Warzywa i owoce w diecie psa – jak je podawać i przygotowywać?
Psy to zwierzęta względnie mięsożerne. Oznacza to, że choć ich główne pokarm stanowi mięso, mogą także trawić i czerpać korzyści ze składników roślinnych. W diecie psa mogą znaleźć się zatem warzywa i owoce. Dowiedz się, które z nich warto podawać pupilowi oraz w jaki sposób je przygotowywać.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dietach dla zwierząt.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie warzywa może jeść pies? Lista bezpiecznych produktów
W miejsce Twojego pupila mogą znaleźć się:
- bataty,
- ziemniaki,
- dynia,
- pietruszka,
- burak,
- groszek,
- marchew,
- ogórek,
- cukinia,
- brokuł,
- kalafior.
Na liście zakazanych produktów znajdują się cebula oraz czosnek. Zawierają one związki siarki uszkadzające erytrocyty, czyli czerwone krwinki. U zwierząt, które spożywają dużą ilość cebuli lub czosnku może dochodzić np. do anemii. Unikaj także szczawiu lub szpinaku. Co do tego drugiego, istnieją różne poglądy ale zawiera on szczawiooctany, które mogą powodować kamicę.
Jak przygotowywać warzywa dla psa?
Oprócz tego, które warzywa podawać psu, istotne jest też ich przygotowanie. Niektóre warzywa możesz podawać psu na surowo np. w formie przekąski. Nadaje się do tego zielony ogórek lub marchewka. Większość warzyw lepiej jednak ugotować i zaserwować pupilowi w formie "papki". W takiej formie będą najlepiej przyswajalne. Możesz podawać je jako osobny posiłek lub mieszać z mięsem.
Warzywa, które bezwzględnie trzeba poddać obróbce termicznej to:
- ziemniaki,
- bataty, a także brokuł i kalafior.
Dwa ostatnie warzywa zawierają substancje antyodżywcze (tioglikozydy), dlatego lepiej stosować je okazjonalnie. Warzywa możesz gotować w wodzie lub na parze. Pieczenie w piekarniku...
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Jeżeli zdecydowałeś się na karmy gotowe to w ofercie wielu marek premium oraz superpremium znajdziesz karmy zawierające mięso, warzywa i dodatek owoców z ziołami bez innych zbędnych składników. Zastosowanie tego rodzaju produktów roślinnych zamiast np. zbóż obniża indeks glikemiczny karm, co ma pozytywny wpływ na trawienie psa. Tego typu produkty sprawią, że Twój pies będzie dłużej syty. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, czym karmić psa.
Owoce w diecie psa – smakołyki bezpieczne dla czworonogów
Twój pies może także okazjonalnie zjadać owoce. Bezpieczne przysmaki to:
- borówki,
- jagody,
- maliny,
- truskawki,
- ananasy,
- jabłka,
- granat,
- gruszki,
- arbuz,
- melon.
Są one źródłem witamin oraz minerałów. Pamiętaj jednak, że owoce zawierają naturalny cukier (fruktozę), dlatego powinny stanowić formę przysmaku, a nie regularnego posiłku.
Uwaga! Nigdy nie podawaj swojemu psu winogron ani rodzynek. Ich spożycie może doprowadzić do uszkodzenia nerek Twojego ulubieńca. Unikaj także cytrusów, które mogą powodować podrażnienia przewodu pokarmowego i skutkować wymiotami lub biegunką.
Pies może czerpać wiele korzyści z podawania owoców oraz warzyw. Powinny one stanowić do 10-15% jego diety. Dbając o swojego psa, sięgaj po takie zdrowe produkty. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub Twój pies ma specjalne wymagania żywieniowe, wcześniej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.