BARF dla psa – żywienie metodą BARF, krok po kroku

Co to jest dieta BARF dla psa?

BARF oznacza biologicznie odpowiedni pokarm surowy, co w języku angielskim brzmi jako Biologically Appropriate Raw Food. Żywienie psów w ten sposób opatentował australijski lekarz weterynarii, Ian Billiinghurst. Posiadał on doświadczenie w leczeniu psów, w tym zmagających się np. z problemami trawiennymi. Po wielu latach, wpadł na pomysł ukształtowania prawidłowego żywienia dla czworonogów, które nasyci wrażliwe na niektóre pokarmy psy.

Dieta BARF to po prostu… surowe jedzenie. Można więc powiedzieć, że wszelakie przepisy opierające się na tej diecie, są mięsne. Wynika to z faktu, że zarówno koty, jak i psy lubią jeść mięso. Układ pokarmowy tych zwierząt jest krótszy niż ludzki. A więc, najbardziej zdrowa jest dla nich surowa dieta mięsna, w której będzie dużo mięsa, podrobów i kości, ale też owocowców oraz warzyw. Karma w stylu BARF powinna zawierać również starannie dobrane suplementy, wzbogacające dietę.

Czy surowe jedzenie jest dobre dla psów?

Karmienie swojego psa według diety BARF powinno przynieść pozytywne rezultaty w większości przypadków. Przede wszystkim, będziesz miał 100 % pewność, z czego zostało przyrządzone pożywienie dla czworonoga – jako że sam będziesz tego pilnował. Jadłospis może być szeroki i bogaty, ponieważ rodzajów mięs jest dużo i zawsze możesz je urozmaicać innymi warzywami czy też owocami. Niestety, niektóre gotowe karmy dla psów zawierają przerażające ilości zbóż, dominujące nad białkiem. Stąd też biorą się alergie pokarmowe i kłopoty z trawieniem u czworonogów.

Tak samo, gotowe karmy często mają w składzie nie tyle czyste mięso, co podroby lub produkty uboczne (po uboju). Poza tym, niektórzy producenci faszerują swoje produkty różnymi konserwantami, aromatami i barwnikami, które odbijają się później niekorzystnie na zdrowiu psa. Rzecz jasna, nie każda karma jest taka. Jeśli chcesz kupić wysokojakościową karmę dla psów w dobrej cenie, koniecznie zajrzyj do sklepu Fajny Zwierzak. Znajdziesz tam produkty bogate w białko, jak np. karma dla psa Bozita. To lepsze rozwiązanie niż pszenny makaron dla psa, dodawany do niskiej jakości mięsa.

Dlaczego surowe mięso w diecie BARF może przynieść wiele korzyści psom? Po pierwsze, zniknie większość kłopotów z trawieniem u czworonogów. A pod drugie, psy podczas gryzienia kości z mięsem będąc np. czyściły sobie osad z zębów. To z kolei przekłada się na zapobieganie powstawaniu u nich kamienia nazębnego. Wystarczy odpowiednio ułożony jadłospis, by zadowolić zarówno dorosłego psa, jak i szczeniaka. Pamiętaj, że poza mięsem należy stosować też: warzywa, owoce, suplementy uzupełniające dietę BARF. Tylko w ten sposób można utworzyć pełnowartościowy, odpowiednio zbilansowany posiłek dla psów. Najpierw podawaj psu samo mięso (bez podrobów lub kości). Dopiero później możesz zacząć wprowadzać „korektę”, jak dodawanie warzyw czy mięsnych kości. Pamiętaj przy tym, żeby nie karmić szczeniaka kośćmi! Mogą mu zaszkodzić. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat diety BARF u psa.

BARF dla psa – przepisy i cena

Żywienie metodą BARF – jak wygląda surowa dieta?

Pies nie jest w 100 % mięsożercą. Tak naprawdę, mięso stanowi ok. 60-80 % jego całej diety. Nie możesz więc zapominać o dodawaniu do posiłku czworonoga warzyw, owoców i suplementów. Psy potrafią trawić węglowodany, jak makaron dla psa. Jednak, nie każdy pies będzie robił to z łatwością. Jeżeli psy będą jadły zbyt dużą ilość węglowodanów, mogą zacząć pojawiać się problemy ze zdrowiem lub pies nabawi się cukrzycy. Duża ilość węglowodanów spowodować też może tycie u psa. Trzeba więc pamiętać, że mięso powinno pojawiać się w ilości większej, niż węglowodany. Aby dieta BARF dla psa była odpowiednio zbilansowana, należy zachowywać następujące proporcje:

  • 80 % mięso – np. 50 % czyste mięso (również ryb), 30 % kości mięsne i 20 % podroby
  • 20 % warzywa i owoce – czyli 80% warzywa i 20 % owoce

Pies gryzący mięso na podłodze, a także dieta barf dla psa krok po kroku i żywienie
Żywienie barf dla psa, czyli jego zasady, jaka karma, surowe mięso i informacje

Oczywiście, możesz sobie to różnicować. A więc, w jeden dzień psiak może mieć więcej podrobów, a w inny np. kości. Jeżeli pies jest mały, warto będzie ważyć dla niego porcje – po to, by niczego mu w tym pożywieniu nie brakowało.

Polecane karmy dla psów w super cenie!

Ważne suplementy w diecie BARF dla psów

Oprócz mięsa, warzyw i owoców, konieczne jest też suplementowanie psa różnymi składnikami odżywczymi. Do najbardziej polecanych zalicza się:

  • olej rybny,
  • suszoną krew (maksymalnie 3 % w pokarmie),
  • siemię lniane,
  • jaja,
  • suplementy witaminowe (witaminy B, C, E).

Jaka jest cena odżywiania psa surowym pożywieniem? Z reguły, jest to szacunkowo ok. 250-300 zł / miesięcznie.

Czy dieta BARF dla psa jest bezpieczna?

Przy stosowaniu diety BARF, w większości można zauważyć pozytywne skutki oddziaływania jej na zwierzęta. Niestety, ta metoda nie podziała na każdego psa. W przypadku starszych psów, wysoka zawartość białka może źle oddziaływać na ich wątroby lub nerkę – zwłaszcza, gdy mają problemy z tymi narządami. BARF dla psa nie będzie też polecany, gdy czworonóg ma kłopoty z nawracającą biegunką. Problemem może być również:

  • nieodpowiednie dobranie suplementów dla psów,
  • podawanie mięsa z tkanką tarczycy (może doprowadzić do jej nadczynności),
  • ryzyko obecności niebezpiecznych bakterii w mięsie,
  • zagrożenie zarażenia się groźnymi pasożytami.

Nie każdy ma niestety czas, by przygotowywać codziennie posiłki, oparte na diecie BARF. Tego typu dieta musi być szczególnie starannie przeprowadzona, by nie zaszkodzić psu. Nie każdy ma czas i wiedzę. I tu z pomocą przychodzą gotowe karmy dla psów, które odpowiadają diecie BARF, np. karma dla psa Bozita. Kupisz ją w atrakcyjnej cenie w sklepie Fajny Zwierzak. Oprócz doboru odpowiedniej karmy w typie BARF, pamiętaj też o przydatnych gadżetach dla swojego psa. Akcesoria dla psów pomogą w skutecznym i bezproblemowym wychowaniu każdego czworonoga.

ikona podziel się Przekaż dalej