Otyłość czy nadwaga? Jak rozpoznać psa z nadwagą lub stwierdzić, czy jest otyły?

W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost ludzi cierpiących na nadwagę lub otyłość. Taka tendencja obserwowana jest także wśród zwierząt domowych. Wiele danych mówi o tym, że nawet 40% psów i kotów ma problemy z nadwagą.

Na forum lekarzy weterynarii zauważono genetyczne tendencje do nadwagi oraz otyłości u:

 • labradora,
 • golden retrivera,
 • beaglea,
 • bernadryna,
 • berneńskiego psa pasterskiego,
 • nowofunlanda.

Dlaczego warto odchudzić psa? Pamiętaj, że otyły czworonóg zwykle żyje krócej. Może on mieć problemy z:

 • układem krążenia,
 • aparatem ruchu (stawami).

Otyły labrador, czy york jest także pacjentem podwyższonego ryzyka w przypadku zabiegów chirurgicznych.

Z czym związana jest nadwaga u zwierząt?

Twój pies nie ma wpływu na to, co i w jakiej ilości znajdzie się w jego misce. Jego organizm jest jednak zaprogramowany tak, by cały czas odczuwał głód. Jego ośrodek sytości pobudzony jest tylko chwilowo przez spożycie posiłku. W skrócie oznacza to, że Twój pupil jest prawie stale głodny. Jeżeli serwujesz mu kolejne posiłki i przysmaki bez zwracania uwagi na ich kaloryczność, możesz łatwo przekroczyć dzienne zapotrzebowanie na energię.

Ile kalorii potrzebuje pies? Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana i prosta zarazem. To, ile kalorii musisz dostarczać dziennie swojemu psu jest zależne od kilku czynników. Musisz wziąć pod uwagę:

 • czy zwierzę jest po kastracji,
 • jak bardzo jest aktywne,
 • w jakim jest wieku,
 • ile obecnie waży.

Co ważne, zapotrzebowanie kaloryczne psa możesz wyliczyć korzystając ze specjalnego wzoru lub kalkulatora dostępnego w internecie. Taka wiedza pomoże ci odpowiednio zbilansować jego posiłki pod względem energetycznym.

Poważny problem stanowią przysmaki dla psa. Są one niezbędne do budowania relacji z pupilem oraz nagradzania psa podczas wspólnych zabaw, a jednak podawane w niekontrolowany sposób mogą być przyczyną nadwagi. Jeżeli Twojemu psu śmierdzi z pyska i dlatego serwujesz mu przysmaki dentystyczne, uwzględnij je w dawce pokarmowej, a dodatkowo umów się na kontrole u lekarza weterynarii.

Pies jedzący karmę odchudzającą, a także dieta odchudzająca dla psa - najważniejsze zasady
Odchudzająca karma dla psa, a także domowa dieta odchudzająca dla psów krok po kroku
Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Warto wiedzieć, że zwierzęta po sterylizacji, a właściwe po kastracji mają zmniejszone zapotrzebowanie na kalorie. Trzeba o tym pomyśleć po zabiegu i zdecydować, jak będzie się go karmić. Jeżeli pies ma prawidłową masę ciała warto zmniejszyć porcje lub zastosować karmy o obniżonej dawce kalorii przeznaczone dla psów po sterylizacji i po kastracji.

Bardzo często spotkać można otyłego starszego psa. Jako opiekun zadbaj, by Twój pupil nie przybierał na masie ciała wraz z wiekiem. U starszego czworonoga może występować wiele problemów zdrowotnych, a otyłość tylko je pogłębia lub sprzyja kolejnym. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odchudzić psa.

Dieta odchudzająca dla psa – co musisz wiedzieć?

Mamy dla Ciebie 5 przydatnych wskazówek:

 1. Odchudzanie otyłego psa można przeprowadzić na diecie domowej, BARF, karmach gotowych, czy specjalistycznych karmach weterynaryjnych.
 2. Jeżeli stosowaną przez Was dietą jest dieta domowa lub BARF to proces odchudzania może być trochę trudniejszy. Konieczne jest bowiem dokładne wyliczenie kaloryczności danego posiłku. Najlepiej przygotować kilka przepisów o wyliczonej dawce kalorii, które można stosować naprzemiennie. W tym celu najlepiej skontaktować się z dietetykiem weterynaryjnym, który pomoże ci właściwie zaplanować posiłki pupila z nadwagą. Pamiętaj, że duże znaczenie ma to jakich składników będziesz używać. Jeżeli w przepisie znajduje się pierś z kurczaka bez skóry  nie możesz użyć udka kurczaka ze skórą. Mimo, że jest to mięso tego samego gatunku ma inne wartości odżywcze. Mięso ze skórą będzie tłustsze, a co za tym idzie dostarczy psu więcej kalorii. Zadbaj o to, by dietetyk wybrał on jedynie składniki, które są dla Ciebie łatwo dostępna i odpowiednie cenowo.
 3. Odchudzanie przy użyciu karmy gotowej jest ciut łatwiejsze. Teoretycznie do rozważenia są dwa wyjścia. Zmniejszenie porcji obecnej karmy lub wybranie karmy przeznaczonej dla psów z nadwagą. W przypadku pierwszej opcji poważnym problemem jest odczuwanie przez psa głodu i nie jest to obecnie polecana opcja żywienia psa w czasie odchudzania.
 4. Nie daj się nabrać na odchudzające suplementy dla psów. Podczas odchudzania psa możesz jednak stosować L-karnitynę. W jednym z badań otyłe koty, które otrzymywały ten suplement podczas diety straciły na wadze 23,7%. Koty, którym nie podawano L-karnityny schudły 19,6%.
 5. Na koniec należy podkreślić, że ważna jest także aktywność fizyczna psa.  Nie skacz jednak na głęboką wodę! Pies z nadwagą lub otyłością zdecydowania nie jest gotowy na bieganie, czy szybkie pokonywanie toru przeszkód. Zacznijcie od kilku minut zabawy. Doskonałą aktywnością dla odchudzającego się psa (nawet starego) jest pływanie, które nie obciąża stawów, a wzmacnia tkankę mięśniową.

Nie istnieje jedna najlepsza karma dla psa z nadwagą. Dieta odchudzająca dla psa powinna zostać dobrana indywidualnie do potrzeb każdego czworonoga. Szczególnie, gdy cierpi np. na alergie pokarmowe. Pamiętaj, by oprócz diety dbać także o higienę jamy ustnej psa oraz profilaktykę w postaci szczepień. Poznaj z nami np. objawy wścieklizny u psa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny