrych materiałów. Na dworze panują zmienne warunki atmosferyczne, więc zarówno dach, jak i ściany powinny być dobrze przytwierdzone i zabezpieczone przed korozją.

Kojec możesz ustawić przy ścianie budynku, wtedy z jednej strony będzie osłonięty. Metalową kratkę powinieneś mocno przymocować do ściany, ale przydadzą się także wsporniki. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest pochyły dach, ponieważ śnieg nie będzie na nim zalegać. Pamiętaj także o regularnym usuwaniu nieczystości z kojca.

Kojce dla zwierząt - jaka jest cena za gotowy kojec dla psa?

Cena za poliestrowe kojce wynosi ok. 70 – 180 zł w zależności od rozmiaru. Jeśli kojec dla psa ma być duży, jego cena będzie większa. Kojec z materiału najtaniej można kupić online (sklepy zoologiczne, portale ogłoszeniowe). Czasami dostępna jest promocja na niego, więc warto przejrzeć różne oferty.

Producent tectake oferuje różne kojce dla zwierząt. Dostępne są zarówno stalowe (przenośne), jak i te z materiału. Metalowy kojec dla psa o wymiarach 125x85x70 cm kosztuje ok. 300 zł. Za stalowy kojec w kształcie ośmiokąta o średnicy 210 cm trzeba zapłacić ok. 370 zł. Cena kojca z materiału w rozmiarze 115x115x64 cm wynosi ok. 140 zł, a za zagrodę o średnicy 114 cm i wysokości 60,5 cm trzeba zapłacić ok. 150 zł.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Kojec na dwór jest zdecydowanie droższy. Zazwyczaj dobry zewnętrzny kojec można dostać za ok. 800 – 1400 zł, ale istotne jest nie tylko to, z czego jest zrobiony, ale czy ma być duży. Metalowy kojec dla psa, który ma wymiary 3 x 2 m kosztuje ok. 1300 zł i nadaje się dla średniego psa. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić budę dla psa.

Budka i klatka kennelowa dla psa – opinie, cena

Jaka powinna być buda do kojca?

Jak kojec dla psa na podwórko, to i buda! Jest to niezbędny element kojca. I choć może się wydawać, że skoro zdecydowaliśmy się na budowę kojca z dachem, to buda już jego nie potrzebuje, to nic bardziej mylnego! Każda budka dla psa musi być z dachem (często płaskim lub dwuspadowym), bo w przeciwnym razie nie będzie ochraniać psa przed zimnem, deszczem i śniegiem. Do tego powinna być dopasowana do wielkości psa. Zbyt duża nie zatrzyma ciepła w środku.

Jeżeli pies wychodzi na podwórko sporadycznie (zazwyczaj żyje razem z tobą w mieszkaniu i na czas twojej nieobecności również tam pozostaje) to budka nie musi być ocieplana. Powinna jednak stać w cieniu i najlepiej tyłem do ogrodu, aby pies mógł spokojnie obserwować otoczenie. Budka nie może być ustawiona bezpośrednio na ziemi, dlatego jeśli nie ma nóżek, trzeba ją położyć na styropianie lub palecie.

Podobnie jak kojec, budę na podwórko dla swojego psa możesz kupić lub zrobić samemu. Jest to nieco łatwiejsze niż zrobienie kojca, ponieważ budka jest mniejsza gabarytowo. Jednak w tym przypadku również potrzebujesz różnych narzędzi i czasu. Musisz pamiętać o tym, aby była dopasowana do wielkości psa, ocieplana i stała na jakichś nóżkach.

Cena gotowych budek uzależniona jest od modelu, wielkości, jakości, dodatków (miejsca na miskę, tabliczki z grawerem etc.). Za te najprostsze z kotarą lub obrotowymi drzwiczkami niekiedy wystarczy zapłacić 280 zł, ale zwykle porządne budki można znaleźć do 400 zł. Te bardziej rozbudowane (z przedsionkami) kosztują ok. 650 – 1200 zł.

Klatka dla psa w domu – co warto wiedzieć?

Może wydawać się, że klatka dla psa to swego rodzaju więzienie, ale tak nie jest. To właśnie tam pies się wycisza i odpoczywa, więc nikt poza psem nie powinien do niej wchodzić (zwłaszcza bawiące się dzieci). Klatka kennelowa przydaje się także podczas wizyt gości, gdy pies jest nadmiernie podekscytowany lub zdenerwowany ich obecnością. Zanim po raz pierwszy zamkniesz w niej psa, należy go oswoić z klatką. Pies może się do niej przekonać równie dobrze w ciągu tygodnia, jak i dopiero po miesiącu.

Kojec dla psa stojący w ogrodzie, a także informacje, jak zbudować kojec dla psa krok po kroku
Jak zbudować kojec dla psów w ogrodzie i w domu, a także informacje i projekty, jak zbudować kojec dla psa

Ważne jest to, aby ustawić ją w miejscu, w którym pies lubi leżeć lub gdzie ma legowisko. Po obwąchaniu pies powinien zostać nagrodzony. Każdy kolejny posiłek powinien odbywać się koło klatki, a potem w klatce. Po tym etapie pies może już wchodzić do klatki po spacerze, ale klatka wciąż powinna pozostać otwarta. Później klatkę można zamknąć tylko na chwilę. Należy wtedy obserwować zachowanie pupila i z każdym kolejnym razem wydłużać czas zamknięcia, aż pies się przyzwyczai.

Metalowa klatka dobrze się sprawdza jako transporter. W ten sposób można przewozić psa w dużym bagażniku. Jeżeli na wystawie prezentujesz kilka psów, klatka pomoże ci je bezpiecznie przetrzymywać i masz wtedy pewność, że nie wdadzą się w bójkę z żadnymi innymi psami. Klatka kennelowa jest przydatna w czasie podróży. Pies nie tylko nie zniszczy mebli i innych sprzętów w hotelu lub apartamencie, ale też nie będzie się tak stresować zmianą, ponieważ będzie się znajdować w klatce, którą zna.

Klatka kennelowa nie nadaje się na podwórko, ponieważ tam nie chroniłaby psa przed mrozem, upałem, wiatrem, śniegiem czy deszczem. Klatka spełnia inną funkcję. Jest to azyl dla psa, w którym może się wyciszyć. W domu czy w hotelu nie potrzebuje dodatkowej ochrony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a na wystawie można położyć na nią koc i ustawić w cieniu.

Cena klatki kennelowej przeważnie waha się od 130 do 300 zł. Dostępne są różne modele. Klatka może mieć wyjmowane dno, które ułatwia sprzątanie. Przydatne są także drzwi z różnych stron. Ważniejsze jest to, aby dobrać ją pod kątem wielkości psa, ale im większa klatka, tym jest droższa.

Jak prawidłowo używać szelek dla psa?

Istnieją różne modele szelek. Do najpopularniejszych zaliczyć można: easy walk, norweskie, guard, step-in. Najszerszy wybór jest w internetowych sklepach, ale część właścicieli decyduje się najpierw na ich przymierzenie na psie. Może to zrobić w sklepie zoologicznym lub w czasie wystawy, na której są stoiska z akcesoriami dla psów.

Wybór uzależniony jest od ich przeznaczenia i samego psa. W przypadku pupila, który często próbuje wydostać się z szelek, najlepsze są guard (w ich przypadku ciężko dostać bardzo mały rozmiar) i norweskie, ale nie są polecane bezuciskowe step-in. Z kolei easy walk są niekomfortowe dla psa i można je założyć, gdy pies uczy się prawidłowego chodzenia na smyczy.

Szelki zapewniają większe bezpieczeństwo w przypadku nagłego szarpnięcia psa niż obroża, ponieważ nie mają możliwości uszkodzenia odcinku szyjnego u zwierzęcia. Jednak, aby spełniały swoją funkcję, muszą być dobrze założone. Nie mogą być ani za małe, ani za duże.

Kojec dla psa jest przydatny w wielu sytuacjach. Nie da się nadzorować szczeniąt przez całą dobę, więc kojec zapewnia nie tylko ich bezpieczeństwo, ale też ogranicza możliwe straty w mieszkaniu. W przypadku młodych piesków najlepiej sprawdza się przenośny stalowy kojec, ale na podwórko konieczny jest większy i trwalszy. Budowa kojca może okazać się niepotrzebna, zwłaszcza że niekiedy dostępna jest promocja na wybrane modele. Zwróć uwagę na to, aby zamknięcie kojca było solidne i na tyle skomplikowane, żeby pies nie odkrył, jak może się z niego wydostać. Ważne jest właściwe podłoże. Do kojca potrzebna jest odpowiednio dobrana buda dla psa.

ikona podziel się Przekaż dalej