Najważniejsze składniki odżywcze w diecie psa:

  • Białko. Stanowi ono podstawowy budulec, dzięki któremu możliwy jest prawidłowy wzrost młodego psa, a także jego rozwój. Istotne znaczenie ma jednak jakość tego składnika. Chociaż jego źródło stanowią m. in. rośliny, bardziej wartościowe jest białko zawarte w mięsie.
  • Tłuszcze. Stanowią one źródło energii, ale też są niezbędne do przyswajania witamin czy zachowania równowagi hormonalnej. W diecie psa nie powinno zabraknąć kwasów tłuszczowych omega 6 i omega 3, które mają wpływ m. in. na wygląd sierści i stan skóry czworonoga.
  • Węglowodany. Stanowią źródło energii, jednak w dużych ilościach mogą powodować tycie czworonoga. Ich obecność w karmie poprawia trawienie.
  • Witaminy i minerały. Witaminy mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego psa, a ponadto zapewniają dobrą kondycję skóry i sierści zwierzęcia. Minerały z kolei są niezbędne do budowy szkieletu oraz prawidłowego rozwoju szczeniąt, zapewniają też prawidłowe funkcjonowanie komórek i tkanek.

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Niektórzy właściciele psów decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków swojemu pupilowi, wymaga to jednak nieco czasu i wiedzy, aby zapewnić czworonogowi zbilansowaną dietę. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest żywienie psa gotową karmą. Podczas zakupów warto jednak czytać skład wybieranych produktów i kierować się przede wszystkim ich jakością.  Bardzo wygodna w przechowywaniu jest sucha karma, jednak ze względu na jej kaloryczność właściciel powinien dbać o podawanie pupilowi odpowiednich porcji – w przeciwnym razie pies może utyć. Produkty bezzbożowe, takie jak np. karma bez zbóż Rafi Classic, są nieco droższe, jednak zawierają bardziej wartościowe białko, a ponadto nie uczulają, dlatego będą dobrym wyborem dla psa-alergika. Skład karmy powinniśmy oczywiście przeanalizować kupując również mokre pożywienie w puszkach. Pamiętajmy, że niskiej jakości karmy dostępne w supermarketach mogą nie zapewnić naszemu pupilowi wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Zdecydowanie rozsądniej jest więc zaopatrywać się w pożywienie dla zwierząt domowych w sklepach zoologicznych, również tych działających online, jak np. Zoopers. Podczas zakupów pamiętajmy o uwzględnieniu rasy psa, jego wieku i stanu zdrowia, co pozwoli wybrać jedzenie w pełni zaspokajające konkretne potrzeby.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej